Wpis z mikrobloga

W tv zaczęli puszczać reklamy funduszu hipotecznego Familia, który oferuje dożywotnią rentę w zamian za przejęcie twojego mieszkania. Z ciekawości zadzwoniłem i podałem się za 65-latka, który posiada mieszkanie w stolicy województwa o wartości na dzień dzisiejszy 500k. Działa to tak, że przepisuję mieszkanie na własność funduszu (od razu) a w zamian dostaję prawo do mieszkania w nim do śmierci plus comiesięczną wypłatę "renty". Zgadnijcie jaką dożywotnią rentę wyliczyła mi pani po drugiej stronie za mieszkanie, które dziś kosztuje 500k (nowe budownictwo, ścisłe centrum, bez obciążeń) a za parę lat wartość pewnie się podwoi:


Jak to nie jest czyste #!$%@?ństwo i złodzieństwo żerujące na seniorach to ja nie wiem co to jest. I takie gówno jest reklamowane w państwowej TV.

#funduszhipoteczny #zlodzieje #nieruchomosci
  • 116
@Serghio: Nie wiem jak tam w Polsce, ale w Niemczech po prostu można sprzedać takie mieszkanie na prywatnym rynku z dożywotnim prawem użytkowania. Spuszczasz 15-20% ceny, od razu przytulasz całą kasę i masz gdzie mieszkać. No ale takie rozwiązanie jest chyba zbyt uczciwe jak na Polskę xD
@vesper_ Załóżmy że masz Teslę Model X o wartości obecnie 500k i masz 65 lat i ja mówię że będę Ci dożywotnio wypłacał rentę 500zl i dalej możesz nią jeździć pliki żyjesz. Czy to nie brzmi na super deal? załóżmy że fizyka 85 więc przez 20 lat bierzesz 120k a po 20 latach auto będzie warte na dzisiejsze z 10k
@vesper_: srednia dlugosc zycia polskiego mezczyzny w wieku 65 to 17,5 roku, wiec wychodzi na to ze srednio takiemu facetowi wyplaciliby 105k i dostaliby to mieszkanie dopiero za 20 lat, no nie wiem czy to az taki scam
Z drugiej strony jak ktoś nie ma żadnych spadkobierców, to może dla niego lepsze 500 zł co miesiąc niż fakt, że mieszkanie po śmierci przejdzie na własność gminy.


@Serghio: może to mieszkanie sprzedać komukolwiek i zapewnić sobie w umowie możliwość korzystania z niego aż do śmierci (są nawet odpowiednie prawne konstrukcje: https://www.morizon.pl/blog/sluzebnosc-mieszkania/) - i dostanie od ręki pół bańki (no, mniej, bo z taką służebnością mieszkanie jest mniej warte). ¯\(ツ)/¯
zwracam bardziej uwagę na skandalicznie niską rentowność dla seniora


@vesper_: rentowność nie za wysoka, ale ciężka do obliczenia, są różne zmienne: ile człowiek pożyje, ile mieszkanie będzie warte, jaki będzie koszt kredytu na przestrzeni lat itd. "Rynek" powinien rozwiązać problem, może inny odwróconahipotekodawca da więcej?

Przy okazji wkleję: https://pl.wikipedia.org/wiki/Jeanne_Calment

X lat temu w Polsce (za PO?) zostało to jakoś uregulowane, np ewentualny spatkobierca może spłacić dług i odziedziczyć mieszkanie.