Wpis z mikrobloga

#nieruchomosci
Wykończenie mieszkania samemu, tak czy nie? Jak widzę oferty fachowców po 800-1000 zł za metr samej robocizny to dostaję szału. Wyceny jak najlepsi lekarze czy prawnicy albo i lepiej. Czy wykańczał ktoś mieszkanie sam ze stanu deweloperskiego? Wiem że tu sami programiści 100k ale zarabiam na tyle mało że opłaca mi się robić samemu, przynajmniej pod względem finansowym. Zakładając że nie mam dwóch lewych rąk ale też nie mam doświadczenia w takich robotach, to jak bardzo będe #!$%@?ć na wszystko podejmując się czegoś takiego xd. Zakres prac można powiedzieć podstawowy, no ale chciałbym odpływ liniowy i tu na pewno ktoś musiałby przygotować to.
  • 54
@czlowiek_klapek: będziesz bardzo #!$%@? mając zerowe doświadczenie i robiąc wszystko od zera. Jeśli będą gładzie do zrobienia, to imo na bank #!$%@? już na tym etapie. Nie mówię nawet o jakichś bzdetach jak wieszanie karniszy, gdzie robota to katorga jeśli nie masz np wiertarki z udarem. Z drugiej strony, na bank fajna przygoda xD I jak coś #!$%@? to może będziesz patrzył na to z sentymentem co rano
@czlowiek_klapek: obejrzyj wszystko co się da na YouTube na 2x robiąc notatki żeby mieć pogląd co tak naprawdę musisz zrobić. Zrób sobie listę co i ile kupić - nic tak nie marnuje czasu jak zorientowanie się, ze trzeba drugi raz danego dnia jechać do sklepu budowlanego. Zobacz jakie sprzęty będą ci potrzebne (sprzęt potrafi przyspieszyć parokrotnie). Zmierz wszystko i zaplanuj. Na podstawie tego czego się dowiedziałeś/policzyłes zastanów się czy na pewno
@czlowiek_klapek: rób sam jak masz jakieś podstawowe skille. Tylko jak jesteś perfekcjonistą to pamiętaj żeby dać sobie lepę na uspokojenie w razie czego, żebyś nie szlifował 10 razy ściany tam, gdzie stanie i tak szafa i nie sprawdzał po sobie latarką każdego fragmentu xD niektóre rzeczy trzeba sobie wybaczyć, bo nigdy nie skończysz roboty. Jakby to był remont w starym bloku, gdzie trzeba przerabiać instalacje, kuć itp. to potrzebny duży skill,
@czlowiek_klapek: zależy jakie masz wymagabia odnosnie wykonczenia. Ktos tu napisal ze jak masz gladzie to malowanie sam ogarniesz. Z tym ze jest malowanie i malowanie. Panele sa dosc proste i wymagaja jedynie gumowego mlotka miarki i wyrzynarki. Nie wiem z kolei gdzie widzisz problem ze ktos chce uczciwie zarobic normalne pieniadze odprosadzajac podatek... #!$%@? nie po to mam pół bani w narzędziach samochodach i szkoleniach pracownikow zebym zarabial 6tys miesiecznie. A
@czlowiek_klapek Akurat zaczynam wykańczać swoje i tak: do łazienki biorę ekipę i nie wyobrażam sobie inaczej. Malowanie chce sam zrobić, szpachli nie potrzeba. Panele biorę z montażem tam gdzie kupię, wychodzi najtaniej. Ogólnie każdy element (łazienki, podłogi, kuchnia etc) traktuje i ogarniam osobno, mam poczucie lepszej kontroli nad kosztami i czasem. Te ekipy które oferowały wykończenie całego mieszkania pod klucz oferowały jakieś kosmiczne ceny i to naprawdę nie wiem za co.
@czlowiek_klapek najlepsze rozwiązanie jest po środku - zamiast brac ekipe od wszystkiego lub robic wszystko samemu, wziąć pojedyncze osoby do konkretnych zadań.

tak jak napisal ktos wyzej, ekipa od wszystkiego ma sprzetu za pol banki i pracownikow na utrzymaniu. wez jednego ktory specjalizuje się tylko w jednym i sprzetu ma mniej i nie musi z nikim dzielić się zyskiem
@czlowiek_klapek: łazienkę daj ekipie, resztę idzie ogarnąć samemu.

Pro tipy ode mnie:
- jak już robisz sam, to nie oszczędzaj na narzędziach (ale też bez przesady, nie kupuj od razu żyrafy do szlifowania gładzi)
- poogladaj troche youtube zanim zaczniesz robić - tu poświęcisz kilka weekendów na to :)
- zacznij od pokoju najmniej ważnego, mało wystawnego, żebyś mógł się trochę wprawić i nauczyć
- nie maluj suchym wałkiem, dobrze przygotuj
@Misza128 ale panele z montażem nie wychodzą taniej niż bez montażu.
ta różnica 15% na vacie (23%-8%) nie rekompensuje kosztu pracownika.
także panele z montażem często są reklamowane jako montaż w cenie ale finalnie okazuje się że te same panele bez montażu są jednak tańsze.
na mały metrażu może różnicy wielkiej nie będzie ale w całym domu to już jest konkretny pieniądz - koło 2k pln