Wpis z mikrobloga

Październik
Cnota i dobroć


2 października
Najcenniejsze z aktywów


Mędrzec jednak nie może niczego utracić. Ma wszystko dla siebie zgromadzone, nic nie pozostawiając Fortunie, swe dobra trzyma mocno, ugruntowane w cnocie, która nie wymaga nic od przypadku, dlatego nie może zostać ani powiększona, ani pomniejszona”.
— Seneka, O niezłomności mędrca, 5.4

Niektórzy ludzie lokują swoje pieniądze w aktywach: akcjach, obligacjach, nieruchomościach. Inni inwestują w relacje lub dokonania, wiedząc, że będą mogli czerpać z nich równie łatwo, jak inni wyciągają fundusze z konta bankowego. Trzecia grupa, pisze Seneka, inwestuje w siebie, by stać się dobrymi i mądrymi ludźmi.

Które z tych aktywów są najmniej podatne na wahania rynków i kryzysy? Które są najbardziej odporne w obliczu prób i problemów? Które nigdy Cię nie opuszczą? Życie samego Seneki jest ciekawym przykładem. Zdobył bogactwo, będąc przyjacielem cezara. Jednak wraz z rozwojem szaleństwa Nerona Seneka zdał sobie sprawę, że musi uciec. Zaproponował Neronowi układ, oferując cezarowi wszystkie swoje pieniądze i zwrot wszystkich otrzymanych od niego podarków w zamian za kompletną wolność.

Neron ostatecznie odrzucił propozycję, lecz Seneka i tak wyjechał, po czym żył we względnym spokoju. Jednak pewnego dnia przybyli do niego żołnierze z wyrokiem śmierci. Na czym w tym momencie oparł się Seneka? Nie na pieniądzach. Nie na przyjaciołach, którzy wprawdzie chcieli dobrze, ale byli źródłem smutku i żałoby. Oparciem dla niego były cnota i wewnętrzna siła.

Był to najważniejszy moment próby dla Seneki — ostatni i najwspanialszy.

#dailystoic
#motywacja #rozwojosobisty #stoicyzm

Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"

Stoicki kanał discord: https://discord. gg/nCV4pV6w7X (usuń spację po kropce)
  • 19