Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (896)

Rosja
Belgia nie jest przeciwna konfiskacie zamrożonych aktywów rosyjskiego banku centralnego na kwotę 280 miliardów euro, ale musi istnieć jasny mechanizm, np. wykorzystanie aktywów jako zabezpieczenia w celu pozyskania środków dla Ukrainy. - powiedział premier Belgii Alexander De Croo. Państwa G7 dyskutują nad możliwą konfiskatą zamrożonych rosyjskich aktywów, choć część członków G7 obawia się stworzenia „niebezpiecznego precedensu”, a także braku mechanizmu i ryzyka takiego posunięcia dla banków centralnych. "Można je na przykład wykorzystać jako zabezpieczenie w celu pozyskania środków dla Ukrainy. Jesteśmy otwarci na dalszą dyskusję i gotowi uczestniczyć w rozwiązaniu problemu, znalezieniu podstawy prawnej dla tych transferów na Ukrainę, bez destabilizacji światowego systemu finansowego” – powiedział belgijski premier.
Źródło

Ukraina
Ukraina zaczęła produkować systemy artyleryjskie według standardów NATO, a produkcja amunicji podwoiła się. - poinformował o tym Oleksandr Kamyszyn, minister przemysłu strategicznego. Powiedział, że rozpoczęto już montaż hybrydowych systemów obrony powietrznej, rozwija się produkcja dronów i kamer termowizyjnych. „Teraz przeżywamy wyjątkowe doświadczenie przejścia od standardów dziedzictwa radzieckiego do standardów NATO i już rozpoczęliśmy produkcję systemów artyleryjskich według standardów NATO… Udało nam się podwoić produkcję amunicji. To właśnie powinniśmy zwrócić największą uwagę” – powiedział Kamyszyn. Jednocześnie koszty produkcji dronów znacznie spadły: w szczególności koszty produkcji dronów FPV spadły z 1000 do 500 dolarów. A najtańsze drony produkowane w kraju kosztują 300 dolarów. Produkcja kamer termowizyjnych rozwija się także na Ukrainie.
Źródło

Kraje Unii Europejskiej muszą wzmocnić przemysł obronny, bo inaczej nie będą w stanie obronić się przed Rosją. "Stoimy w obliczu prostej rzeczywistości. Jeśli Putin (rosyjski dyktator Władimir Putin - red.) zaatakuje jutro UE, UE nie będzie w stanie się obronić. Poniosą klęskę, ponieważ stan przemysłu obronnego UE nie jest wystarczający do obrony" - powiedział minister SZ Dmytro Kułeba. Według niego, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, Europa musi zacząć wzmacniać swój własny przemysł obronny. Problem ten nie skończy się, gdy Ukraina wygra wojnę z Rosją.
Źródło

Ukraina pozostaje jednym z niewielu krajów na świecie, w którym nie została jeszcze uregulowana kwestia broni palnej dla ludności cywilnej. Dyskutowano o tym w parlamencie od lat 90-tych.Po 2014 roku, kiedy rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę, kwestia samoobrony stała się ważnym tematem debaty. Więcej w linku.
Źródło

Białoruś
Rosja zatwierdziła już 24 projekty substytucji importu dla Białorusi. „Strona rosyjska poinformowała, że ​​obecnie ministerstwa przemysłu obu krajów uzgodniły 24 importowo-substytucyjne projekty inwestycyjne finansowane ze środków kredytowych Federacji Rosyjskiej. Dodatkowo zatwierdzono jeszcze 3 projekty, 5 projektów jest na końcowym etapie zatwierdzania ” – czytamy w komunikacie. W trakcie negocjacji rozmawiano także o dostawach silników z Zakładów Motorowych Ural i Kołomna dla BelAZ-u w 2024 roku. Strona rosyjska wyraziła także zainteresowanie utworzeniem na Białorusi dodatkowych mocy produkcyjnych i centrum kompetencyjnego do produkcji podzespołów do szybkoobrotowych skrzyń biegów.
Źródło

Litwa
Po podpisaniu w środę trójstronnego porozumienia w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Litewski Czerwony Krzyż dołączył do porozumienia dotyczącego informowania o sposobach ochrony ludności m.in. w czasie wojny, a którego wolontariusze będą przekazywać społeczeństwu istotne informacje. W ramach współpracy w zakresie ochrony ludności przeszkoleni zostaną wolontariusze Towarzystwa Czerwonego Krzyża, którzy później bezpośrednio przekażą mieszkańcom wszystkich gmin Litwy istotne informacje, jak postępować po usłyszeniu syreny ostrzegawczej, jak przygotować się na ewentualne zagrożenia militarne czy inne możliwe katastrofy naturalne i techniczne.
Źródło

Łotwa
Mimo wielu sprzeciwów rząd łotewski poparł sugestię Ministerstwa Transportu, że rowerzyści poniżej 16 roku życia (włącznie) i użytkownicy hulajnogi elektrycznej poniżej 17 roku życia (włącznie) będą musieli nosić kask. Obecnie kaski są obowiązkowe dla rowerzystów do 12 roku życia. Tym samym na Łotwie będą zatem obowiązywać jedne z najsurowszych wymogów w Unii Europejskiej.
Źródło

Estonia
W listopadzie ubiegłego roku ukończono prace nad trwałym rozwiązaniem, które przez cały czas zapewnia elektrowniom Narwy wodę chłodzącą, co oznacza, że ​​Rosja nie może już wstrzymywać pracy elektrowni otwierając śluzy zbiornika Narwa. „Na rzece Narwie znajduje się tama, której połowa śluz jest po stronie estońskiej, a połowa po stronie rosyjskiej i obie mają możliwość wpływania na poziom wody. Jeśli chodzi o zaopatrzenie w wodę elektrowni, w ostatnim kwartale ubiegłego roku zakończono budowę rozwiązania stacjonarnego, które ma zapewnić zaopatrzenie stacji w wodę nawet w przypadku spadku poziomu rzeki Narwy. Do tej pory funkcjonowało tam rozwiązanie tymczasowe” – powiedział rzecznik Eesti Energia Mattias Kaiv. Do tej pory za potencjalne ryzyko uważano możliwość wstrzymania przez Rosję pracy elektrowni poprzez otwarcie śluz zbiornika Narwa. W rezultacie poziom wody w rzece Narwie spadłby, a elektrownie nie mogłyby otrzymywać wystarczającej ilości wody chłodzącej.
Źródło

Polecam:

Donald Trump, co było w świetle sondaży do przewidzenia, wygrał republikańskie prawybory w stanie Iowa zdobywając 51 % głosów. Warto w związku z tym zwrócić uwagę na kilka spraw. Po pierwsze Vivek Ramaswamy, który osiągnął czwarty rezultat (7,7 %) zawiesił swoją kampanię poznawszy wyniki głosowania i wsparł Trumpa, co dodatkowo zwiększa szanse na nominację byłego prezydenta.

Komentarz Marka Budzisza
Berlin chce „rozegrać” nieświadomą tego Warszawę. "Niemcy przygotowują się już na nowe czasy"

Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl

Twitter

Tag -> #ciekawostkizewschodu

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja