Wpis z mikrobloga

Miruny pytanko z zakresu #ksiegowosc i w sumie #programista15k bo większość z nas siedzi na b2b i kupuje rzeczy na firmę. Chcę sprzedać starego laptopa, którego kupiłem prywatnie i później wrzuciłem do środków trwałych (z tego co pamiętam odliczyłem sobie tylko dochodowy, byłem wtedy na liniówce, obecnie ryczałt). Chcę go sprzedać kumplowi na fakturę. Księgowy mówi, że muszę od tego też odprowadzić VAT, co jest dziwne, bo VATu nie odliczałem jak go wrzucałem w te koszty.

Jak u was wygląda procedura sprzedaży starych sprzętów, które wrzucaliście w koszty? Np telefonów, laptopów, monitorów, zegarków? Z góry dzięki za pomoc.
  • 8
Księgowy mówi, że muszę od tego też odprowadzić VAT, co jest dziwne, bo VATu nie odliczałem jak go wrzucałem w te koszty.


@RoundStic: podaj powod dla ktorego mialbys nie zaplacic vatu od sprzedazy, bedac vatowcem. Zeby tak bylo to musi byc wyjatek od reguly. Upraszczajac, przy naliczaniu naleznego podatku nie jest weryfikowana historia towaru.
@brakloginuf: z logicznego punktu widzenia VAT został już raz zapłacony, zakładam jednak że państwo nie widzi problemu gdy VAT za ten sam przedmiot osoby fizyczne płacą kilka razy.

Może da się zrobić operacje odwrotną i wspomniany laptop wyjąć z firmy i przeznaczyć na użytek prywatny, i wtedy gdy VAT już kiedyś był opłacony logiczne by było gdyby wtedy nie płaciło się vatu - w końcu bilans wyniesie zero
@RoundStic: daj se spokój. Sprzedaj kumplowi bez żadnych faktur i zmień księgowego. Jak raz na ruski rok taką akcję odwalisz to nikt palcem nie kiwnie. Jak spytałem księgowej czy mam robić jakiś protokół zniszczenia czy wycofanie ze środków trwałych na użytek własny to powiedziała, żebym się uspokoił, bo nikt nie będzie informatykowi patrzeć na ręce czemu on drugi komputer po paru latach kupił i nie będą szukać po szafach przy kontroli.
z logicznego punktu widzenia VAT został już raz zapłacony,


@soldatter: idąc tą logiką, jak firma zapłaciła za procesor do kompa i sprzedaje złożony komp, to nie płaci vat, bo przecież już zapłacił za części...

Niestety, vat jest podatkiem, który ponosi każdy kupujący, a firma sprzedająca sprzęt/usługę, w jego imieniu go tylko płaci do urzędu.

Ty wystawiasz FV i później płacisz VAT, masz zysk, od zysku VAT
Jak sprzedajesz kompa, to wystawiasz