Wpis z mikrobloga

Ej Programiści!
To jesteśmy kapitalistami czy lewakami?
Te związki zawodowe to nam potrzebne czy nie?

Bo mam wrażenie że ciśnięcie po SII to trochę hipokryzja kapotalisty w tym przypadku.

#programista15k #programowanie #sii

Czy potrzebne związki zawodowe programistów?

  • Taaak 48.3% (203)
  • Nieee 51.7% (217)

Oddanych głosów: 420

  • 40
@kobrys13: czy świat jest dla ciebie zerojedynkowy typu związki zawodowe tak vs związki zawodowe be?

Potrafisz rozróżnić np. takie dwie kwestie:
-prawo do gromadzenia się w związkach zawodowych wynikające z UoP i Konstytucji (podobnie jak prawo do L4)

-wykorzystywanie związku zawodowego by osiągać cele polityczne np. palenie opon pod Sejmem by Morawiecki ogłosił poniedziałki wolne od daily scruma
@kobrys13: Chyba nie skumałeś kontekstu dramy. Sam jestem w dużym korpo IT i mamy związki zawodowe i lachę wszyscy na to kładą. Ktoś się zapisał, ktoś nie, raz na jakiś czas pójdzie mail że coś takiego jest i tyle. Z resztą who cares, 5 lat to raczej max w jednym miejscu pracy i idziesz gdzie indziej po rewaloryzację pensji do rynkowej.
Drama się rozgrywa o to, że jest to zagwarantowane prawnie
@przecietnyczlowiek: problem ze związkami jest taki że wywalczyły różne rakowe rzeczy (wolny weekend, urlop, 8 godzinnego dnia pracy, 40 godzinny tydzień pracy, zbiorowych negocjacji, wolne dni państwowe, dni chorobowe, wakacje, emerytury, renty, obowiązkowa edukacja, publiczna opieka zdrowotna, inspekcja i bezpieczeństwo pracy, ustawy regulujące prace i inna biurokracja, zakaz pracy dzieci, odpowiedzialności korporacji za śmierć w pracy
), jakby to były wykastrowane kluby książkowe to by to nie było problemem. Wcześniej tego
Chyba nie skumałeś kontekstu dramy.


@juszczus: skumałem, ale chciałem też trochę sprowokować.

Sam byłem wcześniej w korpo gdzie pracodawca wystąpił z prośbą do pracowników o powołanie związku jako grupy przedstawicieli załogi, z którą można konstruktywnie pracować.

Natomiast temat przy obecnej wyjebce dużej grupy programistów przy pracy zdalnejci kompletnie braku jakiegokolwiek wiązania się z pracodawcą + mocna lewicowiość nowej generacji programistów czynią temat arcyciekawym :-)
@przecietnyczlowiek: to gdp to jest w usd, a oni specjalnie modyfikują walutę by być konkurencyjni w eksporcie, zobacz ile budują, ile mają wierzowców, milarderów, armie. Ich się porównuje do USA. A Polskę do Ukrainy Rosji i Białorusi, tygrys krajów komuszych xd
@kobrys13: Wydaje mi się, że czepiasz się słówek, bo wiele rzeczy jest mówione/pisane przez randomowych ludzi, którzy (ja to tak rozumiem) nie umieją nawet wyłożyć o co im chodzi.
Niemniej, to że wszyscy srają na te związki to jedna para kaloszy (bo aktualnie w IT nikt nie czuje takiej potrzeby, bo po prostu prościej jest zmienić pracę i pójść gdzie indziej), to że ktoś wchodzi do kraju i stwierdza, że sra
@kobrys13: ja jestem ~~złodzejem~~przedsiębiorcą b2b na ryczałcie, więc to jest nieco obok mnie, ale to powinien być mój wybór - nie odkładam na emeryturę, nie mam żadnych praw do urlopów czy czegoś takiego.
Programiści którzy teraz bronią SII nie rozumieją tego, że byle podmuch może ich zmieść z planszy. I nawet ostatnia fala zwolnień w IT im tego nie uświadomiła. Brak wyobraźni, krótkowzroczność i zwyczajne działanie na własną szkodę.