Wpis z mikrobloga

#!$%@? są te ronda w Polsce, bo przepisy bardzo kiepsko je określają. Dzisiaj np typ z "fioletowego" auta mnie strąbił, mimo że z prawego pasa ronda mam przecież możliwość jazdy prosto. Polecam to miejsce jeśli ktoś ma do zrobienia lewy bok, mnóstwo ludzi tu nagminnie zjeżdża jak fioletowy w ogóle nie patrząc czy po zewnętrznym pasie coś nie jedzie
#prawojazdy #polskiedrogi #samochody
Pobierz xPekka - #!$%@? są te ronda w Polsce, bo przepisy bardzo kiepsko je określają. Dzisia...
źródło: rondo
  • 120
@xPekka: wszystko zależy od interpretacji czy jednocześnie wjezdzaliscie na zewnetrzny pas (wtedy twoja wina), czy ty jechales juz zewnetrznym pasem, a on chcial zjechac przecinając twoj pas ruchu nie ustępując pierwszenstwa. Im mniejsze rondo, tym trudniej to ustalić i bedzie zalezec od widzimisię policjanta/biegłego.
@usor0192 no tak, i nie możesz wymusić pierwszeństwa wjeżdżając na rondo. I wjeżdżając na rondo tego pierwszeństwa nie wymusiłem. Czy jak wjedziesz np na A4, to gość który cię wyprzedzi za 15 min ma pierwszeństwo przed tobą, bo tym A4 jedzie już sobie od godziny? Nie, wjeżdżając na autostradę nie wymusiłeś pierwszeństwa, i w tym momencie jesteście już na "równi"
@qwenti: no dobra, ale jesteś pewny, ze on nie chcial zmienic pasa na zewnetrzny kiedy ty na niego wjezdzales? Na zdjeciu wstawiłeś malutkie rondo, gdzie te dwie sytuacje moze dzieli 5-10 metrow
Ja zawsze czekam az przejadą rowniez na wewnetrznym pasie, bo to chyba najbardziej kolizyjny manewr jaki moze byc
@EgonakaNoge Wystarczy że wjedzie rozpędzony na rondo a Ty przed wjazdem się zatrzymałeś i ruszasz. Nawet to rondo ze zdjęcia nie jest duże i bez problemu rozpędzone auto może dogonić tych z drugiej strony ronda. Nie wszyscy mega płynnie ruszają i czasem im to trochę zajmuje a jak dojdzie do zdarzenia to każdy może twierdzić że był pierwszy na rondzie i to nie jego wina.
no właśnie działa. Masz przed rondem znak ustąp pierwszeństwa


@usor0192: wyjaśniłem ci już jak to działa. To, że masz znak ustąp pierwszeństwa nie znaczy, że nie da się wjechać na jezdnię, na której jest inny pojazd bez wymuszenia na nim pierwszeństwa.
w tym przypadku jechałem już swoim pasem, nie ma mowy że mu wyjechałem "wjeżdżając". Chociaż bez kamerki ciężko udowodnić


@xPekka: bardzo łatwo to udowodnić. W jakim miejscu doszło do kolizji? Na zjeździe. Ciężko żebyś wymusił pierwszeństwo wjeżdżając na rondo będąc jednocześnie na wysokości zjazdu, prawda?
@usor0192 tak, i ustąpiłem pierwszeństwa wszystkim pojazdom które tam jechały. Następnie bezkolizyjnie wjechałem na rondo, i pojechałem dalej swoim pasem ruchu. W międzyczasie szybciej poruszający się samochód po wewnętrznym pasie zbliżył się do mojej wysokości, i z tego wewnętrznego pasa chciał zjechać, przecinając mój pas ruchu. I mnie nie obchodzi czy on wjechał na rondo przede mną, 2 sekundy po mnie, czy może jeździ nim w kółko od godziny. Wjeżdżając na skrzyżowanie
no tak, i nie możesz wymusić pierwszeństwa wjeżdżając na rondo. I wjeżdżając na rondo tego pierwszeństwa nie wymusiłem. Czy jak wjedziesz np na A4, to gość który cię wyprzedzi za 15 min ma pierwszeństwo przed tobą, bo tym A4 jedzie już sobie od godziny? Nie, wjeżdżając na autostradę nie wymusiłeś pierwszeństwa, i w tym momencie jesteście już na "równi"


@xPekka: prościej to wytłumaczyć na zwykłym skrzyżowaniu prostopadłym.

W poniższej sytuacji przecież
Pobierz Krupier - >no tak, i nie możesz wymusić pierwszeństwa wjeżdżając na rondo. I wjeżdżaj...
źródło: ddd