Wpis z mikrobloga

1688 + 1 = 1689

Tytuł: Kontroler ruchu lotniczego
Autor: p.o. Autora
Współpraca: Wojciech Przylipiak
Gatunek: Literatura faktu
Ocena: ★★★
ISBN: 978-83-287-2242-2
Wydawnictwo: MUZA SA – Sport i Turystyka
Liczba stron: 304

#samolociara recenzuje #ksiazka „Kontroler ruchu lotniczego”.

tl;dr:


Trzysta stron napisane na siłę. Pan Wojciech Przylipiak z samym kontrolerem to pewnie porozmawiał ze 2-3x na piwku bądź na Skype, a resztę pracy odwalił on sam. Bo bądźmy szczerzy – treści właściwej (czyli jakkolwiek związanej z pracą kontrolera w PAŻP) to może jest do 100 stron max. Reszta to przytaczanie historii katastrof lotniczych oraz przedruki rozmów pilotów i kontrolerów (oczywiście nie samego „p.o. Autora”) po angielsku wraz z tłumaczeniem na j. polski w nawiasach, co w efekcie dodało objętości książce.

Jestem po prostu rozczarowana. Dałam się po prostu nabrać. Książka została napisana na szybko - jeszcze Autor-kontroler przytacza stan sporu w PAŻP na początek kwietnia 2022, a w trakcie lektury możemy znaleźć odwołania do wydarzeń z lutego 2022. Także książka na bank była napisana w miesiąc, by już w kolejnym była dostępna w sprzedaży (18 maja 2022). I naprawdę można łatwo wychwycić te nieliczne fragmenty, gdzie Autor pisze w pierwszej osobie o własnych doświadczeniach (poprzez przekleństwa, przebijające się chamstwo i poczucie wyższości oraz nieśmieszne, jak dla mnie, poczucie humoru) między „grzecznymi” historiami wypadków i incydentów lotniczych opracowanych przez Pana Wojciecha.

Z każdym następnym rozdziałem książka coraz bardziej mnie nużyła i męczyła tymi historiami oraz chaotycznością. Niby jest podział na rozdziały, a każdy (prócz ostatniego) kończy się „Kartką z historii” (czyli historią katastrofy lotniczej, która jest związaną tematycznie z danym rozdziałem - chociaż nie zawsze), ale... Przykładowo, weźmy rozdział „Loty specjalnego znaczenia”. Od początku (czyli od s. 142) do s. 154 jeszcze jest „na temat”, po czym Autor zaczyna pisać o ILS. I choć do części „Kartka z historii” jeszcze nie doszło, to Autor przytacza 4 historie katastrof lotniczych, mniej lub bardziej szczegółowo. I tak do końca rozdziału jest już nie na temat (a jest m.in o poziomach przelotowych oraz tzw. „free route”). Nawet „Kartka z historii” nie jest na temat lotu specjalnego znaczenia, a szkoda, bo przytoczenie tu np. historii lotu Tu-154M PLF 101 do Smoleńska (w końcu miał status HEAD) pasowałoby jak ulał.

Może z perspektywy „żółtodzioba” książka będzie się podobać, nie wiem. Możliwe, że ja mam wygórowane wymagania, bo chciałam poznać pracę kontrolera szczegółowo, „od kuchni”, zamiast czytać n-ty raz o wodowaniu na rzece Hudson, o locie 9525 Germanwings, lesie Kabackim, czy Teneryfie – każdy pasjonat lotnictwa dobrze te historie zna.
Myślę, że na tym polega problem książki – nie wiadomo do końca, dla jakiego typu Czytelnika jest ona napisana. Jeśli ktoś chciałby coś tam dowiedzieć się o pracy kontrolera, nie siedzi w temacie lotnictwa i nie będzie mu przeszkadzać to, że do końca nie zrozumie, co to jest ILS, jak podzielona jest przestrzeń powietrzna, itp., a chciałby przy okazji poczytać spisaną wersję „Katastrofy w przestworzach”, to myślę, że byłby zadowolony z lektury i wystawiłby ocenę 6 lub 7/10. Dla mnie, siedzącej w branży, to tylko 3/10.

tl;dr o #samolociara - studentka BSc Aviation Management (zarządzanie w lotnictwie) na Coventry University w #uk #anglia oraz pracownik brytyjskiej linii lotniczej w dziale Operations Control Centre. Opisuję, co na studiach i w pracy słychać, czasem wrzucę też jakąś ciekawostkę lotniczą.

#lotnictwo #avgeeks #bookmeter #literaturafaktu #literaturafaktubokmeter #ksiazka #ksiazki #czytajzwykopem
Ag90 - 1688 + 1 = 1689

Tytuł: Kontroler ruchu lotniczego
Autor: p.o. Autora
Wspó...

źródło: comment_1654500959odjfSr8auwk73gXG4WJeO4.jpg

Pobierz
  • 6
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★ (3.0 / 10) (1 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-07-01 00:00 tag z historią podsumowań »
W abonamentach: www.legimi.pl
Kategoria książki: reportaż, literatura faktu, prasa
Liczba stron książki: 304
Gatunek książki: reportaż

Jesteś pierwszym recenzentem tej książki tutaj :)

Podobne książki:
1\. Game changer. Za kulisami polityki (Kolanko Michał) - najnowsza recenzja usera pan_kleks8
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@6182: Nie ma sprawy, tym bardziej, że oprócz mojej, to są tylko dwie, jakkolwiek krytyczne recenzje w internecie, a reszta to ewidentnie część kampanii reklamowej książki