Wpis z mikrobloga

Ten artykuł to czyste złoto, powinien dostać Pulitzera czy coś xD

https://wiadomosci.onet.pl/krakow/horror-polskich-kredytobiorcow-trwa-musze-oszczedzac-nawet-na-jedzeniu/wqw79w0

Wrzucę kilka cytatów:

Oszczędzamy nawet na jedzeniu, by zanieść w zębach pieniądze do banku

Jak brałem kredyt, to sprawdzali moją zdolność kredytową i analityk banku twierdził, że na wyższą ratę nie będzie mnie stać, bo z nią będę przymierał głodem — mówi jeden z naszych rozmówców. — Teraz płacę dwa razy więcej i banku już nie interesuje, skąd ja na to biorę — dodaje

Ja to już nawet się zastanawiam, czy po prostu nie pozbyć się tego domu — mówi Grażyna, mieszkanka wioski pod Wieluniem, która też wybudowała nieruchomość na kredyt. — Powstrzymuje mnie to, że stoi on na ojcowiźnie. Inna sprawa, że w Polsce stracić dom to chyba największa życiowa klęska. Cała rodzina i pół wsi by mnie obgadywało do końca życia. Zagryzam więc zęby i płacę raty. I rezygnuję ze wszystkiego innego.

Wakacje to dla nas nieosiągalny luksus. Wyjście do restauracji ze znajomymi choćby raz w miesiącu? Wszyscy kumple to robią poza nami. Wstyd mi przyznać, że to dlatego, że raty zjadają wszystkie oszczędności


Ciekawe ile z tych historii zmyślił autor, bo jeśli istnieją tacy podludzie, to naprawdę powinny być ograniczenia dostępności kredytów hipotecznych dla ograniczonych intelektualnie xD


#nieruchomosci #kredythipoteczny #gospodarka #bekazpodludzi

Która historia najlepsza?

  • Kredyciarz noszący pieniądze do banku w zębach 23.0% (17)
  • Typ bez zdolności, który narzeka, że trzeba płacić 17.6% (13)
  • Grażyna, co nie sprzeda domu, bo wstyd na wsi 44.6% (33)
  • Mateusz, co do restauracji nie chodzi 14.9% (11)

Oddanych głosów: 74

  • 14
  • Odpowiedz
@francoisinho: Najwiekszym problemem w temacie mieszkalnictwa - nawet tu przedstawionym - jest presja spoleczna na posiadanie wlasnego mieszkania/domu. Jesli masz 30-35 lat i nie masz nieruchomosci to jestes przegrywem. Ludzie robia wszystko, kupuja byle bubel od flipera, lub rudere, tylko po to aby spelnic jakies wyimaginowaną potrzebę POSIADANIA. Na szczescie z biegiem czasu to będzie się zmieniać - ceny będą tak wysokie, że mało kogo będzie stać na mieszkanie, a wynajem
  • Odpowiedz
@francoisinho: spelnieniem jest posiadanie czegoś swojego. Wiem, że na wykopie spelnieniem jest posiadanie penthouse, ale z marzycielami, frustratami i odklejencami nie warto podejamowac dyskusji.
  • Odpowiedz
a nie lepiej odłożyć, na coś jakościowego, niż kupować byle co?


@francoisinho: coś jakościowego czyli? Przeciez to czesto oznacza, że zamiast placic np 600k musisz zaplacic 1 mln, to nie jest doszczedzanie sobie do lepszego telefonu.
  • Odpowiedz
@Sabarolus: uwazam ze przez owczy ped ludzie sami zgotowali sobie to ze deweloperzy obnizyli standardy. jakies miejsca parkingowe na platformach, najtansze okna, brak komorek lokatorskich, wysokosc mieszkan 2,6, tragiczne rozklady, a ludzie i tak wykupowali takie gowno w 2 tyg. teraz to naprawde ciezko znalezc inwestycje zeby w standardzie byla drewniana stolarka okienna o aluminiowym HSie to juz nawet nie wspomne czy wys mieszkania 2,9. A jak jeszcze by zapytac dewelopera
  • Odpowiedz
jakies miejsca parkingowe na platformach,


@borjaki: w sumie gdzies w centrach miast tak jest taniej. Inna opcja bylby parking 2 poziomowy, ale to znowuż spowodowałoby wystrzelenie kosztów w góre. Platformy są z reguły tam, gdzie miejsc na zewnątrz jest mało.

najtansze okna,


@borjaki: PCV rządzi. Niestety drewniane albo alu są drogie, dla większości ludzi nie zrobi to różnicy

wysokosc mieszkan 2,6


@borjaki: Serio?!!! W Łodzi standardem jest marne 2,7,
  • Odpowiedz
  • 0
@Sabarolus: o jakości mieszkania nie decyduje tylko rozmiar. Jeśli mieszkanie ma 30 metrów to jest klitką, a nie mieszkaniem. Jak ma 60 metrów to dla singla lub pary jest ok i można rozpatrywać inne parametry
  • Odpowiedz
@Sabarolus: serio, zobacz tutaj przyklad niskiej jakosci https://www.bi-polska.pl/mieszkania/warszawa/novelia-bemowo , platformy , widok na trase s8, najtansza stolarka okienna, wysokosc 268 a w bonusie architektura jak dom wczasowy nad Baltykiem. wszystko sprzedane. na otodom wisi jedno ogloszenie mozesz sobie kupic 93m za 18k z metra. w przedsprzedazy w 2021r mozna to bylo kupic za 13k z metra co i tak uwazam ze sporo jak za ta lokalizacje oraz standard.
  • Odpowiedz