Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
#polityka #wybory #bekazpisu #orlen

Byłem w mediach przejętych przez Orlen.

Pracowałem w Polskapress, miało to inne nazwy, należało to do Anglików, potem Niemców. Uprawialiśmy zwykłe lokalne dziennikarstwo, szliśmy z duchem czasu. Niestety, potem to wpadło w sito 'gunwoartykułów; seo dla odsłon, ale wciąż największą popularność miały newsy typowo lokalne na naszych regionalnych portalach - coś typu inwestycje, wypadki czy fotogalerie z lokalnych imprez.

Potem przejął nas Orlen. I wszystko się zmieniło.

Najpierw wymienili prezesów, potem zaczęła się czystka redaktorów naczelnych - w każdym regionie szefostwo objął specjalnie nadany funkcjonariusz. Obiecywali, że nie będą nikogo zwalniać, i że koniec z gównem, które robiliśmy wcześniej pod odsłony na portalach, do tego przywrócą wyższość papierowej prasy.

Jeśli trochę się już poznaliście na pisowcach, to możecie domyśleć się, że te obietnice były gówno warte. Swoimi debilnymi pomysłami przyspieszyli nieuchronną śmierć papierowej prasy, natomiast odsłon kazali trzaskać jeszcze więcej.

Do tego masa propagandy i zakazy lub "prikazy". Marsz równości? No tam możecie dać na dół portalu, do gazety w ogóle. WOŚP? To pewnie pamiętacie - był prikaz o WOŚP: piszemy albo źle albo w ogóle. Poza tym na lokalne portale i do gazet zaczęło trafiać coraz więcej ogólnopolskich newsów, ale takich typu "Grodzki brał łapówki" czy tam "coś tam dzięki PiS w kraju lepiej" albo "wypowiedz pisowskiego polityka: w Polsce coraz lepiej". To wszystko kosztem lokalnych artykułów, które bardziej by interesowały społeczność regionu.

Potem zaczęli zwalniać - najpierw najbardziej widocznych lewicujących dziennikarzy (kij tam, że swoje opinie światopoglądowe dawali wyłącznie na prywatne social media, a uprawiali w pracy zwykłe dziennikarstwo), potem już każdego kto im nie pasował.

I tak uważam, że to pikuś do tego co się dzieje w #tvp, bo jednak pisowcy funkcjonariusze (nie będę ich nazywać dziennikarzami czy redaktorami, bo to obraza dla prawdziwych wykonawców tych zawodów) starali się trzymać na początku pozory.

Ale czy tak jest nadal, to nie wiem, bo i mnie zwolnili. Nie wiem czemu, robiłem swoją robotę normalnie, miałem duże doświadczenie w firmie w wielu redakcjach i porządne wyniki. Może któryś funkcjonariusz dostał cynk, że na moim prywatnym FB (dostęp tylko dla znajomych) są fotki gdy byłem na proteście kobiet (poza godzinami pracy)?

Ogólnie duża różnica w sensie właścicieli. Na pewno gdy Polskapress należała do Niemców nie było żadnych nacisków, nawet sugestii - zarządowi i właścicielom zależało tylko na wynikach - to też było chore, ale nie nacechowane liniową propagandą. Dopiero jak wpadł Orlen to okazało się, że nie możemy robić wszystkiego. I nie wolno wrzucać newsów szkalujących partię. To była podstawa.

Tak to właśnie wyglądało. Strach pomyśleć jak jest w TVP, pewnie dziesięciokrotnie większe naciski na nadawanie propagandy.



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: RamtamtamSi
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 5
  • 14
✨️ Autor wpisu (OP): @karetpoker: Nie za bardzo mam ochotę się ujawniać i do tego nie wiem jakiego rodzaju dowody mógłbym dostarczyć. Może odezwie się ktoś jeszcze kto pracował w "orlenowskich" czasach w ppg?

Dowód? Wejdź na byle portal i sam zobacz. Sama zakładka "Wybory 2023" pokazuje, ze portale i gazety polskapress nie są już od jakiegoś czasu niezależnymi mediami. Poszukaj też materiałów w internecie o tym co mówią byli
@karetpoker

Może odezwie się ktoś jeszcze kto pracował w "orlenowskich" czasach w ppg?


@mirko_anonim: Ja nie pracowałem, ale pewna mi bliska osoba.
Kiedy mi opowiadała historie co się tam zaczęło odwalać odkąd przejął ich Orlen - to włos się na głowie jeżył a na twarzy wielkie "WTF".
W skrócie - pozbywano się najlepszych, wieloletnich dziennikarzy tylko dlatego że napisali coś nawet lekko antyrzadowo, lub nie zgadzali się pisać prorządowo. Z tego
marcelpijak - @karetpoker 
Może odezwie się ktoś jeszcze kto pracował w "orlenowskich...

źródło: 348362963_778727773790040_3770450973012155991_n

Pobierz