Wpis z mikrobloga

@gruba-ryba: Nie zaskoczysz. Wiem, że wartość ofertowa =/= transakcyjna. Natomiast w styczniu 2022 mogłem sprzedać mieszkanie za 135% jego oryginalnej wartości i poszłoby na pniu - bo przebiłbym ofertę dewelopera, który sprzedawał mieszkania w kolejnych etapach za więcej. Ile jest warte w tej chwili, nie mam bladego pojęcia. Ale skoro i tak nie chcę go sprzedać, to jest to swego rodzaju "ciekawostka".
@CzarnaSylweta:
1. W chwili brania kredytu miałem poduszkę 50k. Obecnie jest mniejsza, ale jeśli wejdą w życie wakacje kredytowe, połowa idzie na nadpłatę, a połowa na poduszkę (czyli przy obecnych ratach po 24k).
2. Nie wychodzę z inwestycji, dopóki sytuacja na rynku się nie unormuje. Biorąc pod uwagę wszystkie możliwe opcje przeżyję przez ponad rok bez żadnych dochodów. Gdyby mnie unieruchomiło zawodowo na ponad rok, to mieszkanie będzie moim najmniejszym zmartwieniem.
@EconomicDisruption: No to fajno!
Mi mieszkanie oddają w grudniu, ale będę musiał włożyć jeszcze ze 140k w wykończenie, więc o nadpłacaniu niestety nie ma za bardzo mowy.
Jeżeli wejdą wakacje kredytowe, to może uda się uchronić auto w leasingu, jeżeli nie to idzie pod młotek.
Zesram się gdzieś dopiero przy 8k raty hipotecznej, ale wolę dmuchać na zimne, bo na koniec podwyżek stóp to mi nie wygląda.

Jak Ty oceniasz, jako
@piter12: Szczerze, to w kwietniu obstawiałem, że WIBOR nie przekroczy 7%. W chwili obecnej dobicie do 8% wygląda jak pewniak i nie wiadomo gdzie jest sufit, bo to zależy od ruchów FED i EBC, więc wyrokowanie jest ciężkie. Ale nawet, gdyby WIBOR do końca roku wzrósł do 10%, to na wykopie wszyscy chyba zapominają, że od stycznia ma wejść nowy wskaźnik, który powinien być o 2-2,5pp niższy niż WIBOR i on
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 10
nowy wskaźnik, który powinien być o 2-2,5pp niższy niż WIBOR i on też trochę namiesza.
@EconomicDisruption: nie 2-2.5 tylko 0.04pp (jak mówił Vati), czyli tyle co nic. Wymagają tego unijne przepisy, nowy wskaźnik ma być porównywalny ze starym. W praktyce w styczniu możemy mieć wibor >10%, neowibor z grubsza taki sam, kredyciarze na zmiennej i tak będą rozglądać się z sznurami i tak. Zmiana wiboru na cokolwiek innego niczego nie zmieni.