Wpis z mikrobloga

@Nofenak: nie ma czegoś takiego jak przekroczenie zakresu wiedzy na tym poziomie. jest taki tłok, że celując w juniora, musisz mieć taką wiedzę jak mid.
  • Odpowiedz
@Nofenak: tak.

Jako junior backendowiec powinieneś umieć napisać porządną aplikację backendową, do tego prosty frontend bez bajerów (wystarczy react/angular z UI material wyklikać). Następnie umieć stworzyć obraz dockera, wypchnąć do huba, zaciągnąć do AWS ECS/EC2 i nim zarządzać. Generalnie free-tier AWS podstawy powinieneś mieć opanowane. Zbyt wiele rzeczy na AWS darmowych nie jest więc dużo do nauki tam nie ma. Ogólny cały koncept chmury z teorii powinieneś znać, co to load
  • Odpowiedz
. Sama znajomość frameworka na backendzie to nauka na lata.. (przykład: Spring Framework)


@pabisbar: ??? a co tam masz do nauki na lata? To z czego korzystasz w pracy nauczysz się w 2-3 miesiące i korzystasz z 90% powtarzających się rzeczy. Pozostałe 10% używasz raz na rok wiec i tak musisz używać dokumentacji a nie uczyć się na pamieć, bo ciągle się te rzeczy zmieniają.

Nauka na lata to czysty kod
  • Odpowiedz
To co wymieniłeś to trochę sporo, chociaż zależy co masz na myśli. Sama znajomość frameworka na backendzie to nauka na lata.. (przykład: Spring Framework)


@pabisbar: a kto płaci 8 koła za brak wiedzy zdobytej latami? Nikt ci nie da normalnej pensji za umiejętność stworzenia pętli lub wystawienia endpointa, w innych zawodach to też lata nauki zanim dostaniesz 8k.
  • Odpowiedz
a kto płaci 8 koła za brak wiedzy zdobytej latami? Nikt ci nie da normalnej pensji za umiejętność stworzenia pętli lub wystawienia endpointa, w innych zawodach to też lata nauki zanim dostaniesz 8k.


@Kupamilosci: a to co napisałem to jakieś rok-dwa lata nauki na poziom juniora, więc też nie przesadzajmy z tą nauką latami. Wystarczy uczyć się każdego dnia 2-3h dziennie i po roku zbierze się 1000h nauki i wtedy można
  • Odpowiedz
@nad__czlowiek: Rok-dwa na wszystko ok, na poziom Juniora. Z frameworkiem miałem na myśli znajomość również takich modułów jak Spring Integration itd. Ta wypowiedź brzmi rozsądniej.

@Kupamilosci 8k brutto UoP ma u nas junior po 1.5-2 latach pracy zawodowej :) Na pewno nie na dzień dobry. Chociaż przy obecnej inflacji pewnie się to zmieni.

By the way, trochę szkoda ludzi którzy poświęcili czas na naukę Webfluxa i podobnych reaktywnych rozwiązań po release
  • Odpowiedz
@pabisbar: imo zawsze zastanawia mnie czemu przeważnie większość libek i frameworków jest lepsza niż programiści Oracle. Spring już dawno zaorał Jave EE aka Jakarta, teraz Web Flux ora virtual threads xDD
  • Odpowiedz
@nad__czlowiek: Interesujące, przeczytam jutro w pracy. Do tej pory miałem czas na przetestowanie tego w dummy projekcie + dokumentacje oraz prezentacje z oficjalnych źródeł oracle/project loom (czyli raczej faworyzujące VTs)

(włąśnie na takich tematach płyną godziny, ale w sumie jak już pracujesz zawodowo..)
  • Odpowiedz
@pabisbar: imo jak się zna historie sun/oracle to standardem jest w tej branży, że wszystko co robi community zazwyczaj jest lepsze niż to co wyplują oraclowcy
np 10 lat temu spring vs java ee (obecna jakarta EE) - przepaść była kolosalna, dzisiaj spring niestety nie jest już lightweight i stał się troche taką kobyłą jak java EE była kiedyś. (podobno teraz micronaut jest lepszy od springa, ale nie miałem styczności z
  • Odpowiedz
@nad__czlowiek: odnośnie kobyły, wymyślili GrallVM z dockerem, próbowałem u siebie to wdrożyć ale szkoda zachodu żeby zyskać tylko lepszy startup time (chociaż może czasami aż..). To samo rekordy, niby spoko podróba lomboka ale są immutable a rekomendują żeby zastąpić nimi klasyczne DTO. Tyle, że często na klasycznych DTO robi się operacje zmieniające stan obiektu aby nie operować bezpośrednio na encjach. Więc tyle z rekordów.
  • Odpowiedz
@pabisbar: no z rekordami to trzeba by robić wszystko immutable, kiedyś czytałem o takim podejście żeby w ogóle nie robić setterów tylko same obiekty immutable. Nowe obiekty przez buildera (lub konstruktor gdy ma mało paramsów) a modyfikacja obiektu poprzez copy constructora(stary obiekt + nowe parametry). Bo de facto masowe get/set w każdym dto/encji jest zaprzeczeniem enkapsulacji ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°
  • Odpowiedz