Wpis z mikrobloga

Przeglądam sobie co ludzie generują z ChatGPT, który potrafi już generować (nadal proste), ale jednak całe programy, no i powiem Wam, że zaczynam się rozglądać za nowym zawodem. To już jest duży skok w stosunku do Codex/Copilota, a przecież minął naprawdę krótki czas od wprowadzenia tych narzędzi, to co będzie za 2, 3 czy 5 lat?

Możecie się śmiać i zaklinać rzeczywistość, że klienci i tak nie wiedzą czego chcą i jesteśmy bezpieczni, ale imo to nie jest prawda. Bo z narzędziem generującym całe programy, do stworzenia takiej samej funkcjonalności niedługo nie będzie potrzeba X osób, a np 20% tego zespołu, którzy będą nadzorować i poprawiać co wypluwa AI. A co z resztą?
Jakiś czas jesteśmy jeszcze bezpieczni, do czasu wprowadzenia i poprawy tego co pokazano, ale myślę że dużo czasu jako branża już nie mamy (bardziej kilka niż kilkanaście lat), aż zaczną się masowe zwolnienia, bo ludzie staną się w takiej liczbie zbędni.
Imho ludzie twierdzący, że AI to dla devów żadne zagrożenie, są jak ludzie mówiący, że iPhone nie jest żadnym zagrożeniem dla Nokii.

A ja czuję się jak ten Janusz z mema, który nie potrafi znaleźć pracy jak zamknęli mu fabrykę garnków. IT to wszystko co umiem i nawet nie wiem w co mógłbym iść i jak się za to zabrać. Jakieś kursy czy szkolenia? Bo nie chce być zwykłym robolem i mam ambicje na więcej, ale bez studiów takim czy innym inżynierem raczej nie zostanę.
#programowanie #programista15k #pracait #pracbaza #chatgpt
  • 32
@zmarnowany_czas: Wordpress też potencjalnie odebrał mnóstwo pracy, dając proste narzędzie out of the box. Nie ma szans, żeby ai zastąpiło te customowe projekty. Do tego każda branża idzie w stronę większej integracji z siecią, wirtualizacji. Jeśli bot będzie potrafił to robić to będzie znaczyło, że nie tylko IT jest zagrożone. Inny przykład to algorytmy do tłumaczeń np deepl są już na dobrym poziomie a tłumacze nadal mają robotę i jakoś nie
@zmarnowany_czas: Paradoksem jest to, ze imo w przeciwienstwie do tego co uwaza wiekszosc osob zawody fizyczne ciezej zautomatyzowac niz umyslowe. Zeby zautomatyzowac lekarzy lub programistow potrzeba jednego dobrego AI ktore wykona ta prace mniej wiecej tak jak oni. Potem jakas korporacja moze sprzedawac dostep do tego AI za 50$. Zeby zautomatyzowac prace hydraulika musialbys kupic do tego jakiegos "robota" ktory to jeszcze wykona. To sie nie oplaca bo byloby to koszmarnie
@heartbrakerr: jak pisałem we wpisie: nie mówię, że AI zastąpi programistów. Piszę że zredukuje na nas zapotrzebowanie, bo tą samą robotę zrobi kilka zamiast kilkunastu osób. I oczywiście, że nie tylko IT jest zagrożone wyparciem przez AI, a tak naprawdę wszystkie zawody umysłowe.

@mackbig: Dokładnie. Pracownicy fizyczni, którzy nie robią prostej i powtarzalnej pracy (jak praca przy taśmie) mogą czuć się bezpieczni, bo co, robot posprząta mieszkanie i zastąpi sprzątaczy,
Bo z narzędziem generującym całe programy, do stworzenia takiej samej funkcjonalności niedługo nie będzie potrzeba X osób, a np 20% tego zespołu, którzy będą nadzorować i poprawiać co wypluwa AI. A co z resztą?


@zmarnowany_czas: Chwila, mówisz, że AI będzie produkować całe programy? No to obniży się prób wejścia dla nowych firm, więcej osób będzie miało możliwość realizacji swoich fantazji o oprogramowaniu itd. Firma zyska oszczędności na pracownikach, bo będzie mogła
@getin: taką samą bekę miała Nokia z Apple ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@Icouldbeyourmom: @n3sta: automatyzacja w rolnictwie diametralnie ograniczyła liczbę niezbędnych pracowników, przez co reszta przeniosła się do produkcji. Automatyzacja w produkcji, ograniczyła zapotrzebowanie na pracowników, którzy przenieśli się do usług. Ale już automatyzacja w usługach ma dać więcej usług? No brzmi bardzo logicznie.
@zmarnowany_czas: nie będzie żadnej masowej redukcji programistów w ciągu najbliższych lat a technologia ograniczyła czas spędzany na manualne czynności. Właśnie dosłownie maszyny obecnie sprzątają mieszkania xD roomba, zmywarka, pralka, wiesz ile czasu to kiedyś zajmowało?
A co z resztą?


@zmarnowany_czas: nadal ten chat bot nie zastępuje w pełni programisty tylko usprawnia jego pracę. Nadal będziesz pracował normalnie tylko twoja praca będzie dużo bardziej wydajna i będziesz produkował kod dużo dużo szybciej. Nadal musi być ktoś kto będzie chociażby wpisywał formułki w to okienko i kleił to wszystko razem. Na tą chwilę nie pójdzie wyprodukować całych skomplikowanych programów bo żadna duża firma swoich skomplikowanych rzeczy nie udostępnia,
@zmarnowany_czas: na razie to jest na poziomie licealisty z dostępem do stack overflow. Dalem mu proste zadanie - znajdź top N elementów w kolekcji. Zrobił używając sortowania i funkcji take, zapewne znalazł na SO. Napisałem że to mocno nieoptymalne i czy nie umie lepiej. Zaproponował kopiec binarny. No nieźle, widać znalazł inne rozwiązanie na SO. No to dalej - kopiec jest słaby dla małych N bo niemal każdy element musi przejść
Praca programisty to nie jest pisanie kodu. To jest zrozumienie problemu, poszukiwania rozwiązania, myślenie, wreszcie przełożenie tego na kod. CMSów czy innych generatorów appek mamy dzisiaj multum i jakoś nie zastępują programistów.