Wpis z mikrobloga

Składam sobie jakiś w miarę rozsądny zestaw do #programowanie.

Założenia: kompilacja i tak jest na jednym wątku, więc multithreaded performance nie ma większego znaczenia. Mam dosyć ciężki projekt pod względem ramu, więc 64 gb, dużo małych plików, więc w przypadku dysku IOPS ma znaczenie. Wolę uniknąć świecących RGB.

Wcześniej myślałem o i5-14600k, ale pobór prądu vs wydajność jakoś mnie nie porzekonuje, no i AM5 wydaje się bardziej przyszłościowa.

To poniżej to około 5300 zł (nie liczę karty graficznej, bo już mam). Czy warto gdzieś dopłacić, albo oszczędzić?

Procesor: AMD Ryzen 9 7900X
MOBO: MSI B650 GAMING PLUS WIFI
Dysk: Samsung 2TB M.2 PCIe Gen4 NVMe 990 PRO
RAM: GOODRAM 64GB (2x32GB) 6000MHz CL30 IRDM BLACK V SILVER
Chłodzenie: ENDORFY Navis F240 2x120mm (wodne) albo ENDORFY Fortis 5 Dual Fan 140x120mm (powietrzne) - jest sens pakować się w wodne?
Zasilacz: ENDORFY Supremo FM5 750W 80 Plus Gold
Buda: be quiet! Pure Base 500 Black
Karta graficzna: 1060 6gb - taką mam aktualnie, nie widzę potrzeby zmiany

#skladamkomputer #pcmasterrace
  • 6
Chłodzenie: ENDORFY Navis F240 2x120mm (wodne) albo ENDORFY Fortis 5 Dual Fan 140x120mm (powietrzne) - jest sens pakować się w wodne?


@qmar: warto, ale nie w Navisa

ogólnie zmieniłbym zasilacz na coś markowego
via Wykop
  • 1
@zwei: tak działa kompilator javy. Jeśli jest więcej modułów, to można to zrównoleglić, ale jeden moduł kompiluje się w jednym wątku.
@zwei: w niektórych językach np w pythonie jest wbudowana blokada która ogranicza dostęp do przetwarzania kodu tylko dla jednego wątku aby uniknąć użycia wielu wątków do wykonywania tych smaych obliczeń.
@qmar: pobór prądu jest wysoki jak wszystkie rdzenie są używane, jak będziesz głownie działał na jednym to żaden procesor nie będzie miał jakiegoś bardzo wysokiego bo 90% procesora nic nie robi.

https://www.x-kom.pl/p/1154790-zasilacz-do-komputera-corsair-rm750e-750w-80-plus-gold-atx-30.html
jest w promocji aktualnie zasilacz z atx3 od corsaira

wodne ma sens przy takich procesorach, natomiast raczej coś w stylu liquid freezer od arctica niż navis