Wpis z mikrobloga

@DorodnyTucznik pierwsze 4 raty - czekać do grudnia i ofertę lokat. A potem liczyć opłacalność lokat.

W moim przypadku, jeśli w grudniu pojawią się lokaty 1-6m na 7+ procent, to bardziej opłacalne będzie dla mnie wsadzenie kasy na lokatę.
@fff112: Dzwoniłem do pośrednika. W moim przypadku rata stała będzie ok 150 zł wyższa. Tylko pojawia się ale.. co jeśli rząd wprowadzi POLONIA ON i znów się wyrucham bo może się okazać ze raty stałe spadną.
@stefan-trzcina: Nie :)

7. Z dniem doręczenia kredytodawcy wniosku, o którym mowa w ust. 4, spłata
kredytu zostaje zawieszona na okres w nim wskazany.
8. W okresie zawieszenia, o którym mowa w ust. 7, konsument nie jest zobowiązany
do dokonywania płatności wynikających z umowy, z wyjątkiem opłat z tytułu
ubezpieczeń powiązanych z tą umową.
...
10. Okres zawieszenia spłaty kredytu nie jest traktowany jako okres kredytowania.
Okres kredytowania oraz wszystkie terminy
@DorodnyTucznik: Pytanie...ile Ci mogą spaść te raty..cudów nie ma co oczekiwać. Nie lepiej mieć spokojną głowę? Wiesz, że nic się złego nie wydarzy co pogorszy sytuację kraju? Lepszego się na pewno nie wydarzy, a gorzej na pewno będzie...Ja tam przeszedłem na stałe co prawda sporo niższe niż teraz no ale i tak będzie jeszcze wyższy wibor.
@Aquz: Ok, czyli w przypadku jeśli wakacje wejdą w życie od sierpnia to biorę je od razu na 4 miesiące. W tym czasie kasę mogę trzymać na przykład na koncie oszczędnościowym a pod koniec wakacji, na końcu listopada nadpłacam kredyt.
@stefan-trzcina: Nie opłaca się trzymać pieniędzy na oszczędnościowym przy kredycie. Obecnie WIBOR 6m z marżą załóżmy 2% to około 9.2% oprocentowania, Umieszczenie pieniędzy na lokacie bardzie by się opłacało gdyby była ocentowana na poziomie przynajmniej 10-12% ( ͡° ͜ʖ ͡°). Jak możesz to sobie nadpłać te kwotę już teraz.
@jajcek: ale przez te 4 miesiące wakacji odsetki kredytu nie są naliczane więc bardziej opłaca się pieniądze trzymać na jakimkolwiek koncie oszczędnościowym (u siebie mam obecnie 5%) niż nadpłacać od razu. Poza tym niektórzy mają oprocentowanie stałe więc próg opłacalności lokat/kont oszczędnościowych w porównaniu do nadpłaty kredytu jest różny w zależności od oprocentowania kredytu. Trzeba też pamiętać o podatku Belki przy obliczaniu sobie takiego progu.
@stefan-trzcina: Co z tego że nie są naliczane, jeżeli odsetki wylicza się od aktualnego salda zadłużenia? Wakacje kredytowe sprawiają że okres kredytowania wydłuża się, ale do banku zwracasz tyle ile miałeś. Druga sprawa to lokaty/konta oszczędnościowe są nadal nisko oprocentowane, dodatkowo podatek belki. Nie wiem wedle jakich wyliczeń wyszło ci że konto oszczędnościowe będzie bardziej ci się opłacać od nadpłaty, ale z bardzo dużym prawdopodobieństwem tak nie będzie. Jedyna sytuacja w
Jeżeli nie są naliczane odsetki to aktualne saldo zadłużenia chyba nie wpływa na ich wysokość?


@stefan-trzcina: Zawsze aktualne saldo zadłużenia wpływa na odsetki. To jest w zasadzie bardzo prosty wzór, upraszczając trochę, to jest najzwyczajne oprocentowanie twojego kredytu (np. 6%) pomnożone przez (aktualne) saldo zadłużenia. Na końcu mnożysz to (upraszczam tutaj) razy 1/12, bo płacisz za jeden miesiąc.

Co to znaczy, jeżeli robisz wakacje kredytowe, to saldo zadłużenia nie zmniejsza się.
@RapIArbuzy: Ja rozumiem zasadę działania kredytu. Nie jestem przekonany co do zasady działania tych wakacji kredytowych, które mają wejść od sierpnia. W ustawie jest to sformułowane w ten sposób jakby przez okres wakacji kredytowych odsetki nie były naliczane - "W okresie zawieszenia wykonywania umowy nie są naliczane odsetki ani pobierane opłaty inne niż wskazane w potwierdzeniu, o którym mowa w ust. 9".