Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (549)

Rosja
W ciągu ostatnich 24 godzin po moście krymskim w obu kierunkach jeździło 38,3 tys. samochodów. Ta liczba to nowy dzienny rekord ruchu. Według rosyjskiego wydania poprzedni rekord został ustanowiony 16 sierpnia 2020 r., kiedy to przez most przejechało 37 374 samochodów w ciągu jednego dnia. Warto zauważyć, że według informacji szefa Medżlisu narodu krymskotatarskiego Refata Czubarowa , po dzisiejszych wybuchach „tysiące obywateli rosyjskich zmierzały w stronę mostu przez kanał kerczeński”.
Źródło

Ukraina
Ukraina opracowuje mechanizm pociągnięcia do odpowiedzialności najwyższego kierownictwa Federacji Rosyjskiej za zbrodnie na Ukrainie. Mówimy nie tylko o „wierchuszce” generałów, ale także o rosyjskim prezydencie Władimirze Putinie. Tak więc we wtorek 16 sierpnia o tworzeniu tego mechanizmu na spotkaniu z Dyrektorem Generalnym ds. Praw Człowieka i Praworządności Rady Europy Christosem Giacomopoulosem rozmawiał Prokurator Generalny Ukrainy Andrij Kostin. Prokurator Generalny podkreślił znaczenie stworzenia międzynarodowego mechanizmu ścigania najwyższych przywódców politycznych i wojskowych Federacji Rosyjskiej za zbrodnie przeciwko Ukrainie. Kostin zwrócił uwagę na poparcie tej inicjatywy przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy (PACE).
Źródło

Zełenski może pod pewnymi warunkami emitować od 30 do 60 miliardów hrywien miesięcznie - powiedział w wywiadzie dla magazynu Forbes Ukraina Rościsław Szurma, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy. Według niego, przy bilansie operacji eksportowo-importowych, rozwiązaniu kwestii spłaty długu publicznego i znaczącym wsparciu partnerów międzynarodowych, Ukraina może sobie pozwolić na emisję od 30 do 60 miliardów hrywien miesięcznie. „To zakres, który nie sprawi problemów. Przykładowo odblokowaliśmy sytuację zbożem, a dalej – dzięki 10% prowizji od transakcji walutowych usuniemy 1-2 miliardy dolarów spekulacyjnego popytu na walutę. Jeśli poziom wsparcia ze strony partnerów zostanie utrzymany, oznacza to, że bilans płatniczy się wyrówna, czyli będziemy mogli wesprzeć budżet w wysokości ponad 30 mld UAH miesięcznie bez znaczącego ryzyka dla waluty” – powiedział Szurma.
Źródło

Mieszkańcy Kijowa zwrócili około jednej szóstej broni wydanej im przez policję na początku inwazji Rosji na Ukrainę na pełną skalę. Reszta broni jest zarejestrowana. Na początku wojny policja przekazała mieszkańcom Kijowa 6500 sztuk broni, aby chronić ich przed wrogiem, z czego mieszkańcy zwrócili już około 1000.
Źródło

Białoruś
Produkt krajowy brutto Białorusi w okresie styczeń-lipiec spadł o 5,2% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Indeks deflatora wyniósł 116,8%. W cenach bieżących PKB wyniósł 104,6 mld rubli. Przypomnijmy, że w pierwszej połowie roku spadek PKB wyniósł 4,2%. W prognozie rozwoju społeczno-gospodarczego kraju uwzględniono jednocześnie wzrost o 2,9%. Jednocześnie organizacje międzynarodowe szacują spadek produktu krajowego brutto Białorusi na koniec roku na 6,4-6,5%.
Źródło

Litwa
Kancelaria Prezydenta poinformowała we wtorek, że decyzja Chin o zakończeniu współpracy w dziedzinie transportu z Litwą "nie ma podstaw" i "Kancelaria Prezydenta żałuje tej decyzji". "Litwa przestrzega swoich międzynarodowych zobowiązań i polityki jednych Chin. Prezydent Gitanas Nausėda podkreśla niezależność i suwerenne prawa Litwy w rozwijaniu stosunków gospodarczych z innymi krajami i regionami świata - podała Kancelaria Prezydenta. Tymczasem szefowa litewskiego parlamentu, która planuje zaprosić swoich kolegów z Unii Europejskiej (UE) do wspólnego wyjazdu na Tajwan, powiedziała, że nie traktuje tak drastycznej reakcji chińskiego MSZ jako ostrzeżenia dla niej. "Nie, nie mam obaw, mówiłam o zaproszeniu, które otrzymałam, które przekazał mi szef parlamentu Tajwanu, który był tutaj, mam to zaproszenie, będę namawiać innych kolegów, innych przewodniczących parlamentów państw członkowskich UE, aby utworzyć pewną grupę i być może rozważyć wyjazd" - powiedziała V.Čmilytė-Nielsen.
Źródło

Łotwa
Łotwa dostarczyła armii ukraińskiej sześć samobieżnych haubic M109A5Oe i niezbędną do ich użycia amunicję - poinformowało Ministerstwo Obrony. Minister obrony Artis Pabriks stwierdził, że to skuteczny dar, bo dzięki dotychczasowemu wsparciu sojuszników ukraińscy żołnierze wiedzą już, jak obchodzić się z tą bronią i od razu mogą je wykorzystać do obrony .Ołeksij Reznikow, minister obrony Ukrainy, również wyraził uznanie dla dostawy dokonanej przez Łotwę, stwierdzając, że sześć haubic „M109A5Oe” otrzymanych z Łotwy już wykazuje wyniki na polu bitwy.
Źródło

Estonia
Policja zatrzymała osiem osób podczas wtorkowego usuwania kilku sowieckich pomników w Narwie, potwierdził szef komisariatu policji w Narwie Indrek Püvi. „Spośród nich siedmiu to miejscowi mężczyźni, którzy zostali zatrzymani dziś rano” – powiedział Püvi. „Byli już nam znani i wcześniej zwracali uwagę różnymi wezwaniami do działania i naruszeniami. Na przykład rozpowszechniali symbole wojny i aktywnie wzywali innych do brutalnego sprzeciwu wobec usunięcia sowieckiego czołgu T-34". Sam czołg został dziś przeniesiony do muzeum Viimsi. We wtorek po południu minister spraw wewnętrznych Lauri Läänemets w swoim wystąpieniu podziękował mieszkańcom Narwy za zachowanie spokoju. Läänemets przyznał również, że z pewnością będą ludzie, którzy wyjdą w przygranicznym mieście we wtorek wieczorem.
Źródło

Polecam:
"Gdy wróciłem z Magdeburga do Polski i prawie w jednej chwili władza polityczna i wojenna w moim ręku się skupiły, wiedziałem z góry, że idę na nową wojnę, że czeka mnie nowa burza wojenna z ciężarem wodza naczelnego, który na swe barki włożyłem. Nowa wojna z nowymi nieznanymi problemami, tak bowiem z każdą wojną bywa." - napisał Józef Piłsudski w swojej książce "Rok 1920". To słowa polityka świadomego szans i możliwości, chcącego wykuć najlepszy możliwy efekt dla państwa, którym się kieruje w warunkach zagrożenia. Komentarz tygodnia na naszym portalu.
O fundamentach słów kilka

Tag -> #ciekawostkizewschodu

Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl

Twitter

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja