Wpis z mikrobloga

Przeglądam sobie w internecie czeskie klepsydry i moją uwagę zwróciło to, że w zdecydowanej większości przypadków śmierci w Czechach nie ma pogrzebów. Rodzina/znajomi odbierają urnę z prochami zmarłego i tyle, co z tą urną zrobią to ich sprawa, mogą tę urnę trzymać w domu, na działce, mogą prochy rozsypaćt tam, gdzie chciał zmarły bo to było jego ciało i tylko on ma prawo decydować co ma stać się z jego. ciałem, nie państwo, król, prezydent, rząd, prawo...
No i te Czeskiej klepsydry są zulełnie inne niż polskie... Facet z piwem na klepsydrze, facet ze swoim psem, facet grający w piłkę, facet łowiący ryby, u nas tamie klepsydry raczej by nie przeszły. Nie podejmuję się oceny tego, jaki sposób odchodzenia z tego świata jest lepszy, czeski czy polski, tylko zauważam, że jesteśmy sąsiadami, a w kwestii śmierci to Czesi i Polacy są jakby z zupełnie innych planet. #czechy #czechofile #pogrzeb #wiara #filozofia
tonaszepieklomezczyzn - Przeglądam sobie w internecie czeskie klepsydry i moją uwagę ...

źródło: 2312

Pobierz
  • 41
@tonaszepieklomezczyzn są spore różnice między mentalnością polską i czeską. Tu masz przykład podejścia do śmierci/pogrzebu, osobiście jeszcze nie byłem na czeskim pogrzebie i w sumie nie pytałem się też jak to u nich wygląda. Byłem na 3 weselach i też jest spora różnica, nie ma imprezy na 100 par w galowych strojach. Ja się spotkałem z kolacją w restauracji na 17 osób, w tym wypadku nawet nie była cała restauracja zarezerwowana. Raz
Rodzina/znajomi odbierają urnę z prochami zmarłego i tyle, co z tą urną zrobią to ich sprawa, mogą tę urnę trzymać w domu, na działce, mogą prochy rozsypaćt tam, gdzie chciał zmarły bo to było jego ciało i tylko on ma prawo decydować co ma stać się z jego. ciałem, nie państwo, król, prezydent, rząd, prawo...


@tonaszepieklomezczyzn: i to jest zajebiste, ale u nas czarna mafia dba o to żeby od zakopania
@tonaszepieklomezczyzn Czesi to słowiańska dusza i germański pragmatyzm. uwielbiam ich właśnie za to #!$%@? konwenansów. nie robią jak polacy "zastaw się a pokaż się". pełen luz odnośnie religii, większość to ateiści. duża liberalizacja w społeczeństwie na seks, narkotyki. żałuję że sie nie urodziłem w Czechach, może wtedy lubił bym swoją ojczyznę.
@tonaszepieklomezczyzn: Popatrzcie na to-strona pewnego czeskiego zakładu pogrzebowego. Całkiem jak stronka gdzie bukujesz hotel, zamawiasz lot samolotem, zamawiasz jedzenie. Kliknij i zamów teraz swój pogrzeb. U góry dwie młode damy czekają na infolinii na twój telefon. Masz różne opcje, pogrzeb tradycyjny, pogrzeb w naturze, kliknij i zamów teraz, nie czekaj. Jest tylko jeden problem...wszakże oferta jest kusząca, mam zamiar jeszcze kilkadziesiąt lat pożyć. #czechy
tonaszepieklomezczyzn - @tonaszepieklomezczyzn: Popatrzcie na to-strona pewnego czesk...

źródło: Screenshot_20230704-212049

Pobierz
@tonaszepieklomezczyzn: ale bym chciał, żeby ze zdjęciami było takie podejście również w Polsce. Zmarło dwóch spoko wujków z mojej rodziny i oby dwaj dostali takie zdjęcia, że żal na nich patrzeć. Ich miny wyrażają jakby stali nad własnymi trumnami XD A ja prawilnie wyciągnąłem zdjęcie wuja z archiwów jak stoi z koniem (chodzi o zwierzę), lekko trafiony, w kapeluszu takim śmiesznym. No wypisz wymaluj, jego standardowy wizerunek. To nieeee, reeeeee, kto