Wpis z mikrobloga

No dobra, każdy tak mówi o kryzysie w #it #informatyka przez pryzmat #programowanie
A jak to jest z innymi dziedzina i, bardziej w stronę utrzymaniowców - od supportu przez administratorów sieciowców aż po cybsec?

Ja tam idę w tym kierunku, pierwsza pracę w korpo mam po 1,5msc szukania, wczesnej byłem na wypowiedzeniu i tak od niechcenia wysyłałem.
Zauważyłem ogólny spadek odpowiedzi na stanowiska juniorskie na helpdesk w styczniu w porównaniu do lata gdzie też szukałem. No ale mimo wszystko udało mi się złapać pracę. Kokosów nie mam tyle co się utrzymam w wojewódzkim.
Dodam że nie mam studiów(rozważam), 26lvl, tak bardziej pod kątem zawodowym it się zajmuje powiedzmy od 1,5r testując sobie rzeczy na home labie. Przyszłościowo to ja tam bym chciał celować w cybsec łączony z administracją i sieciami bo to jakoś najbardziej lubię.

Admini i reszta też mają się pakowac i szykować na zwolnienia czy może będą nadal potrzebni?

#pracait #helpdesk #support #komputery
  • 25
  • Odpowiedz
  • 0
@HereAfter no nad studiami myślę chociaż tak depresyjna atmosfera się udziela że chyba lepsza opcja jest #!$%@? tego wszystkiego i praca przy uprawie jedwabnikow w holandii( ͡º ͜ʖ͡º)
Ja 6l zmarnowałem dochodząc do momentu w którym mam wyrobiona poduszkę finansową, nie stać było moich starych na wysłanie mnie na studia wtedy, więc dopiero teraz myślę nad poprawieniem się w matmie i uderzaniem. No i też wybory, zawód
  • Odpowiedz
@ButtHurtAlert: Sysadmini i spece od bezpieczeństwa będą się mieli dobrze. Ktoś musi dbać o bezpieczeństwo i utrzymanie infrastruktury IT w firmie. Jedyne wyzwanie dla ciebie jakie widzę to chmura. Dużo firm przenosi część swoich rozwiązań do chmury, a jeśli chodzi o zarządzanie i bezpieczeństwo to tam obowiązują inne reguły, jak choćby Shared Responsibility Model w zależności od rodzaju usług z których korzystasz czyli IaaS vs PaaS vs SaaS no i technologia
  • Odpowiedz
Bardziej bym szła w datą science i algorytmy AI


@HereAfter: to też się zmienia, chcesz zaimplementować "AI" do apki? Proszę bardzo "kilka linijek" i jest to też mocno się uprościło.
  • Odpowiedz
@markaron: Dzięki wielkie za rozbudowaną wypowiedź, o takie coś mi chodziło.
Sam jeszcze nie wiem do końca w jakim kierunku chcę dokładnie uderzać, myślę że dopiero przy zawodowej pracy w IT będzie mi się to rozjaśniało, aktualnie to się uczę wszystkiego, od podstawowej znajomości protokołów i modelu ISO/OSI, przez ksiazke przygotowujaca do CCNA i robienie zadań z Cisco Packet Tracker albo Burp Suite, po szkolenia sekuraka jak jem obiad czy prasuje,
  • Odpowiedz
Admini i reszta też mają się pakowac i szykować na zwolnienia czy może będą nadal potrzebni?


@ButtHurtAlert: Nie widzę żadnych zmian w tym segmencie rynku :) Dobry admin zawsze będzie miał robote. Kto ten syf im ogarnie? AI? Powodzenia ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
Co do boomu na cybersec jak pisze @HereAfter to bym się nie obawiał.


@markaron: A ja jednak uważam że będzie i to duży. Cały sektor gov się obudził jak mamy całą administrację od strony cyberbezpieczeństwa w dupie. Całe korpo również mimo że oni byli do przodu a jednak nie jest wszystko na tip top. Aktualna sytuacja geopolityczna oraz nieustanna cyberwojna wschód zachód zmusza do podejmowania kroków w kierunku cyberbezpieczeństwa.
  • Odpowiedz
Tutaj potrzebna jest wiedza ogólna z wielu obszarów IT i specjalistyczna przynajmniej z jednej.


@HereAfter: Tak jak kolega wyżej napisał, żeby w tym być dobry trzeba mieć team, ktoś od zabezpieczeń fizycznych, ktoś od infrastruktury, ktoś kto wdroży iso, pentester itd itp. Cyber to proces, ciągłe monitorowanie i reagowanie, także też ktoś 24H monitorować całość.
  • Odpowiedz
@cysiekw: Ale boom jak będzie to na te łatwiejsze obszary cyberseca, jak odpalanie tooli do skanowania jak SAST czy DAST i generowanie raportów z wynikami podatności, lub reagowanie na incydenty i alerty w jakimś SOC-u.

Jak sobie wyobrażasz bootcamp z inżynierii wstecznej binarek do assemblera, czy innego języka pośredniego, analizowanie heap dumpów z JVM, czy innych niskopoziomowych zagadnień dla Julek i Areczków po socjologii?
  • Odpowiedz
@ButtHurtAlert ja znalazłem entry level związany z cloud, Salesforce, support i ogólnie pojęte digital. W programowanie nie było szansy wejść, ale ja też nie mam żadnego doświadczenia ani dużo skillsów bo robiłem wcześniej na budowie. Zrobiłem tylko kurs na uniwersytecie i certyfikaty CompTIA entry level (A+, Network+, Security+).
  • Odpowiedz
  • 0
@Limeade ja tam w kierunku programowania od początku nie chciałem iść, nie jara mnie to po prostu klepanie kodu i kminienie jak program ma zadziałać. Coś tam sobie porobię w arduino, mam zamiar się pouczyć języków skryptowych(powershell, bash, Python), może c++ jako związany z arduino hobbystycznie ale to tyle.
  • Odpowiedz
@ButtHurtAlert mi powiedzieli po tym kursie na uniwersytecie (3 miesiące) że ciężko będzie znaleźć obecnie prace z takimi skillami. To był kurs programowania za który płacił rząd i w domyśle miałeś po tym znaleźć pracę. Dlatego zrobiłem te certyfikaty entry level, po których udało się znaleźć robotę (ale tylko cudem).
  • Odpowiedz
@markaron: no średnio se wyobrażam bez solidnych podstaw takiego corowego computer science to tylko klikanie. To taki bootcamp by musiał raczej być takim cs101 po prostu co w zasadzie jest tym czego uczą na uczelniach (przynajmniej tych lepszych niekoniecznie w Polsce)
  • Odpowiedz
@ButtHurtAlert: jeżeli chodzi o taką ogólną wiedzę to całkiem fajna książka gynvaela coldwinda zrozumieć programowanie. Nie jest to kompendium wiedzy ale fajna książka żeby zajawić tematy związane z informatyką i w zasadzie opisuje rzeczy które są niezmienne. Tcp/ip działa tak samo jak działał 50 lat temu 😉
  • Odpowiedz