Wpis z mikrobloga

Mirasy, szukam następcy routera ASUS DSL-AC68U.
Zmiana podyktowana raczej kaprysem i chęcią posiadania nowszego modelu.
Wiem że obecny router jest nadal bardzo fajną pozycją, ale jednak jest już trochę staruchem.
Szukam jakiejś ciekawej nowszej alternatywy.
Najważniejsze dla mnie to obsługa dużej ilości połączeń WIFI, stabilność oraz mocny sygnał WIFI.
Cena max. 500zł, będę celował w używki. Światłowód 600/100.

#internet #komputery #router #routery #siec #sieci #wifi #informatyka
  • 13
  • 0
@gradekmi: nie nie, taki sam model mam po kablu w drugim końcu domu, także jest ok.
Teoretycznie niczego mi nie brakuje, ale chce nowocześniej i jeszcze możliwie lepiej/stabilniej.
@Wojtas87: Okej, teraz takie pytanie: obecnie jedyne co doskwiera to prędkość i stabilność WiFi? Czy również występują problemy na kablu? I mówisz o drugim routerze na kablu, więc jak wygląda domowa topologia sieci i gdzie wg. Ciebie odczuwasz braki?

Osobiście doradziłbym jakiegoś Mikrotika, np. używany hAP ac3 jak do 500zł używki. Wprawdzie Mikrotiki słyną z poniżej średniego WiFi ale ostatnimi czasy poprawiają się pod tym względem po stronie oprogramowania.

Ale słyną
  • 0
@supra107: tak jak napisałem wcześniej, nie mam problemu, ani braków, ale chce przejść na nowsze/lepsze urządzenie.
W mikrotika raczej nie chce się bawić choć to świetny sprzęt.
Najważniejsze dla mnie to obsługa dużej ilości połączeń WIFI, stabilność oraz mocny sygnał WIFI.


@Wojtas87: Osobny AP + router to jedyne rozsądne rozwiązanie.
@Wojtas87: No dobra, lepszy, ale pod jakim względem? Że stabilniejsze WiFi? Lepsze radzenie sobie z większą ilością klientów? WiFi 6 jeżeli masz sprzęty to obsługujące?

Szczerze to nie wiem czy da radę doradzić jakieś super fajne magiczne urządzenie które będzie "nowocześniejsze i lepsze" w budżecie 500zł, z resztą sam nie wiem co masz na myśli. Ciekawsza nowsza alternatywa to właśnie jakiś Mikrotik na bazę i oddzielnie access point, albo na przykład
@Wojtas87: Uzupełniając to co kolega wyżej napisał.

To co zazwyczaj w sklepach nazywa się router to urządzenie all-in-one, czy też router SOHO, który ma zarówno router jak i access point w jednym.

I tu ważne rozróżnienie: router nie odpowiada za sieć bezprzewodową. Router odpowiada za wyznaczanie trasy ruchu sieciowego po złączach fizycznych jak Ethernet.

Access point jest oddzielnym urządzeniem które wymaga do działania routera, można powiedzieć że jest to konwerter
@Wojtas87 po co Ci dwa routery? Wg mnie właśnie potrzebujesz lepszych AP, a nie routerów. To Ci da największą poprawę jeśli chodzi o stabilność i liczbę obsługiwanych urządzeń. Jak masz pociągnięty kabel między nimi to nie musisz się bawić w żadne meshe, wziąłbym ubiquiti u6 lite, jak poszukasz to powinieneś się prawie zmieścić w budżecie.