Wpis z mikrobloga

  • 7
@enten Zależy jaki kredyciarz i jaki spadkowicz. Jeśli ktoś zakredytowal się w 2018, to zdecydowanie wygryw, jeśli w 2023 kupił byle szajs na fali fomo, to zdecydowanie przegryw.
  • Odpowiedz
@Dlkvv: ciężko powiedzieć, czy ten z 2023 to przegryw. Bo jeżeli spadków nie będzie, to też stanie się wygrywem.

Chyba, że kupił jakiś totalny syf w Q3/Q4 2023, po przeczyszczeniu rynku przez bk2
  • Odpowiedz
  • 0
na tym rynku dzisiejsi przegrani to jutrzejsi wygrani


@grek_zorba Nie do końca. Bycie wygranym/przegranym to nie tylko kwestia pieniędzy. Jak ktoś 10 lat się wstrzymywał z zakupem, by finalnie oszczędzić kilka tys., to dla mnie jest totalnym przegrywem, bo zmarnował najlepsze lata życia.
  • Odpowiedz
  • 0
@iroos Przyznam się, że sam byłem w tej grupie, jednak skala dopłat przedłużyła cykl wzrostów o te kilka lat. Chyba nikt racjonalnie myślący w 2019 nie spodziewał się wakacji kredytowych i dopłat do rat kredytów xD

Obecnie Wrocław dogania Drezno, a Kraków Liverpool przy dwukrotnie mniejszych zarobkach i przy mniejszym oprocentowaniu kredytów. Jak ktoś wierzy w wartość mieszkań w Polsce, niech kupuje przy obecnych cenach.
  • Odpowiedz
2018, to zdecydowanie wygryw


@Dlkvv: Czy ja wiem, rynek zachował sie tak że wychodzi neutralnie

w 2018 kredo na 215k - spłacone niecałe 250k - wartość mieszkania aktualna około 280-300k, czyli z wkładem własnym wychodzisz na zero jeśli mądrze zarządzasz kredytem, a nie po same jaja na stałej racie, wtedy nawet w 2018 dzis jestes w plecy, chociaz też nie do końca, bo za darmo tych lat bys nie mieszkał. poprzedni
  • Odpowiedz
  • 0
@Leniek Do tych kalkulacji dolicz sobie odstępne, które I tak musiałbyś płacić przez te 5 lat. Uśredniając 1500x12x5 = 90k oddajesz landlordowi, by finalnie kupić za więcej, niż by wynosił kapitał z odsetkami.
  • Odpowiedz
@Dlkvv: no o tym też wspomniałem, ale jak ktos podejmie decyzje żeby się gniazdować u rodziców, to tu juz kosz nie bedzie aż taki. Jak podsumowałem na samym końcu, nie da się prawidłowo odpowiedziec na pytanie postawione przez OPa
  • Odpowiedz
@Dlkvv: akurat dalem przykład łódzkiego kwadratu, bo to ostatni spłacony, ale o #!$%@?, jesli szacować wartość na podstawie sonara to jednak 400k a nie 300.
  • Odpowiedz