Wpis z mikrobloga

@bugzer: Ja sobie kupiłem takie które deweloper od razu przewidział pod klimatyzację i mam na nią zgodę w akcie notarialnym i wyznaczone miejsce na dachu budynku. Takich lokali było mało więc i kosztowały odpowiednio ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Był to dla mnie warunek konieczny, bo gorącą #!$%@?ę to mogę mieć równie dobrze w wielkiej płycie.
@haha123: Ale kable z tej klimatyzacji chcesz puścić przez otwarte okno czy jak? Elewacja jest częścią wspólną (tak jak i balkon), więc wiercenie wymaga zgody wspólnoty. Czasem nawet deweloper zastrzega, że np. do momentu aż minie rękojmia, zabrania jakiejkolwiek ingerencji w elewację pod groźbą utraty rękojmi.
@haha123: Czyli tak jak napisałem. Wiercenie w ścianie wymaga zgody. Jeśli chodzi o wiercenie w ramie okna to szczerze mówiąc nie słyszałem o takim rozwiązaniu, ale nie zajmuję się montażem klimatyzacji, więc mam o tym dość małe pojęcie. Tak czy siak, jeśli ramę okna można przewiercić bez zgody (co ma sens, bo to nie elewacja) to spoko. Pytanie tylko czy nie powoduje to jakichś negatywnych konsekwencji w samym oknie.
@bugzer: tak na prawdę zgoda wspólnoty to też ryzykowna sprawa. Potrzebujesz zgody deva/wykonawcy elewacji aby w razie koniecznosci jej naprawy z tytułu rękojmi czy gwarancji nie okazało się że przewiert ściany spowodował jej utratę.
@haha123: Widziałem już kiedyś te ramy z allegro. One są stosowane głównie do klimatyzatorów przenośnych i ponoć jest to mega upierdliwe i ma trochę gorszą efektywność. Na pewno nie chciałbym takiego rozwiązania w klimie zamontowanej na stałe. Jeśli komuś to odpowiada to spoko, ale dla mnie jedyna sensowna opcja to chyba po prostu przez ścianę.
@jaszczomp_glapczajld: to zależy, w mojej WM nie było takiej opcji. Ale znam też takie wspólnoty które radośnie podjęły uchwałę pozwalającą montować klime każdemu chętnemu byle cichą i z odpowiednim ogarnięciem skroplin. Nie znam niestety szczegółów, ale zarząd tam chyba nie do końca ogarnia konsekwencje.

Inna sprawa, że u mnie też ludzie sobie pomontowali wieszając bez skrępowania pod sufitem na balkonie... Sam mam, ale z zewnątrz nie do zauważenia.
@jaszczomp_glapczajld: są też klimatyzatory przenośne, które wystawiasz na zewnątrz - np. na balkon (dlatego balkon jest absolutnie kluczowy) i one do środka pompują Ci zimne powietrze. I to jest dla mnie domyślne rozwiązanie, bo wiercenie w ścianie i rozwalanie sobie mieszkania też jest średnią opcją. Osobiście wolę taką ramę + zewnętrzny klimatyzator przenośny.

Przykład takiego klimatyzatora:
https://www.czystytlen.pl/produkt/klimatyzator-przenosny-fral-super-cool-fsc19-2sc-wi-fi-do-50m2-do-560m%c2%b3-h/
@Xyz-123: To jest wszystko spoko do momentu kiedy rękojmia nie będzie potrzebna :)
Z drugiej strony u nas też jest rękojmia, garaż podziemny cieknie jakby miał okres przy dużych ulewach, a deweloper wysyła ukraińców na prowizorkę i tak do następnej ulewy, pewnie do momentu kiedy skończy się rękojmia. Tragedia.
@bugzer: Wszyscy montują i mają #!$%@? w te zgody, kwestia, żeby to nie było na #!$%@? i zamontowane gdzieś w miarę dyskretnie a nie wywalone na centralnym punkcie elewacji 8)