Wpis z mikrobloga

Bali, pomimo tego, że jest częścią Indonezji (kraju zdominowanym przez Islam) zachowało się, póki co, prawie w całości jako Hindu (chyba z 95% populacji to Hindu). Ludzie są mili, pokojowi, pomocni i uśmiechnięci pomimo biedy jaka tu panuje. W Polsce, w wielu domach się przeklina. Ba, widać po mirko nawet jak ludzie #!$%@?ą na prawo i lewo (ze mną włącznie).

Na Bali jest to nie do pomyślenia. Przeszło pół roku zajęło mi doproszenie się, żeby ktoś mnie nauczył jak kląć w lokalnym języku. A i tak nie jest to nic nadzwyczajnego. Bo w sumie to tylko to:

Hisap kontol


co znaczy:


Ludzie są pobożni do mdłości, dzień w dzień składają dary dla bogów, duchów dobrych i złych i modlą się i proszą o szczęście itp itd.

Z tą pobożnością to tu jest do tego stopnia, że przeklinanie jest traktowane bardzo poważnie. Na zasadzie klątwy. Do tego stopnia, że jak kogoś przeklniesz, to osoba, którą przekląłeś może iść do wioskowej 'policji', zwie to się Pecalang. A ten Pecalang to już na Tobie wymusi przeprosiny, cofanie klątwy i jeszcze zadośćuczynienia. Zwykle w postaci pomocy materialnej w wiosce / rejonie. Np, będziesz musiał kupić pół tony ryżu dla najbiedniejszych.

#ciekawostki #friqnabali #indonezja #bali #truestory #podroze #kultura #jezykiobce #przeklinajo

F.....Q - Bali, pomimo tego, że jest częścią Indonezji (kraju zdominowanym przez Isla...

źródło: comment_8AKdom158ML6JLwKOfT27weR7LczaIlG.jpg

Pobierz
  • 43
@FriQ: No i co morzna? Morzna. Bez gimbowego skakania do podpalonego basenu, ani zobaczcie co zaruchałem ostatnio. Obawiałem się, że zaczniecie sobie bąki podpalać i to wrzucać, a tu proszę. Wincyj takich