Wpis z mikrobloga

Mirko, co lepsze przy hipotece i nadplacaniu

A) zmniejszać rate

B) skracać okres

Biorąc pod uwagę, że w opcji zmniejszania raty place zawsze taka sama kwotę.
Tzn jeśli rata wynosi np 2500 i nadpłacam 500 zł a po nadpłatach rata spada do np 2300 zł to ja nadal place 3000 a więc nadpłata wynosi juz 800 zł.
Czy wtedy wychodzi to na jedno czy lepiej? Jest jakiś kalkulator, który uwzględnia taka sytuację?

#kredyt #kredythipoteczny #finanse
  • 30
  • Odpowiedz
@robercik55 no nie do końca, w typowym kalkulatorze wychodzi, że przy skracaniu okresu oszczędzam 300 tysięcy a przy zmniejszaniu raty 190 tysięcy.
Problem w tym, ze kalkulator nie uwzględnia zwiększania kwoty nadpłaty stosownie do spadania kwoty raty. I podejrzewam, że stąd bierze się różnica. Ale może ktoś madry tu na Mirko to potwierdzi.

PS TAK WIEM ŻE NIE 800 A 700, OCZYWISTA OMYLKA PISARSKA ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
@wojtek_bez_portek: Kalkulatorow to raczej jest sporo.
Ja wybralem zmniejszenie raty. I tak nie mam zamiaru splacic w calkowitym okresie tylko wczesniej (kredyt mam na 30 lat a splace po 10)

Wiec jak mi sie rata zmniejszyla to moglem wiecej odlozyc. Wiecej odlozyc = znow nadplacic i zmniejszyc rate.

Tylko ze ja nie nadplacalem drobnych kwot. Nazbieralem i nadplacilem polowe tego co mi zostalo. Rata spadla o mniej wiecej polowe. Wiec odkladam
  • Odpowiedz
@robercik55 no nie do końca, w typowym kalkulatorze wychodzi, że przy skracaniu okresu oszczędzam 300 tysięcy a przy zmniejszaniu raty 190 tysięcy.


@wojtek_bez_portek: Nie jest to wariant regularnego nadpłacania.

Przy regularnym nadpłacaniu w każdym miesiącu w taki sposób, aby rata + nadpłata były równe pierwotnej wysokości raty suma odsetek będzie identyczna.

Możesz to też przeliczyć w moim kalkulatorze https://hipotekabeztajemnic.pl/kalkulator-nadplat/ (pobierz arkusz kalkulacyjny)
  • Odpowiedz
@gorzki99 no jest sporo ale żaden z którego korzystałem nie bierze pod uwagę sytuacji o której mówię.

Imo lepiej nadpłacać nawet drobne jak najwcześniej bo to właśnie na początku spłacasz najwięcej % i wtedy najwięcej oszczędzisz. Potem to już #!$%@? bo spłacasz kapitał.
  • Odpowiedz
Imo lepiej nadpłacać nawet drobne jak najwcześniej bo to właśnie na początku spłacasz najwięcej % i wtedy najwięcej oszczędzisz. Potem to już #!$%@? bo spłacasz kapitał.


@wojtek_bez_portek: IMHO zle do tego podchodzisz. No moze nie zle bo masz do tego prawo i Tobie to odpowiada.

Fakt ze CALKOWITE koszta kredytu beda mniejsze jak nadplacasz regularnie "drobne" kwoty. Tylko ze ja niepatrze na ogolne koszta kredytu.

Na przyklad wziecie kredytu na 30
  • Odpowiedz
@wojtek_bez_portek jak zwiększasz kwotę nadpłaty o tyle, o ile spadła ci rata, to oszczędność się wyrówna. plus zmniejszenie raty daje ci inne korzyści, które opisałem we wpisie linkowanym wyżej.

zmniejszanie raty to dla mnie oczywisty wybór
  • Odpowiedz
@gorzki99 czekanie z nadpłata aż uzbiera się większa kwotę to głupota. no chyba, że w tym samym czasie trzymasz środki na jakiejś lokacie/inwestycji, która generuje ci większy zysk, niż koszt kredytu. ale wtedy w ogole nadpłata to głupota.
wyjątek stanowi sytuacja, gdzie do każdej nadpłaty musisz mieć aneks do umowy, czy cos w tym stylu, co każdorazowo kosztuje. chyba jest jakis bank, który stosuje takie archaizmy.
w przeciwnym razie, czekając z nadpłatą,
  • Odpowiedz
@powodzenia dzięki, o to chodziło. Potwierdza to moje przypuszczenia, że właściwie na jedno wychodzi. Ale też uważam, jak wyżej: jak złamie nogę i będę miał mniejszy dochod to wolę też mieć mniejsza rate. Czas i tak upłynie.
  • Odpowiedz
@powodzenia bardziej bym to nazwał hybrydą a nie zmniejszaniem raty. Bazując na kalkulatorach czas spłaty przy hybrydzie i skracaniu kredytu jest prawie taki sam.
  • Odpowiedz
@powodzenia: Napisalem przeciez ze nie dbam o koszt kredytu. Moze inaczej - nie jest moim celem zmniejszenie OGOLNEGO kosztu kredytu. Moim celem jest splacenie 30 letniego kredytu po 10 latach.

Koszt kredytu traktuje niejako jako "ubezpieczenie". Wzilem kredyt na 30 lat, place OGOLNY koszt wiekszy niz jakbym bral na 10. Ale za to place mniejsza rate. I moge WIECEJ odkladac robiac sobie poduszke finansowa (kolejne ubezpieczenie)

Zalozmy ze moge nadplacic/ odlozyc
  • Odpowiedz
@gorzki99 kalkulator hipoteczny zaprzecza Twojemu opisowi. Aby spłacić kredyt jak najwcześniej trzeba nadpłacać jak najszybciej. Obecne lokaty, konta oszczędnościowe nie wygenerują zwrotu powyżej oprocentowania kredytu.
  • Odpowiedz