Wpis z mikrobloga

Wiem, że nikt nie pytał, ale podzielę się opinią o #lenovo #legiongo . Dlaczego zdecydowałem się go kupić i... niedługo potem zwrócić. Może komuś się przyda, bo nie ma co oczekiwać rzetelności po opłacanych recenzentach na YT i innych.

Uważam, że Windows to olbrzymia zaleta w tym urządzeniu, bo czyni je mega uniwersalnym - do grania, przeglądania neta, oglądania filmów itd. Zresztą co tu dużo mówić - oferuje niczym nieograniczone możliwości względem komputerów/laptopów i nie dziwię się ludziom, którzy w Legionie Go upatrują alternatywy dla nich. Sam system działał świetnie, gry chodziły płynnie w 50-60 fpsach na wysokich ustawieniach. Konsolę przetestowałem na grach ze wszystkich launcherów: AC Origins, FS22 (#steam) ; Wiedźmin 3 (#gog), Forza Horizon 4 (Microsoft Store); Snowrunner (#epicgames) - wszystko uruchamiało się i działało bez większych problemów. Inne programy - Firefoxy, Eksploratory windows etc. też działały bez zarzutów, a cały system był intuicyjny w obsłudze. Nie spotkałem się z problemami, o których pisali/mówili inni recenzenci - żadnych crashów, wywaleń do pulpitów, bugów etc. Czasem (ale tylko czasem) klawiatura ekranowa się nie wybudzała po kliknięciu w edytor tekstu, ale wtedy trzeba stuknąć ponownie, a w ostateczności wywołać ją skrótem przycisków.

Natomiast powodem, dla którego ostatecznie zdecydowałem się zwrócić Legiona, była jakość kontrolerów - po sprzęcie za 3k oczekiwałbym doskonałej jakości - no, a przynajmniej minimum tego, co oferuje pad od Xboxa albo Dual Sense. Tymczasem pady od Legiona przypominają bardziej Esperanzę albo innego, taniego chińczyka - spusty działały bez tego przyjemnego oporu, były nieczułe i miały dużą wewnętrzną martwą strefę - żonglowanie ustawieniami (w grach i samej konsoli) nic nie pomagało - sprawdziłem na gamepad testerze i Xboxowy kontroler wypadał 100 razy lepiej. Nie mogłem uwierzyć oczom, gdy wciskałem spust niemal na 1/3 głębokości, a auto w grze nie reagowało o.O Można zapomnieć o precyzji, jaką daje Dual Sense albo Xbox.

Ponadto przyznaję rację wszystkim recenzentom, którzy twierdzą, że konsola jest za ciężka - 15-20min grania bez podparcia powodowało drętwienie dłoni, palców i zaczynało być po prostu męczące. Ktoś mógłby powiedzieć, że przecież można sobie ją wygodnie położyć, odłączyć pady i grać z rękami ułożonymi nawet za plecami. Niby tak, ale nigdy bym się nie przyzwyczaił do tych spustów i bumperów - były zbyt duże i ułożone zbyt daleko od siebie. Mam spore łapska z pajęczo długimi palcami, a przytrzymywanie jedną ręką joycona i klikanie między spustem i bumperem wymagało nienaturalnego rozstawu palców. Serio.

Uważam ponadto, że cała konsola jest źle zaprojektowana - ilość i rozmieszczenie przycisków jest fatalne. Nie ma szans ją chwycić, przytrzymać, przenieść bez przypadkowego naciśnięcia kilku z nich. Podczas samego odłączania joyconów nieraz zahibernowałem Legiona, bo przycisk power jest w miejscu, w którym się intuicyjnie chwyta tablet w momencie odłączania. Możemy ją przenosić trzymając za jeden z uchwytów, ale jest na tyle ciężki i klocowaty, że połączenie nie wytrzyma jego ciężaru i spodziewałbym się, że z czasem pojawią się luzy (o których już niektórzy recenzenci zaczynają donosić).
Scroll jest niewygodny dla każdego trybu - FPS i Gamepadowego - w żadnym z tych ustawień nie jest 'pod palcem'. Umiejscowienie przycisków Pause i Menu też niefortunne - moim zdaniem powinny być przynajmniej zamienione miejscami. Ale to już się czepiam.

Te 100 dodatkowych przycisków z tyłu jest średnio przydatne, bo i tak gry w trybie konsoli ich nie wykrywają, bo większość z nich ma predefiniowane sterowanie. Trzeba grać w trybie PC, a do tego trzeba ustawiać każdy przycisk, trigger, bumper, stick osobno. Zabrakło mi na to cierpliwości.

Aha - jeszcze słówko odnośnie trybu FPS po odłączeniu prawego joycona - jest spoko, spisuje się zwłaszcza do codziennego używania.

Kilka tagów dla zasięgu - może kogoś to zainteresuje spod:
#gry
#konsole
#pcmasterrace
Nadal marzy mi się #handheld, bo często zmieniam miejsce pobytu, ale może następnym razem spróbuję #rogally albo #steamdeck
Tymczasem muszę się przeprosić ze swoim zwykłym #legion , ale już nie GO ;)
  • 11
Jeżeli chcesz cos w miare duzego ale mobilnego, z windowsem to juz nie lepiej po prostu kupic laptop gamingowy?

Taki steam deck ma przewage wlasnie tym ze nie ma windowsa i wszystkich jego minusow, jest idealny jako dodatek do Peceta a nie zeby go zastąpić.
  • 0
to tera tego MSI weź( ͡° ͜ʖ ͡°)


@vulcanitu: Nie wiem, czy chcę ryzykować. W sklepie robili trochę problemów ze zwrotem, a nie chcę skończyć z maszyną za blisko 4k, na myśl o graniu na której będę przewracał oczami. Chciałbym móc je najpierw przetestować, ale jeszcze nie znalazłem sklepu, który oferowałby je na wystawie.

Jeżeli chcesz cos w miare duzego ale mobilnego, z windowsem to juz nie
@Fanath: No i to jest elegancka recenzja sprzętu przez użytkownika. Największy minus recenzji jest taki, że recenzent nie kupił sprzętu więc jak nie ma poczucia wartości to powie nawet, że nowy macbook za 6k jest opłacalny ( ͡º ͜ʖ͡º)
Jako użytkownik decka znowu polecę decka, może i wydajność nie jest taka jak legiona ale przynajmniej wykonanie jest solidne a teraz to LCD chodzi za 1600 zł.
@Fanath: dzięki za recenzję, tak myślałem, że lenovo to napakowany wszystkim handheld, ale niczym konkretnym.
ROG miałem w ręce w Media Markt, fajnie leżał, ale jednak czekam na generację z mocniejszym procesorem i z dłuższym czasem na baterii.
  • 0
A ze samego SteamDecka korzystałeś, gdzieś u kolegi?

Czy opinie na jego temat wyrobiłeś na podstawie recenzji?


@Rustyyyy: Nie, nigdy nie widziałem Decka na żywo nawet przez szybkę w sklepie xD. Chociaż bardzo bym chciał go chwycić w dłonie. Opinię o nim sobie wyrobiłem tylko na podstawie oficjalnych specyfikacji Valve. Na stronie Steama każda gra ma status grywalności na Decku i - przynajmniej jakiś czas temu, kiedy sprawdzałem - wiele z
@Fanath kup Steam Decka. Tam też masz system, przeglądarkę, filmy itd nawet w trybie Game Mode (czyli Big Picture). Zawsze możesz sobie na nim zainstalować Windowsa ale wg mnie nie ma sensu. Statusem weryfikacji się nie sugeruj. Wiele gier ma status “unsupported” a śmigają az miło bez żadnych dodatkowych kroków.
@Fanath: ok, dla przykładu GTA 5 ma ikonkę żółtą ze względu na tekst który na mniejszym ekranie jest niewygodny. Czy na innych handheldach możesz skalowac tekst?
Inne gry mogą mieć żółtą ikonkę ze względu na konieczność wpisywania tekstu co rownież jest niewygodne. Zgaduje ze na innych handheldach rownież trzeba go wpisywać.

Od ikonek które często są memem polecam stronę ProtonDB. Jest to strona w której gracze dzielą się swoimi przemyśleniami i