Wpis z mikrobloga

W tym roku 33% pracowników bedzie zarabiac minimalna. 3 lata temu bylo to zaledwie 11%.
Nastepuje coraz wieksze splaszczanie wynagrodzen w Polsce i powstaje coraz wieksza przepasc: specjalisci z kilku branz (lekarze, programisci, wlasciciele firm) i cala reszta - nie wazne czy maja jakiekolwiek wyksztalcenie i umiejestnosci czy nic, bo i tak duzo osob trafi na minimalna

sadzicie ze to dobre zjawisko?

#praca #zarobki #ekonomia #gospodarka
  • 119
sądzę, że zagraniczne firmy płacą nam śmieszne pieniądze w porównaniu z zyskiem. Produktywność Polaków jest już wyśrubowana a jeszcze się ich dokręca.


@Alfanumeryczny: dokładnie, moim zdaniem tu jest pies pogrzebany - jesteśmy kolonią wydobywczą i wyrobniczą dla zachodu. Jestem bardzo ciekaw co w tej kwestii zmieni nieuniknione wprowadzenie euro.
@gharman: Dzieci dostaja 800+, mlodzi do 26 rz. sa zwolnieni z podatku dochodowego, emerycie dostaja 13 i 14 to ciezko i uczciwie pracujacy ludzie ktorym w zyciu nie wyszlo i wybrali niewlasciwy zawod tez powinni miec podniesiona pensje minimalna. Ja kiedys mialem wlasna firme i wyciagalem powyzej sredniej krajowej i nigdy nawet przez chwile nie bylem przeciwny podnoszeniu minimalnej.
@gharman W pewnym sensie dobre. Dlaczego? Bo od pewnego momentu jest przyzwolenie społeczne na bez końca upadlanie tej najbiedniejszej części społecznej. Dlaczego? Bo człowiek to zwierzę i ma takie zachowanie wkodowane co udowadniały eksperymenty.

I tak mamy albo pracujących bezdomnych jak w USA czy kultywację kastowości jak w Indiach
  • 0
@AdamMechanik: znam mnostwo osob, nawet w warszawie co zaraz po studiach pracuja za ok 5k brutto w zawdoach wymagajacych studiow, wiedzy, znajomosci programow komputerowych itp. a straznik dostaje prawie tyle samo....
@gharman dokładnie, i tam różnica w zarobkach ma sens szczególnie, że kasjer w markecie za pensje jest w stanie się bez problemu utrzymać i jeszcze odłożyć, już nie mówisz o pracy we dwie osoby. A wiem to z własnej doświadczenia, ponieważ sam pracowałem w Danii i to za wcale nie duża stawkę
@gharman Coraz więcej krajów ma praktycznie płaskie wynagrodzenia, a istotniejszym czynnikiem jest posiadanie własnego domu. Już jesteśmy na takim etapie, że nieruchomości w których mieszkamy zyskują więcej na wartości niż duża część społeczeństwa zarabia, co jest jakąś patologią.