Wpis z mikrobloga

Jaki jest wasz główny cel pracy?
Miałem ostatnio dyskusję że współpracownikami i oni mówili że nie pracują tylko dla pieniędzy, “pieniądze to nie wszystko”.
Jestem młodszy od nich o kilka(naście) lat a nasze poglądy tak się różniły. Oni nie mają wiary w swoją pracę, ja nie powinienem wymagać, “pieniądze nie są najważniejsze”
Lubie ich ale z mojej perspektywy praca to 100% kasa.
Czy na prawdę czlowiek może sie spełniac w pracy czymś innym niż wynagrodzeniem? Ja mam poczucie że mógłbym to rzucić nawet jutro dla kilkudziesięciu procent więcej do wynagrodzenia.
#praca
  • 23
  • Odpowiedz
@PancakeV: ja pracuje dla satysfakcji głównie. Dla pieniędzy też ale wolę pracę która daję mi satysfakcję za mniejsze pieniądze niż więcej pieniędzy i płacz każdemu dnia że muszę pracować w #!$%@? miejscu.
  • Odpowiedz
@PancakeV: Jak kasa się zgadza, to można się realizować. Ale ciężko się realizować, gdy nie stać cię na opłacenie rachunków i musisz wybierać między pasztetową i jej brakiem na kolację. Ciężko się realizować, gdy nie masz perspektyw na własne lokum, na założenie rodziny, na kącik dla siebie, gdy praca zajmuje ci cały dzień, a mimo to nie masz poczucia zabezpieczenia finansowego.
Także od pewnego momentu zarobków dla niektórych pasja może być
  • Odpowiedz
Czy na prawdę czlowiek może sie spełniac w pracy czymś innym niż wynagrodzeniem?


@PancakeV: zaryzykowałbym stwierdzenie, że czerpanie ze swojej pracy wartości innych, niż pieniądze, to jedyna metoda, by jej po czasie nie znienawidzić.
  • Odpowiedz
@PancakeV: zależy gdzie pracujesz, jak jesteś etatowym programista czy innym korpoludkiem to gadanie że pieniądze to nie wszystko to cope no ale jak jestes jakims stolarzem a twoja praca opiera sie na tworzeniu własnych projektów zamiast klepania seryjnych rzeczy to taka praca oczywiscie jest czyms wiecej niz tylko kasą
  • Odpowiedz
@PancakeV: główny kasa, ale wolałbym gorzej płatną, ale z fajniejszą atmosferą, niż lepiej płatną, ale w jakimś toksycznym towarzystwie i srogim #!$%@?. Więc generalnie na pierwszym miejscu jest kasa, bo po to się idzie przede wszystkim do pracy, ale jakiś balans musi być zachowany. Poza tym doświadczenie + rozwój, fajnie jest widzieć postępy u samego siebie i gdy cię inni chwalą za dobrze wykonaną robotę.
  • Odpowiedz
Czy na prawdę czlowiek może sie spełniac w pracy czymś innym niż wynagrodzeniem?


@PancakeV:
Tak. Ale raczej nie wtedy gdy zajmuje się "szorowaniem kibli". Czyli prace twórcze - w szerokim tego słowa znaczeniu.
Natomiast w większości "prac", nie tylko twórczych krytyczne wydają mi się:
- środowisko socjalne (czyli z kim personalnie pracujesz, w jakiej atmosferze - miałem tak z pewną grupą i co ciekawe były to kobiety, to dość niespotykane)
-
  • Odpowiedz
@PancakeV: Pracuje się dla kasy, zgodnie z tym, co jest zapisane w umowie.
Natomiast to, czy idąc do tej pracy by zarobić kasę, idziesz w dobrym humorze, czy na samą myśl chce ci się skończyć swój trud, to inna para kaloszy.
Ja tam zawsze mówię, że można i w sumie dobrze jest, jak się lubi swoją pracę, bo to ją znacznie uprzyjemnia, ale nikt nie jest PCK czy Caritasem, żeby robić
  • Odpowiedz
@PancakeV: ja jeszcze pracuje ze względu na klimat i znajomych, którzy okazali się całkiem fajnymi osobowymi indywidualistami. Nawet z 3 grabarzami robiłem dopóki ich nie zwolnili :D
  • Odpowiedz
@PancakeV: od pewnego poziomu zarobków/zamożności (czyli ile już masz, łączny dochód z partnerką itd) zaczynają się liczyć inne rzeczy. Ten poziom jest inny dla każdego.

Jakbyś zarabiał 10k miesięcznie a zaproponowali ci 11k w czymś czego nie lubisz to też byś nie wziął. Więc jednak liczą się też inne rzeczy - 'pieniądze to nie wszystko'.
  • Odpowiedz
@PancakeV: zdecydowanie w pracy można się spełniać czymś więcej niż wynagrodzeniem. Tak powinno być żeby nie zwariować. Praca powinna powodować chociaż jakies szczątkowe poczucie realizacji. Poczucie że się rozwijasz, coś Ci to daje albo do rozwoju osobistego albo do zawodowego. Pracując tylko dla kasy szybko można się "wypalić" i stać się wkur*ionym , zgorzkniałym pracownikiem który tylko wszystkich #!$%@? dookoła. Rozwijając się i podnosząc swoje kwalifikacje stajesz się bardziej wartościowym pracownikiem
  • Odpowiedz
@PancakeV: kasa. Inny cel możesz mieć jak pracujesz nad własną firmą. Jeśli pracujesz dla kogoś to nic innego nie powinno być Twoim celem. Pasje i spełnienie powinieneś znajdywać w czymś innym.

Ponieważ jeśli szef janusz wyczuje że masz pasje w pracy to zacznie tego nadużywać
  • Odpowiedz
@PancakeV jasne, że się może spełniać - ja tak pracuje, a w powiedzeniu „ praca to nie wszystko” chodzi o to, żebyś miał tez dystans do niej - nie zaniedbywał rodziny, zdrowia i życia towarzyskiego i duchowego bo z pracy można w każdej chwili wylecieć i nic nie poradzisz.
  • Odpowiedz