Wpis z mikrobloga

Co byście polecili osobie, która:
- jest w przedziale wiekowym 30-35lat
- ma kupione mieszkanie na własność bez kredytu
- zarabia około 8-9tys zł netto/miesiąc
- wydaje miesięcznie na życie około 2500zł i nie chce wydawać więcej
- ma około 250tys na lokatach i kontach oszczędnościowych
- docelowo za około 10lat chce już żyć na spokojnie najlepiej z dochodami pasywnymi

Jakie ruchy inwestycyjne poczynić ? Wstępnie myślałem dozbierać brakującą kwotę na zakup kolejnego mieszkania około 30m w celu wynajmu, a następnie można się kredytować ale tylko pod zastaw tej drugiej nieruchomości.

#gielda #nieruchomosci #biznes
  • 78
  • Odpowiedz
oczywiście że mieszkanie połowa młodych polaków to gniazdownicy jest i będzie komu wynajmować za dobre stawki tym bardziej jak nie będzie ich stać na swoje bo wszystko idzie pod zakupy inwestycyjne
  • Odpowiedz
  • 0
@ubranyGRUBAS: Właśnie zapomniałem dodać, że jakieś spółki dywidendowe mam ale nie dużo. EDO trochę mnie zniechęca, bo inflacja spada. A i mam kwotę około 20k na bieżącą spekulację.
  • Odpowiedz
@bartek-b0: @PanieAreczku: to chyba OP jest tutaj trollem.

8k - 2,5k = 5,5k
250k na lokatach

Co niby chce z tego mieć?

Kawalerka 30m na wynajem? Niech wynajmie to za 2k. Minus czynsz, minus kredyt, podatek, zostanie z tego pewnie z 500-800 zł na czysto.

Musiałby mieć ze 3-4 takie kawalerki. Albo kawalerkę i jedno lub dwa mieszkania 2 pokojowe.

Czy będzie wstanie kupić 3 mieszkania? Kolejne kredytować jak poprzednie
  • Odpowiedz
@bartek-b0: już nie wspominając, że zajmowane się wynajęciem 3-4 mieszkań to nie jest całkowicie dochód pasywny. Rozliczenia, problemy z wynajmującymi, remonty, wystawienie ogłoszeń, pokazywanie mieszkań, odbiory, problemy lokatorów (coś się popsuło, jakieś awantury). Do tego ryzyko, że ktoś się nie będzie chciał wyprowadzić (najem okazjonalny nic nie chroni).

Na wakacje nie wyjedziesz, bo cały czas będziesz pod telefonem.

Możesz kogoś do tego zatrudnić, ale to byś musiał mieć tego wszystkiego prawie
  • Odpowiedz
@mk321: nie troll tylko bajkopisarz. Z pensji 9k w wieku 30 lat mieszkanie i 250k na koncie. Tak było, nie zmyślam XD
Pewnie gimbus z myśleniem typu „jak zarobię 1k to za rok będę miał 12k” ;)
  • Odpowiedz
@bartek-b0: mieszkania nie kupuj za gotowke.
Oszczednosci klasycznie, 30% w ETFy, najlepiej jakies na S&P 500 i inne najwieksze swiatowe gieldy, polecam denominowane w oryginale albo w USD.
30% albo w indeksy dywidendowe albo w spolki dywidendowe - tu se znajdziesz.
20% w krypto, nie baw sie w cuda, BTC, ETH, proporcje IMO 70:30.
no i 20% bym zostawil w czyms bezpiecznym jakies lokaty czy obligacje.
Jak chcesz mieszkanie na wynajem
  • Odpowiedz