Wpis z mikrobloga

Czy wiedzieliście, że Maria Skłodowska-Curie, znana ze swoich badań nad radioaktywnością, została pochowana w trumnie wyłożonej ołowiem? ⚛️

Przez całą swoją karierę, Maria często nosiła ze sobą materiały radioaktywne, takie jak rad, nie zdając sobie sprawy z ich niebezpieczeństwa. Niestety, doprowadziło to do rozwoju anemii aplastycznej spowodowanej promieniowaniem.

Nawet po śmierci laureatki podwójnej Nagrody Nobla w 1934 roku, jej trumna została wyłożona ołowiem, aby zablokować promieniowanie wchłonięte przez ciało. Dzięki temu można bezpiecznie odwiedzać jej sarkofag w paryskim Panteonie. To prawdziwe poświęcenie dla nauki, które przetrwało dłużej niż życie!

Oryginalny artykuł: https://www.odditypedia.com/2023/11/radiant-legacy-astonishing-story-of.html

#ciekawostkihistoryczne #ciekawostki #chemia #nauka
vindicator - Czy wiedzieliście, że Maria Skłodowska-Curie, znana ze swoich badań nad ...

źródło: marie-curie-sklodowska

Pobierz
  • 65
@vindicator: brak wiedzy a nie poświęcenie. W tamtych czasach stosowano świecące radioaktywne substancje do ozdoby rzeczy przylegających do ciała: biżuteria, czy tarcze zegarków. Więcej. Wierzono nawet w prozdrowotne działanie pierwiastków promieniotwórczych dlatego dodawano je do produktów spożywczych, kosmetyków czy pasty do zębów.
jej trumna została wyłożona ołowiem, aby zablokować promieniowanie wchłonięte przez ciało.

To nie jest promieniowanie wchłonięte przez ciało. Promieniowanie jonizujące to nie promieniowanie cieplne, że pochłonięte mogłoby być następnie emitowane. Promieniowanie jonizujące zmienia strukturę izotopową w tym przypadku ciała ludzkiego z nuklidów trwałych na nietrwałe-promieniotwórcze, mówiąc ogólnie. W ten sposób ciało ludzkie samo staje się źródłem promieniowania. Ponadto promieniowanie jonizujące może pochodzić od wchłoniętych radionuklidów.
Jest wywiadz gościem który pracował przy produkcji radioaktywnych materiałów dla USA i on mówił że to nadmuchany balon, w trakcie tego wywiadu połknął kapsułkę z materiałem radioaktywnym, ma zdjęcie jak pływa w basenie z reaktorem. Więc ogólnie bez spiny ale żeby nie przesadzać.
Promieniowanie jonizujące zmienia strukturę izotopową w tym przypadku ciała ludzkiego z nuklidów trwałych na nietrwałe-promieniotwórcze, mówiąc ogólnie.


@1999: Ale też nie całkiem. Promieniowanie jonizujące to cząsteczki alfa, beta- elektrony lub pozytony, lub gamma - fale elektromagnetyczne. Żadne z nich nie indukuje promieniotwórczości wtórnej. Promieniowanie jonizujące JONIZUJE cząstki co sprawia, że cząsteczki się rozpadają i przebudowują. Ale w żadnym przypadku nie powstają pierwiastki/izotopy promieniotwórcze. Promieniowaniem, które może indukować promieniotwórczość jest promieniowanie neutronowe.
aby zablokować promieniowanie wchłonięte przez ciało.


Nie "promieniowanie wchłonięte", lecz materiał promieniotwórczy!
Wchłonięcie promieniowania nie sprawia, że coś staje się promieniotwórcze.
Gdyby wchłonięcie promieniowania sprawiało, że coś stawało by się skażone (idąc twoim tokiem nierozumowania promieniotwórcze), to biada ludziom, którzy mieli prześwietlenie! Biada! Nie polecam też wychodzić na słońce i uważaj na fale radiowe, mikrofale i wszystkie inne! To wszystko promieniowanie.

Jedynym, znanym człowiekowi wyjątkiem jest promieniowanie neutronowe, które powoduje napromieniowanie wtórne,