Wpis z mikrobloga

#ppk #kredythipoteczny #kredyt #mieszkaniedeweloperskie @marcpol

chciałbym skorzystać ze środków zgromadzonych na PPK (w PZU oraz NN) na wkład własny korzystając również z programu Bezpieczny Kredyt 2%. Mam już znalezione i zarezerwowane mieszkanie i za około 3 tygodnie ma odbyć się podpisanie umowy deweloperskiej. Niestety, podczas wizyty w oddziale PZU pracownicy nie maja wiedzy i przekazują mi jedynie to, że potrzebuję umowy kredytowej z bankiem. Chciałbym dowiedzieć się w jaki sposób i w którym momencie mogę przetransferować środki z ppk na rzecz wkładu własnego (korzystając z tego planowanego sposobu, że nie stracę dopłat) z kredytem 2%.
  • 6
@karol36b: Musisz złożyć wniosek o wypłatę na nieruchomość - pzu powinno ci tkai udostępnić, tam zeznajesz na jaką nieruchomość ci to potrzebne i podajesz rachunek dewelopera na który ma zostać przelany hajs - ten rachunek dostaniesz od dewelopera w momencie podpisania umowy deweloperskiej. Moment jest dowolny.
@karol36b: Zgodnie z tym czego się dowiedziałeś, aby środki z PPK zostały przeznaczone (a właściwie pożyczone z PPK) na wkład własny potrzebujesz decyzji kredytowej. Wypłata środków następuje po podpisaniu umowy kredytowej.

Większość banków nie akceptuje środków z PPK jako wkład własny. Można to obejść na rynku pierwotnym poprzez oświadczenie dewelopera o otrzymaniu wymaganej kwoty.

Pamiętaj, że środki pożyczone z PPK trzeba będzie zwrócić.
@marcpol: Nie trzeba będzie zwracać tej pożyczki z ppk, bo nie ma kar za brak spłaty poza podatkiem od zysków. A nawet jeśli by dodali w przyszłości jakieś sankcje to można wszystko oddać, a za chwilę wyciągnąć na zasadach normalnych, czyli 100% swoich składek i 70% pracodawcy.


@Tytanowy_Lucjan: Powyższy link mi nie działa, ale tutaj jest ten sam artykuł http://www.wojewodka.pl/wp-content/uploads/2021/03/Rzeczpospolita-A.-Prusik-4032021.jpeg

Planując brak zwrotu środków do PPK warto zastanowić się, czy
@marcpol: A wiadomo dlaczego banki nie uznają PPK do wkładu własnego skoro takie było ustawowe zamierzenie? Przecież to bez sensu w takim razie i lepiej od razu wszystko wypłacać co miesiąc bez ryzyka zmiany kursów jak ostatni rok "wojenny" kiedy giełda zjadała każdą składkę od razu na starcie.

Może @jciesz jest w stanie kogoś podpytać jak przymusić banki do respektowania jej zapisów?
@marcpol: A wiadomo dlaczego banki nie uznają PPK do wkładu własnego skoro takie było ustawowe zamierzenie? Przecież to bez sensu w takim razie i lepiej od razu wszystko wypłacać co miesiąc bez ryzyka zmiany kursów jak ostatni rok "wojenny" kiedy giełda zjadała każdą składkę od razu na starcie.


@Tytanowy_Lucjan: Środki zgromadzone w PPK w pierwszych latach ich działania były stosunkowo małe i zainteresowanie ich użyciem jako wkładu własnego było niewielkie.