Wpis z mikrobloga

Panowie jakieś pomysły jak zorganizować Wielkiej Lechii aka Rzeczypospolitej możliwość rywalizacji na równi o kolonie w Amerykach oraz Afryce/Indie z krajami takimi jak Anglia, Hiszpania czy Portugalia?
Gram pierwszy raz, nabite 50h to nie oszukujmy się jeszcze gówno wiem i wielu rzeczy nie rozumiem.

Moje pierwsze podejście było oczywiście Polską w spoilerze jeśli komuś będzie sie chciało to czytać


Dlatego pomyślałem że zacznę od nowa już z nabytym doświadczeniem.
Co myślicie o czymś takim-
1) Pierwszy cel Krzyżacy, dobić sie do Gdańska a z reszty zrobić wasala jakby sie udało bo szkoda zasobów na robienie z tego wszystkiego core
2) Livonian Order podobnie jak z Krzyżakami
3) gdzieś po drodze anektowanie Mazowsza
4) sojusz ze Szwecją i atak na Danię/Norwegię, wysępienie od nich Islandii
5) z Islandii Ameryczka i tak dalej Afryka

Tylko pytanie czy udałoby się jeszcze przed stworzeniem Rzeczypospolitej i skąd na to wszystko zasoby oraz dukaty, bo jak sie skupie żeby zdobyć dla hajsu nie wiem Krym albo Lubeck to zanim to ogarnę tak żeby móc na spokojnie ruszyć za ocean to Anglia już tam dawno sie rozepcha i nie będzie po co nawet tam zaglądać. A jak polecę na złamanie karku jak najszybciej do Ameryki tak jak ostatnio (a i tak już tam byli) to znowu kraj popadnie w ruinę.
Jakieś sugestie?

Piosenka trochę tematycznie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#eu4 #europauniversalis #europauniversalis4 #gry
Amenotejiikara - Panowie jakieś pomysły jak zorganizować Wielkiej Lechii aka Rzeczypo...
  • 25
@Amenotejiikara: możesz przyspieszyć stworzenie Rzeczpospolitej (8 lvl adm tech zamiast 10) robiąc misję z drzewka na rozwój Rusi. warto to zrobic, duzo zapłacisz za cory ale masz wczesniej Rzeczpospolitą.

co do kolonizacji - absolutnie nie zdobywaj Szkocji, po co ci to, lepiej oczywiście Islandię. Ewentualnie jakiś przyczółek w północnej Afryce i dalej kolonizacja Afryk i Azji.

Edit. zacznij oczywiście od zrobienia PU nad Czechami i Węgrami (w tej kolejności). Oba najskuteczniej
@NieBojeSieMinusow: A Czechy nie są przypadkiem w HRE? Ja sie ich bałem jak ognia żeby cokolwiek tam ruszyć żeby wszyscy sie włącznie z Austrią na mnie nie rzucili xD
Przy okazji jak doprowadzić do PU? Bo jak sobie teraz grałem miałem małżeństwa ze Szwecją, Francją i Austrią i poza lepszymi relacjami to za dużo mi nie dało. No dobra ze Szwecją miałem dzięki temu sojusz i pomogli mi wklepać Danii żeby
@Amenotejiikara: dokładnie jak @Solution_wieleotwartychdrzwiQwantom napisał. Zacznij nową grę, weź Czechy i Węgry na rywali, Austrię w sojuszu. Wyślij insult do Czechów i Węgrów. Zalicz misję, dostań casus beli na PU. Zaatakuj ASAP Czechy (Austria im nie pomoże, jeżeli ma ich na rywala a ciebie w sojuszu). Możesz wziąć pożyczki i zrekrutować najemników, wojna będzie łatwiejsza. Po narzuceniu PU na Czechy chwilę się zregeneruj i powtórz to samo z Węgrami.

PU możesz
@Amenotejiikara jak Austria ma na rywalu Czechy co dzieje się dosyć często to nie pomoże, więc Czechy są spacerkiem. Weź sojusz z jakąś Saksonią, Czesi się rzuca na nich a Ty zajmij Pragę i coś tam jeszcze, 60 war scora i masz pu.
@NieBojeSieMinusow: @Solution_wieleotwartychdrzwiQwantom @Fevx mówicie o sojuszu z Austrią ale to chyba nie takie hop siup, ja nie mogłem z nimi mieć sojuszu podczas dotychczasowej gry nawet po małżeństwie i podbudowaniu relacji, coś im cały czas nie grało, to nie wiem jakbym miał do tego doprowadzić na samym początku gry. No i co z resztą państewek HRE? Nie rzucą sie na mnie jak podniosę palec na Czechy?

Wyślij insult do Czechów i
@Amenotejiikara: wysyłając insult dostajesz relacje z tymi którzy mają te państwo na rywalu, to jakieś 5 czy 10 ale czasem tyle potrzeba do czegoś. Plus chyba power projection z 10? Nie pamiętam już.
Nie musisz brać sojuszu z Austrią. Byleby mieli na rywalu Czechy, nie pomogą im. Reszta HRE się nie rzuci, bo broni tylko cesarz i jego sojusznicy. Normalnie Czechom pomogą ich sojusznicy. Jak zdobęciesz PU to dostaniesz sporo AE
@Amenotejiikara: a jak chcesz zobaczyć co Ci nie gra że jakiś kraj nie chce z Tobą sojuszu, najedź na przycisk sojuszu i tam będzie napisane czemu nie chce, w sensie co nabija 'minusowe punkty', Austria często ma wiele sojuszy i może dlatego. Weź na rywala kogoś kogo i oni mają, to daje dużego boosta i bez problemu będzie sojusz, ale jak pisałem wyżej, nie jest to potrzebne, byleby Austria nie nienawidziła
@Fevx: nie moge zfabrykować żadnego claima bo z nimi nie granicze, spróbuje z ich wasalem Opole. Tylko do Opola akurat Austria dołączy xD

edit. no i sie osrałem, to chyba musze sobie bez tego dodatku odpuścić pepików przynajmniej dopóki nie wchłoną opola
@Amenotejiikara a no masz humiliate tylko, to tym nie warto, a nie masz claima jakiegoś z misji? Poczytaj co tam za wymagania są. Ja już zupełnie nie pamiętam tych starych misji. To co wszystko wyżej pisaliśmy dotyczy nowych misji.
@Fevx:

nie masz claima jakiegoś z misji?

nie za bardzo, w ogóle żeby najpierw mieć misje z bohemią muszę najpierw zaanektować mazowsze, potem rzeczpospolita, potem dopiero węgry, śląsk i czechy