Wpis z mikrobloga

@PfefferWerfer: dane Eurostatu =/= dane GUS, Eurostat (przynajmniej tak twierdzą) ma inną metodologię (na bazie ankiet) uwzględniającą to, że dane z GUS są trochę skrzywione

EDIT: dobra, sorry, miałem z tyłu głowy że tak jest ale nie mogę znaleźć potwierdzenia
@Miniu30: zachęcam do zapoznania się z terminem takim jak próba reprezentatywna. Innymi słowy przy określonej próbie (standardowo N=1000) można uzbierać odpowiednią ilość danych na bazie której można ekstrapolować wnioski na resztę populacji z niskim błędem statystycznym
@ElMatadore: dobra gdyby coś chciał pogrzebać to rzeczywiście Eurostat ma własną metodologię i nie opiera się na danych GUS: https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=EU_statistics_on_income_and_living_conditions_(EU-SILC)_methodology_-_population_structure#Description (i wejść na mehodology) zbiera dane za pomocą ankiet, pytanie jeszcze co tam w tych ankietach mają - jest pewnie określone w pdfach, ale nie chce mi się tego na razie czytać ( ͡° ͜ʖ ͡°)

(widzę że np. studenci dzienni są jak rozumiem wliczani jako mieszkający
@ElMatadore: cos takiego nie ma sensu przy badaniu miejsc zamieszkania gdy dane krajowe sa oparte na fikcyjnym juz prawie. To nie sa poglady polityczne, nie jest to nawet dochod tylko martwy przepis gdzie adres zameldowania na wschodzie europy sluzyl do ograniczenia w przemieszczaniu po kraju. Eurostat np regularnie publikuje fikcyjne dane na temat samochodow w Polsce na podstawie Cepiku