Wpis z mikrobloga

#programowanie #programista15k #programista25 #korposwiat #pracait

Branie kredytów przez programistę w 2023 roku to totalna głupota i przysporzy nam sporo problemów. Zakładając, że taki programmer ma 200k wkładu własnego i zarabia 20k netto b2b czyli 15k na rękę, chce kupić mieszkanie 70m2 za 12000/m2 plus 100k na wykończenie co daje 940 000 na kredyt. Rata wtedy wychodzi jakieś 5500zł na 30 lat przy 6%, ale nasz programista chce to dodatkowo nadpłacać 2000zł miesięcznie, czyli dawać 7500zł, co skróci mu kredyt z 30 lat na jakies 23 lata. Nawet gdyby spłacał 10k czyli 5,5k rata i 4,5k nadpłaty i żył jak robak za pozostałe marne 5k to zajmie tu to 15 lat.

Tylko problem w tym, że żyjemy w dobie AI i wiele ludzi których się na tym zna świadomie mówi, że do roku 2030 zawód programisty najprawdopobnie zostanie zaorany xD Nawet jeśli nie utracicie pracy, tylko powstaną inne zawody - to skąd pewność, że zarobki pozostaną takie same? Najprawdopodobniej mocno polecą w dół. A ci mniej szczęśliwi, którzy zostaną zwolnieni, na co się przebranżowią? Gdzie wezmą człowieka, który całe życie siedział przed komputerem?

Ja nie wiem co ci ludzie mają w głowach, rozumiem jeszcze gdyby byli w stanie spłacić kredyt w 5 lat, ale 15, 20, 30 lat? Przecież ci ludzie będą potem chodzić i prosić o pomoc państwo.

Czy jest tu jakiś programista z kredytem na 15, 20, 25, 30 lat? Jak wy sobie wyobrażacie przyszłość i spłacanie takiej ilości kredytu?
  • 46
No ja miałem taki kredyt na niby 20 lat, tyle że nadpłacałem więcej i spłacony w 2 lata, miesiąc temu skończony. Właśnie po to by się nie martwić przyszłością. (i bez życia jak robak, jak chciałem nowe 4090 to kupowałem nowe 4090, najwyżej nadpłaciłem mniej w danym miesiącu)
A ai... pewnie z czasem zacznie coś zastępować, ale to jeszcze długa droga, programiści też będą dalej potrzebni bo AI samo w sobie to
wychodzi na to, że masz lepsza wiedzę na temat sztucznej inteligencji niż Tomasz Czajka, strasznie się marnujesz na wykopie.


Nie wiem, jaką wiedzę ma jakiś Tomasz, bo go nie znam i nie pytałem. Natomiast odróżniam to, co ktoś wie, od tego, czym się chwali, że wie.
Nie jeden cwaniak udawał debila dla pieniędzy.

AI to nie jest jakiś twór który jest nam nie do końca znany, jak np. czarna dziura. Sztuczna inteligencja
@wykopyrek to na przyszłość radzę opierać wiedzę przekazana od ekspertów, a nie na tym co tobie się wydaje.
Tak na marginesie, byłbyś dobrym politykiem, bo potrafisz długo gadać, nie odpowiadając na pytanie, zupełnie jak Morawiecki.
to podziel się jakimś innym artykułem


To ty stawiasz tezy, więc ciężar dowodowy leży po twojej stronie. A na razie nic nie udowodniłeś tylko napisałeś że facet który wygrywał olimpiady informatyczne i pracuje w space x ma na pewno rację bo tak. Typ wróży z fusów bo w wywiadach też nie podaje żadnych dowodów, tak se tylko gawędzi o AI.

mówił, że sztuczna inteligencja jest rozwijana i jest wykorzystywana w rakietach i