Wpis z mikrobloga

Remontował ktoś kiedyś dom z lat 50-70 typu kostka? 12x12m chyba 5m wysokie ściany zewnętrzne, podpiwniczony, tylko parter ogrzewany, strych niezamieszkały. 4 pokoje+kuchnia+łazienka. Instalacja elektryczny i hydrauliczna do wymiany (wszystko JESZCZE działa sprawnie). Dach typu koperta- azbest, ( ͡° ͜ʖ ͡°) do wymiany, krokwie jeszcze zdrowe. Nie ma żadnych ociepleń (piwnica, ściany, dach, piętro/strych). Ile musiałbym przygotować kasy żeby doprowadzić go do współczesnych standardów?

#remontujzwykopem #kiciochpyta #pytaniedoeksperta #hydraulika #elektryka
  • 31
@Pajonkek: Ogólnie to ocieplenie pewnie wyjdzie ci z 50k, remont generalny części wnętrza właśnie robię (kuchnia, pokój, łazienka) i wychodzi mnie tak 1,5k/m^2 (mogłoby wyjść nawet w okolicach 2k spokojnie). Nie mam pojęcia ile dach może kosztować, nie wiem czy chcesz wymienić np. piec na gazowy, zrobić jakąś automatyzację, panele słoneczne czy ogrzewanie podłogowe. Ogólnie jak tak myślę, to zależnie od tego czy chcesz "współczesne standardy" czy "współczesne standardy z bajerami"
@RobieZdrowaZupke: Sam nie wiem czym chciałbym go ogrzewać, myślałem o ekogroszku, ale przy tych cenach to gaz nie wyjdzie najgorzej ( ͡° ͜ʖ ͡°). Na podłogówkę trzeba miejsca, a tam po zdjęciu drewnianej podłogi nie przybędzie mi za dużo cm (nie chcę przekuwać wszystkich drzwi i podnosić ich, żeby zrobić prawidłowo posadzkę z podłogówką). Ocieplałeś podpiwniczenie "w ziemi" czy tylko ściany do poziomu gruntu?

Najgorzej że jestem
@Pajonkek: nie ma szansy na koszty mniej niż 50k. Chyba za samą elewacje teraz xD.

Za ocieplenie biorą około 100-140 za m2 (a przynajmniej tak słyszałem - więc masz na start jakieś 25-30.. za robociznę. A dolicz do tego jeszcze materiały.

Wymiana całej elektryki i hydrauliki to kucie ścian i rzeźbienie w przysłowiowym "gównie". Potem łatanie ścian i malowanie.

Wstawienie jakiegoś nowego pieca do ogrzewania, przerobienie instalacji (prawdopodobnie też bardziej do
@S_____: co to dokładnie oznacza? Izolacja pozioma ław fundamentowych od ścian? Czy hydroizolacja pionowa fundamentów? Ta druga możliwe, że istnieje bo w zimę nie ma szronu/wilgoci na ścianach, chociaż pewności nie mam. Podpiwniczenie nie jest ocieplone od strony gruntu. Posadzki w piwnicy są prawdopodobnie wylane na "gołą" ziemię, ale też nie mam pewności.
Dlaczego piszesz żeby się w to nie pchać? Jest to aż tak kosztowna sprawa?
@Pajonkek: jak robisz ocieplenie to musisz koniecznie ocieplać fundamenty. Inaczej to nie ma najmniejszego sensu bo zimno będzie przechodziło przez ściany i ciągnęło w górę czy tego chcesz czy nie chcesz.

Jak masz miejsce w piwnicy to ocieplenie sufitów zawsze pomoże, ale zazwyczaj w starych piwnicach nawet wyprostować się nie możesz a co dopiero mówić o dołożeniu z 5 czy 10 centymetrów styropianu.
@Pajonkek: Izolacja ścian i fundamentu, Normalnie to po zalaniu fundamentu daje się papę na lepiku i dopiero buduje ściany, sprawdź czy to istnieje, bo zdarza się że ktoś zapomniał a wtedy remont takiego budynku jest bez sensu.
@Admast: Lokalizacja jak dla mnie, to nie jest za dobra ( ͡° ʖ̯ ͡°) Elektrykę i hydraulikę dałbym radę ogarnąć samemu, ale dach i ocieplenie ścian/fundamentów to ponad 100k na start. W piwnicy mógłbym dać trochę więcej niż 5cm styropianu i nadal chodziłbym prosto.
@S_____: Papa/smoła jest dana między ściany a fundamenty (pomiędzy ściany parteru i podpiwniczenia), to akurat widziałem na 100%. Tylko teraz mam mieszane uczucia co do tego czy jest to opłacalna inwestycja :/
@Pajonkek: Ja bym się nie pchał w ten interes.

Jasne, możesz robić remont na części - ale to będziesz przez najbliższe 10 lat mieszkał w ciągłym remoncie. Ciągle coś będzie wychodzić, ciągle na coś będzie brakować i trzeba będzie oszczędzić na czymś by dodać coś.

Jeśli lokalizacja jest słaba, nie masz kasy by zrobić generalny remont wszystkiego od ręki, ja bym zastanowił się 20 razy.

Pewnie większość znajomych ci powie "ja