Wpis z mikrobloga

Cześć, przygotowałem kalkulator programu kredyt mieszkaniowy na start nazywanego również kredytem 0% i znalezisko.

https://wykop.pl/link/7413829/kalkulator-nowego-programu-kredyt-mieszkaniowy-na-start-kredyt-0

W kalkulatorze zawarłem następujące funkcjonalności:

-zależność oprocentowania od liczby dzieci,
-maksymalna kwota kredytu z dopłatami zależna od liczby osób w gospodarstwie domowym (progi),
-zależność maksymalnej kwoty kredytu od lokalizacji (mnożnik 1,1 i 1,2),
-kryterium dochodowe w funkcji liczby osób w gospodarstwie domowym (progi),
-zależność kryterium dochodowego od lokalizacji (mnożnik 1,1 i 1,2),
-powiązanie powierzchni maksymalnej od liczby osób w gospodarstwie domowym (25 + osoby*25),
-zależność dopłaty od przekroczenia powierzchni (-50 zł za każdy m2) i przekroczenia kryterium dochodowego (obniżenie dopłaty singiel -0,5 zł, pozostali -0,25 zł).

Narzędzie oblicza ratę kredytu, wysokość dopłat, przeliczone oprocentowanie i kilka innych parametrów. Przyjąłem założenie, że wskaźnik W (baza do obliczenia dopłat), będzie analogicznie jak w większości banków w ostatnim programie równy wysokości oprocentowania.

Bezpośredni link do kalkulatora
https://hipotekabeztajemnic.pl/kalkulator-mieszkanie-na-start-kredyt-0/

Przygotowałem również krótkie podsumowanie programu https://hipotekabeztajemnic.pl/mieszkanie-na-start-kredyt-0-warunki/

Jestem w trakcie przygotowywania rozbudowanego FAQ na temat zasad programu i taki będzie temat kolejnego wpisu.

Jeśli chcesz być zawołany/ zawołana do kolejnych wpisów to zaplusuj komentarz poniżej.

marcpol - Cześć, przygotowałem kalkulator programu kredyt mieszkaniowy na start nazyw...

źródło: kalkulator

Pobierz
  • 139
@marcpol: Tak z ciekawości jeśli kredyt weźmie para bez dzieci i bedą mieć 1,5% to czy po urodzeniu dziecka spadnie im to do 1% przy dwóch do 0,5% itd?
  • 1
@marcpol: wrzucam zdjęcie całego wypełnionego, może coś źle robie?


@kezcalag: Wszystko jest ok, takie są założenia programu. Podałeś metraż 76m2. W przypadku singla maksymalny metraż to 50 m2. Przekroczenie powierzchni skutkuje obniżeniem dopłaty o 50 zł za każdy m2. Z tego powodu w polu wynikowym "obniżenie dopłaty" jest "tak". Obniżenie dopłaty w tym przypadku to 1300 zł, co powoduje, że dopłata wynosi 0 zł.

Ograniczenia powierzchni nie ma przy budowie
@marcpol: a jak wygląda zdolność kredytowa. Bo chyba o to w konsekwencji będzie się rozbijać. Ja liczyłem na oko i mi wyszło mniej więcej każdy może policzyć jaką ma teraz zdolność + 20%. Pytanie dodatkowe jak będą liczyły ją banki gdy dopłata ma być tylko przez 5 lat a potem już normalne raty. Więc co do zasady osoba co weźmie kredyt musi mieć wysoką zdolność aby za 5 lat dalej móc
  • 2
@marcpol: a jak wygląda zdolność kredytowa. Bo chyba o to w konsekwencji będzie się rozbijać. Ja liczyłem na oko i mi wyszło mniej więcej każdy może policzyć jaką ma teraz zdolność + 20%. Pytanie dodatkowe jak będą liczyły ją banki gdy dopłata ma być tylko przez 5 lat a potem już normalne raty. Więc co do zasady osoba co weźmie kredyt musi mieć wysoką zdolność aby za 5 lat dalej móc
Zgodnie z projektem ustawy ma to być 120 rat z dopłatami w przypadku kredytów hipotecznych i 60 rat z dopłatami w przypadku kredytów konsumenckich.


@marcpol: jak dobrze pamiętam to w BK2% zdolność rosła o ok. 30%(dopłaty 10 lat). To w przypadku 0% ( dopłaty 5 lat) zdolność w takim razie wychodzi na oko gdzieś 15%-20% lepsza.
@marcpol: Okej, czyli przy takiej powierzchni ten kredyt suma sumarum mi nic nie daje i nie mam po co na niego czekać? :D pytam bo jak był BK2% to zarezerwowałem u dewelopera 76m2 mieszkanie, ale przez to że nie było umowy jeszcze to nie mogłem wnioskować, a teraz tak czy siak chciałem przenieść się na dom. Wyliczenia z Twojego kalkulatora chyba mnie tylko w tym utwierdzają skoro nie mam dopłat to
@marcpol: ten limit metrów będzie taki sam również w przypadku kredytu na budowę/dokończenie budowy domu? strasznie małe te limity, bierzesz z żoną i jak nie ma jeszcze gówniaka to maks 75m możesz postawić
  • 0
@marcpol: ten limit metrów będzie taki sam również w przypadku kredytu na budowę/dokończenie budowy domu? strasznie małe te limity, bierzesz z żoną i jak nie ma jeszcze gówniaka to maks 75m możesz postawić


@DzonyDzony: W przypadku budowy domu nie ma ograniczenia.

@marcpol Na podstawie czego jest ten mnożnik do lokalizacji? Np. dla Wrocławia dotyczy tylko miasta Wrocław, czy na terenie całego powiatu wrocławskiego?


@cichanos: Na podstawie danych podanych przez
  • 1
@marcpol: Okej, czyli przy takiej powierzchni ten kredyt suma sumarum mi nic nie daje i nie mam po co na niego czekać? :D pytam bo jak był BK2% to zarezerwowałem u dewelopera 76m2 mieszkanie, ale przez to że nie było umowy jeszcze to nie mogłem wnioskować, a teraz tak czy siak chciałem przenieść się na dom. Wyliczenia z Twojego kalkulatora chyba mnie tylko w tym utwierdzają skoro nie mam dopłat to