Wpis z mikrobloga

Co papież zrobił złego?

Ja tam go lubiłem bo miał pozytywny wpływ na społeczeństwo. Zwłaszcza że żyłem za jego czasów i nie jest to dla mnie jakaś historyczna postać. Jego smierc zjednoczyła nawet pseudo kibiców kiedy się pojednali tego dnia i przeciwne drużyny które się dosłownie zabijały związali ze sobą szaliki. Nigdy wcześniej ani nigdy później nie było takiego przypadku w tej społeczności.

Mam dystans do tej całej papiezowej sprawy lubię się uśmiechnąć z niektórych heheszkow a niektórzy tak się sraja o niego jakby osobiście im rodzinę styropianem zabił. Nie czaje tej nienawiści.

#religia #papiez
  • 66
@r5678: papież jest dla mnie symbolem #!$%@? całego poprzedniego pokolenia - człowiek ikona. Zawsze to czułem, że kościół katolicki i papież nie są dla mnie. Zawsze mi się dostawało wszędzie za moje poglądy, a teraz okazuje się, że po prostu byłem o krok do przodu. Nie jestem freethinkerem, ani nikim takim. Po prostu kult papieża nigdy mi nie pasował, a JP2 wychodził z każdej dziury, zwłaszcza w latach 90. Byłem osaczony
@r5678: Śmierć papieża zjednoczyła Polaków. Miałem poczucie że podobnie było zaraz po katastrofie Smoleńskiej. Ale bardzo krótko. Przypomnijcie sobie kto Polaków podzielił.
@r5678: Poza ochroną pedofilii, JP2 miał duzy wpływ na kształtowanie obecnego podejścia do seksualności w kościele. Ogromna krytyka prezerwatyw podczas szczytu epidemii AIDS w Afryce, ogólnie malowanie antykoncepcji jako szatana, narracja o "cywilizacji śmierci", itd.

Do tego silne potępienie rozwodów - papież np. nie udzielał audiencji glowom państw z ich partnerami jeśli byli po rozwodzie. To tylko utwierdza do dzisiaj bardzo popularną w kościele i krzywdzącą narrację, że jeśli jesteś po
@PurpleHaze: Hej, dzięki za ten wpis, bo dla mnie jako 40-latka jest to ciekawa perspektywa. W moich szkołach specjalnie o nim nie uczono. Co więcej - w podstawówce za autorytet ksiądz podawał Marka Citkę (taki piłkarz), co to z łobuza stał się dobrym chrześcijaninem i całkiem niezłym piłkarzem ( ͡° ͜ʖ ͡°) W liceum na religię nie chodziłem.
Ale już wtedy odczuwałem, że papieża jest dużo poza
@r5678

Co papież zrobił złego?

Kierował kościołem katolickim, który bynajmniej nie jest fajną firmą. Nie można uznawać go jednocześnie za wielki autorytet moralny i intelektualny oraz odcinać go od całego zła kościoła.
@Palladyn400

drugiej na pewno jest dużo osob którym pomógł

To tak nie działa, że jak ktoś zrobił coś dobrego to jego winy się nie liczą. Stalin też pomógł wielu ludziom. UPA też wielu ludziom pomogła.
@r5678 Śmierć papaja tak zjednoczyła kibiców Wisły i Cracovii że kilka tygodni po jego śmierci się ze sobą #!$%@? xD

Co zrobił złego:
- systemowo krył przestępców seksualnych w sutannach którzy swoimi czynami niszczyli psychikę dzieciom zostawiając w niej gruz nie do zrzucenia do końca życia
- jak były czystki etniczne na Bałkanach to wysyłał listy pouczające zgwałcone, często nieletnie, kobiety że nie mają absolutnie żadnego prawa do aborcji i jedyna droga
@caius_cosades

Inną rzeczą jest stosunek do aborcji - tu polecam list papieża do arcybiskupa sarajewa z '93. W skrócie "no szkoda że tam macie tą wojnę, ale to co teraz jest najważniejsze to żeby przypilnować żeby wasze zgwałcone na wojnie kobiety nie dokonywały aborcji po tych gwałtach."


Psychopaci często mają bardzo miłą powierzchowność. Wystarczy poczytać wywiad z żoną Trynkiewicza, w którym opowiada jakim wspaniałym człowiekiem jest Mariuszek, pisze wiersze, karmi ptaszki, a
Ani nie grzeje ani nie parzy. Z jednej strony dokumenty obciążające a z drugiej na pewno jest dużo osob którym pomógł no i zrobił Polsce dobry PR na świecie.


@Palladyn400: wydaje mi się, że dziesiejsza młodzież jest mocno uwrażliwiona na wszechobecną hipokryzję, która wylewa się z kościołów. JP2 nawet jeśli nie był kryształowy i popełniał błędy, ale jakieś zasługi miał to możnaby było zrozumieć gdyby się przyznał, przeprosił i odpokutował. Zamiast
@r5678: To sobie wyobraz teraz, że w 75 roku masz syna i Groener go molestuje. Syn popełnia samobójstwo, a papież kochany najświętszy broni Groenera i jeszcze wysyła mu listy z podziękowaniami za wierną służbę Jezusowi. Co złego zrobił papież? Nie wiem, choć się domyślam. Domyślam się też, że w przypadku spełnienia mojego scenariusza doskonale byś wiedział co złego odje bał Karolek.
@PurpleHaze Ja jestem z podobnego rocznika i mogę potwierdzić ten niewytłumaczalny kult papieża ( ͡º ͜ʖ͡º) Po jego śmierci to był w zasadzie jedyny temat przez parę miesięcy: płaczący dorośli, atmosfera tragedii na skalę światową i tworzenie otoczki, że już nigdy nic nie będzie takie samo. W szkole podobnie, od uroczystych apeli i przedstawień, po konkursy wiedzy o papieżu, a później byliśmy w kinie na dosłownie trzech
@AntyMoron: dał ludziom wiarę i nadzieję, ludzie się jednoczyli by przeciwstawić się aparatowi państwa. Jeśli żyłeś w tamtych czasach i nie rozumiesz tego to zobacz sobie choćby co działo się na mszach Popiełuszki. Podobnie było podczas pielgrzymek papieża do Polski. Scalał ludzi a to komponowało się z ruchami społecznymi. Bóg był nie tylko na sztandarach.
@r5678: a wiesz jakie jest moje najtrwalsze wspomnienie związane z papieżem? Jak w dniu jego pogrzebu przycinałem drzewa, bo trzeba było to zrobić w ramach wiosennych porządków i chodnikiem wzdłuż mojego płotu z kościoła wracała jakaś stara baba i zaczęła się na mnie drzeć, że "dzień święty święcić" i jak to moje zachowanie uwłacza czci świętego papieża polaka. Takie to było zachowanie starej baby po sakramentach czczącej pamięć papieża. To nastawia