Wpis z mikrobloga

Czy jest w stanie ktoś wyjaśnić przystępnym językiem (lub dać linka) co to jest orkiestracja? Nie potrzebuję się tego nauczyć obsługiwać, ale chodzi mi właśnie o dobre zrozumienie roli jaką spełnia kubernetes i co to jest orkiestracja.

Póki co rozumiem to tak, że jest sobie jakaś infrastruktura/środowisko, gdzie jest poinstalowanych sporo systemów, usług itd. No i sporo z nich jest zainstalowanych za pomocą kontenerów. No i orkiestracja, to jest globalne zarządzanie tym wszystkim, czyli np. instalacja, update, usuwanie poszczególnych kontenerów, albo przydział pamięci i innych zasobów dla tych kontenerów. W dobrym kierunku myślę, czy błądzę jak dziecko we mgle?

#kubernetes #docker #devops #webdev
  • 5
@paul8585: wg mnie w calkiem dobrym kierunku. orkiestrator to jakis byt ktory zarzadza innymi bytami. mozesz miec nawet ansibla/AWX jako orkiestratora ktory np za pomoca kubespray zarzadza klastrem kubernetesowym, albo ogarnia upgrade jakichs hostow itp. ale glownie dotyczy to kubernetesa samego w sobie, docker swarma albo te chmurowe jak amazon ecs
infrastruktura/środowisko, gdzie jest poinstalowanych sporo systemów, usług itd


@paul8585: Raczej w takiej infrastrukturze jest zazwyczaj bardzo jednolite środowisko. Mając np. setki maszyn raczej dążysz do tego, aby mieć powtarzalne oprogramowanie. Tym bardziej, że w każdej chwili być może będziesz chciał dostawić kolejne dziesiątki czy setki maszyn.

No i sporo z nich jest zainstalowanych za pomocą kontenerów.


@paul8585: Raczej dąży się do tego aby wszystkie "usługi" - rzecz jasna poza tymi,
@paul8585: to też takie współczesne słowo wydmuszka i zależy od kontekstu. Zwykle zarządzanie na dużą skalę, w sensie nie "wiele serwerów" tylko cyklu życia całego środowiska IT. Ale np. jak weźmiesz materiały z okolic architektury korporacyjnej to okaże się że to taki bardziej kompleksowy ład architektoniczny, gdzie łączy się nie koniecznie spójne środowiska w jedną większą wizję by jednak podążać w tym samym kierunku, ale nie koniecznie spójnie jednym sposobem.
@zwierzak40: bardzo ci dziękuję za tak wyczerpujący wpis - dość mocno otwiera oczy. Zaintrygował mnie przykład z bazą danych na końcu, który może nie dotyczy meritum, ale jest bliżej moich zastosowań, a jestem mega początkujący w kontenerach. Czyli jak jest produkcyjna baza, to możesz ją trzymać w kontenerze razem z aplikacją? I możesz aktualizować kontener o nowe funkcjonalności nie tracąc danych? Bo tak intuicyjnie wydawało mi się, że lepiej trzymać bazę
@paul8585: Możesz, ALE:
- Tracisz część korzyści. Jak trzymasz kontenery oddzielnie możesz np. aktualizować kontener z bazą z "oryginalnych" obrazów dostarczanych przez "producenta". Możesz to wręcz zautomatyzować. Gdy łączysz różne usługi - musisz sam tworzyć ich obraz i tym zarządzać.
- Utrudniasz sobie zarządzanie. Bo kontenery aplikacji zazwyczaj bardzo łatwo skalować horyzontalnie. Może być taka sytuacja, że potrzebujesz 10 kontenerów aplikacji, a tylko jeden kontener bazy. I gdy masz połączony serwer