Wpis z mikrobloga

Kończy się rok, więc czas na podsumowania! W tym roku (w październiku) minęły 3 lata od założenia mojej jednoosobowej firmy, w ramach której projektuję ogrody. Najpierw trochę liczb:
- finanse: w 2021r. zarobiłam ok. 3200zł "na rękę" miesięcznie, w 2022r. - 3600zł, w 2023r. - 5600zł
- ogrody: w 2021r. wykonałam ok. 19 projektów, w 2022r. - 20, w 2023 - 23
- zwykle pracuję 7 godzin dziennie (8 to dla mnie za dużo - nie jestem już wtedy kreatywna), zawsze mam wolne weekendy i święta. Najgorzej tylko jak zachoruję, muszę wtedy trochę robotę nadgonić

Historia mojej firmy związana jest nieco z #wykopefekt, zaczęło się bowiem od tego, że będąc na studiach szukałam pracy w zawodzie, praktyk, stażu (architektura krajobrazu - czyli w Polsce głównie projektowanie prywatnych ogrodów). Okazało się, że jest to niezwykle januszexowa branża - zawsze praca na czarno, zawsze bajki o tym, że "nie stać mnie żeby zatrudnić cię na jakąkolwiek umowę", "mi na studiach zostawało 50 zł na życie" (nawet nie wymyślam, autentycznie to usłyszałam xd), a nawet zdarzyła się inba, gdzie janusz chciał abym oddała mu zarobione pieniądze, po tym jak okazało się że jednak umowy nie będzie i powiedziałam, że z dalszej pracy rezygnuję. Ujściem moich frustracji były wpisy na tagu #zalesie na wykopu (xd) i to właśnie tutaj znalazłam swoich pierwszych klientów! Rysowałam ogrody dla Mireczków oraz dla ludzi którzy znajdowali mnie przez ogłoszenia na olx czy fb i jakoś tak się to ładnie potoczyło, że zaraz po skończeniu studiów założyłam firmę. Dziś jestem lvl. 28 i jestem z mojej codziennej pracy bardzo zadowolona ()
I mimo że od czasu wprowadzenia wykop 2.0. mniej się tutaj udzielam, to dalej Mireczki i Mirabele są moimi ważnymi Klientami!

W tym roku postanowiłam także sprawdzić, czy rzeczywiście tak trudno jest kogoś zatrudnić na umowę i płacić mu pieniądze. Moja przyjaciółka poprosiła mnie, abym nauczyła ją swojego fachu od zera. Nauka odbywa się poprzez rozmowy na discordzie i umowę o dzieło. Ona robi dla mnie proste rysunki lub modeluje w 3d, ja tłumaczę jak wykonać zadanie i omawiam poprawki. Ona poświęca mi kilka godzin w tygodniu, ja jej 2-3 godziny w tygodniu. Ona otrzymuje ok. 700 zł wypłaty za wykonane zadanka, a ja mam rzeczy, które przyśpieszają mi pracę nad projektem.

Plany na przyszłość: stworzyć i sprzedawać kursy projektowania ogrodów oraz tworzenia rysunków technicznych, rozwijać umiejętności mojej psiapsi i swoje, założyć swój własny ogród (będę mieć mieszkanie z ogrodem w przyszłym roku!!! na kredyt oczywiście ( ͡° ʖ̯ ͡°)) i zrobić na wiosnę piękne zdjęcia kilku moich ogrodów, które zostały w tym roku założone.

To tyle ode mnie. Jeśli macie pytania o moją pracę, finanse albo po prostu potrzebujecie porady ogrodowej - piszcie śmiało w komentarzach. Będę odpisywać, bo mam dziś dużo czasu więc #ama

A w załączniku jeden z moich ulubionych projektów w tym roku, ogród już w większości wykonany :3

#ogrod #ogrodnictwo #poznan #chwalesie #budujzwykopem #rosliny #projektowanie #remontujzwykopem #pracbaza
kjut_dziewczynka - Kończy się rok, więc czas na podsumowania! W tym roku (w październ...

źródło: 1. Koncepcja zagospodarowania ogrodu

Pobierz
  • 87
  • Odpowiedz
Plany na przyszłość


@kjut_dziewczynka: Uwzględnij w swoich planach AI (sztuczną inteligencję). Projektowanie i rysowanie tego rodzaju schematów padnie łupem AI dość szybko. Ktoś rozczaji jak tego typu dane pozyskać, wytrenuje model do robienia modeli 3D i zacznie być to baaardzo tanie.

Jaki będzie scenariusz? Najpierw wzrośnie Ci produktywność, zamiast 20 projektów rocznie, będziesz robić 200. Bo będziesz się zajmować wyłącznie koncepcją, całą mozolną robotę przejmie oprogramowanie. Potem zaczniesz już tylko zatwierdzać
  • Odpowiedz
@kotazzaplota myślę, że najpierw trzeba pooglądać portfolio takiego architekta, popatrzeć czy projekty się podobają, czy są dla ciebie zrozumiałe/czytelne. Warto poczytać bloga/posty na insta takiej osoby, żeby zobaczyć czym się kieruje w projektowaniu, o czym myśli (np. ekologia). No a potem warto zadzwonić telefonicznie i sprawdzić czy się dobrze gada, albo wysłać maila i zobaczyć czy fajnie odpisze xd
  • Odpowiedz
@kwanty to brzmi jak niezła pasta, ale powiem szczerze że bym była szczęśliwa gdyby ai mogło wykonać jakaś część mojej pracy xd na razie w mojej branży można je wykorzystać do robienia tekstur, prostych modeli 3d (np. donicy), do generowania tła dla wizualizacji. Ale na razie to za mało i projektanta nie zastąpi, jestem jednak z tym na bieżąco
  • Odpowiedz
to brzmi jak niezła pasta, ale powiem szczerze że bym była szczęśliwa gdyby ai mogło wykonać jakaś część mojej pracy xd na razie w mojej branży można je wykorzystać do robienia tekstur, prostych modeli 3d (np. donicy), do generowania tła dla wizualizacji. Ale na razie to za mało i projektanta nie zastąpi, jestem jednak z tym na bieżąco


@kjut_dziewczynka: Cały czas pamiętaj, że nie tylko Tobie pomoże ale... konkurencji też :-)
  • Odpowiedz
@kjut_dziewczynka stworzyć i sprzedawać kursy? Nie martwisz się że będziesz robić sobie konkurencję? Domyślam się że kasa z kursów to też dobry pieniądz, w dzisiejszym Internecie panuje już jakaś plaga na te kursy, kurs na to kurs na tamto.
  • Odpowiedz
@kjut_dziewczynka na jakim etapie sie do Cuebie odzywać? :) działke już mamy, studium chłonności tez, ale w związku z uwarunkowowani dzialki miejsce budowy niejako oczywiste. Czy jak już ruszymy z budową to do Ciebie podbijać? :)
  • Odpowiedz
@kjut_dziewczynka: jest jakiś program darmowy / trial który polecisz do wstępnego rozplanowania sobie działki? Jestem w trakcie budowy domu i tak z ciekawości chciałem zobaczyć co mogę sobie zaplanować za tą kilka lat w ogrodzie.
  • Odpowiedz
@kjut_dziewczynka: czy jest jakiś projekt, który Ci się marzy? Niekoniecznie realny w sensie możliwości zlecenia Ci takowego (wiem jaki jest beton z tym w PL, ustawione przetargi, nepotyzm, etc.). Np. nadmorska promenada, czy skwer między wieżowcami.. ?
  • Odpowiedz