Wpis z mikrobloga

#siecikomputerowe #nas #synology #komputery #pcmasterrace #qnap #ftp #xpenology #htpc #it #hyperv #linux #windows

Cześć,
przyszła pora pomyśleć o zastępstwie dla Google Photos. Posiadam komputer, który robi mi za domowe centrum rozrywki (Celeron G5905, 8GB RAM, na płycie 6 złącz SATA + 1 NVME, RAID 0,1,5,10 ). Dotychczasowo postawiony był tam Windows 10, na nim różne usługi (qbittorrent, plex, WAMP, Syncthing i inne pierdoły) i na VirtualBoxie xpenology, do którego pomapowałem sobie zasoby z Windowsa, aby móc udostępniać linki przez DSMa. Niemniej jednak zmieniłem sobie hasło na 123 na RDPie na kilka dni, gdy mi się klawiatura popsuła i wpadł jakiś rusek z szyfratorem zmuszając mnie to ponownej konfiguracji wszystkiego :P Nie ufam do końca temu xpenology, aby w nim trzymać wszystko, więc sobie myślę nad zakupem Synology jakiegoś taniego. Toteż mam pytanie do posiadaczy nasa tej marki.

1. Czy aplikacja Photos (na Androidzie) działa tak jak Zdjęcia od Gooogle(na Androidzie)? Czyli wykryje mi wykonane zdjęcia/filmy i umieści je na nasie ? Aby potem móc przeglądać te zdjęcia przez NASowe WWW ? Czy jest jakaś inna aplikacja w której muszę wskazac lokalizację tego co chce przesyłać na nasa i w jaki folder, a potem jeszcze na NASie coś robić by móc je przeglądać przez WWW ?

Dodatkowo zależy mi, aby mieć dostęp do plików na nasie i móc je w łatwy sposób udostępniać (coś jak owncloud/nextcloud). Synology pozwoli mi na to wszystko, ale z drugiej strony może macie to jakoś inaczej rozwiązane ? Stacjonarka będzie mi się wtedy marnować, z drugiej strony robienie trochę tu i trochę tu to większe koszta za energię.

Myślałem też, aby porobić wirtualne maszyny na Hyper-V (choć nie mam z tym doświadczenia, ale pouczyć się można). Na przykład jeden z Windowsem (RDP z wyjściem na świat i na nim windowsowe aplikacje), Linux z Nextcloud. Nie wiem tylko czy taki scenariusz jest możliwy by były sobie te dwie maszyny (zakładam że dane trzymam na maszynie z Linuxem z Nextcloud). I tu też pytania
2. Czy da rade zmapować te dane na Windowsa, abym miał do nich dostęp przez omawianego RDP ?
3. Jakaś dobra aplikacja, która z Androida będzie mi przerzucała dane na Linuxa (w różne miejsca), tak aby potem Nextcloud je widział ?

Zakładam również, że host nie miałby dostęp do sieci z zewnątrz i na nim robiłbym kopie zapasowe tych maszyn. I tutaj również pytanie dla znawców hyperv.
4. Jak zrobię kopie maszyny to rozumiem, że będzie kilka plików, które mogę sobie zgrać gdzieś na zewnątrz i ewentualnie odtworzyć później na innym serwerze ?
5. Czy takie odtworzenie jest procesem zawiłym i niepewnym co do skuteczności ?
6. Co jak mi padnie system operacyjny na takiej maszynie, a chce odzyskać dane ? Jak mi padnie Windows na komputerze to podpinam jakiś live system przez pendrajwa, wtykam USB do portu i kopiuje co chce. A co jak mi padnie linux na takiej maszynie, jeszcze z dziwnym systemem plików ?

Z góry dzięki za zainteresowanie i ewentualne odpowiedzi :)
  • 5
@stabil88: Dotychczasowe rozwiązanie to niezła fuszerka była. Jak masz już sprzęt to wywal tego Windows'a i zainstaluj tam jak człowiek FreeNAS albo OMV. Odpal co potrzebujesz w dockerze. Na świat wystaw tylko qbittorrent'a i VPN. Po VPN się podłączysz skądkolwiek chcesz i będziesz miał dostęp do wszystkiego na serwerze. Na gotowe rozwiązania QNAP czy Synology była już masa ataków więc odradzam jeśli nie chcesz skończyć przez przypadek lub niewiedzę tak samo.
@MrAndy: Nigdzie nie napisałem że nie ma VPN. Pisząc "masa ataków" miałem bardziej na myśli ogólną skalę ataków spowodowaną popularnością/ilością urządzeń możliwych do zaatakowania jedną i tą samą metodą. Szansa na wystąpienie podatności zero-day też jest większa. Własne rozwiązania mają to do siebie, że mniej opłacalne jest ich atakowanie przez ich mniejszą popularność, jak i trudniej je atakować z racji różnej konfiguracji systemu i usług - kiedy w gotowcach jest zazwyczaj
@WTFAGH: Czy z dockera w łatwy i prosty sposób pobiorę dane gdy padnie ? Np. zrobię sobie Nextclouda, powrzucam tam dane, po jakimś czasie nie chce mi się uruchomić i nie mam dostępu do danych przez WWW. Co wtedy ?:>
@stabil88: Tak. O ile nie włączysz szyfrowania danych przez samego nextcloud'a. W przeciwnym wypadku będzie trzeba przywrócić go do życia. Wszystkie dane będą składowane w wybranej przez ciebie ścieżce.