By-łem bor-do, jeden dzień ♫ || #lisaroscontent

 •  

  Nadchodzi (oby) największa rozwałka tego roku: Iko i Tony w jednym filmie.

  #film #zwiastun #trailer

  źródło: youtube.com

 •  

  65 minut finału tylko ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  #mecz

  +: Freakz
 •  

  Kurwa, wszyscy tylko nie Francja.. No i brazylia i Niemcy...
  #mecz

 •  

  Stalker w Falloucie - recenzja moda Oblivion Lost do Fallout 2

  Zgodnie z tytułem dzisiejszego wpisu, mod Oblivion Lost zamienia pustkowia na południe od Klamath w Zonę. Tak po prostu jest, na tym polega fabuła OL - Zona w całości przeniosła się do Kalifornii. Wychodząc z Arroyo nasz bohater spotyka pierwszego stalkera na swojej drodze i cóż - do Kordonu nie jest przecież daleko...

  OL nie zastępuje fabuły Fallout 2, lecz dodaje równoległą ścieżkę fabularną dzięki której będziemy mogli zdobyć GECKa. Możemy więc bez przeszkód grać tak, jakbyśmy grali bez moda, możemy całkowicie ominąć Zonę - słowem, mod jest dość nieinwazyjny i zostawia graczowi dużą swobodę w wyborze drogi. Jeżeli jednak zdecydujemy się skorzystać z atrakcji przygotowanych przez moderów z Rosji, to należy przygotować się na wstrząs.

  Najpierw trochę pochwał - niektóre lokacje ze Stalkera zostały przeniesione do świata Fallouta nad wyraz dobrze, tak samo jak frakcje (wolni stalkerzy, bandyci, wojsko, monolit etc). Autorzy wykonali świetną robotę tworząc kilka rodzajów anomalii (!), które są prawdziwym zagrożeniem dla gracza oraz npców. W grze możemy też znaleźć artefakty. Co chyba oczywiste, w modzie znajdziemy również wiele nowej broni (a nawet karabin maszynowy Gaussa). Są też nowe filmy i nowa muzyka.

  Niestety, podstawową cechą OL jest nierówność - elementy dobre występują tak często jak złe. I tak nowi wrogowie (radwilki, zombie, pijawki) są po prostu brzydkimi, kolorowanymi wilkami i ghoulami z Fallout 2. I mają bardzo dużo hp. W walce czeka nas szok. Serio, zombie ma 300 hp, a pijawka ponad 350. Takie rozwiązanie prowadzi oczywiście do tego, że balans gry sprowadza się do konieczności używania najcięższej broni, ciągłego strzelania serią lub używania najpotężniejszych granatów. Podobnie z lokacjami - dlaczego Prypeć ma tylko dwie plansze i jest wielkości Kordonu? Dlaczego mogę tam zwiedzić tylko jeden blok? I tak dalej.

  ,,Balans'' gry generalnie zachęca do udania się do San Francisco jak najszybciej, żeby wrócić z power armorem i lepszą bronią, a to chyba nie było zamierzeniem twórców.

  Dialogi i humor zasługują na odrębny akapit. Są po prostu specyficzne. Może moja pamięć gier Stalker nieco się zatarła, ale nie pamiętam tam zbyt wiele ,,toaletowego humoru'' ani czystej głupkowatości, jaką znajdziemy w Oblivion Lost. Dość powiedzieć, że nasz potencjalny towarzysz od razu oznajmia, że na razie nie może z nami iść, ponieważ... zgubił gdzieś sznurówki. Bez sznurówek nigdzie nie pójdzie. W porządku, szukamy więc sznurówek. Sznurówek, towaru bardzo pożądanego w Zonie, nie znajdziemy jednak w sklepie. Ech, trzeba pewnie spróbować w jakimś niebezpiecznym, podziemnym laboratorium... dość powiedzieć, że rozgrywce często towarzyszyło zażenowanie.

  Ale największym zagrożeniem dla gracza są crashe, które zdarzają się często, dlatego trzeba pamiętać o ciągłym zapisywaniu na wielu slotach. Starałem się przejść ten mod, ale dzisiaj straciłem cierpliwość, nie mogąc ponownie wejść do Prypeci i witając się z pulpitem.

  Niestety, według mnie ten mod to klasyczne ,,a mogło być tak pięknie''. Autorzy bardzo się napracowali, ale trudno w pełni docenić wynik końcowy.

  5/10.

  PS. Nie chcę nikogo zniechęcać. Mod ma dobre momenty a crashe często da się naprawić - kiedyś moda w ten sposób łatał użytkownik Pyran z No Mutants Allowed. Przy odrobinie szczęścia da się go przejść bez wywalenia do pulpitu.

  #falloutmod #stalker #rpg #crpg #postapokalipsa
  pokaż całość

 •  

  Senat Rzymski GŁOSOWANIE 22G

  #lacunafabularniesenatrzymski
  (głosowanie potrwa co najmniej do 15.07 g.22:00 lub do uzyskania 50%+1 głosów)
  Zapis debaty 22D tutaj

  -----------------------------------------------------------------------

  Przystępujemy do głosowań dotyczących ostatnich wydarzeń. Konsul Scypion August zastrzegł, że nie jest jego intencją w obecnej chwili obejmować urzędu dyktatora ze względu na sukcesy armii rzymskiej na froncie południowym.

  -----------------------------------------------------------------------

  Podejmij decyzję, plusując po jednym komentarzu na każde głosowanie.

  -----------------------------------------------------------------------
  Jeżeli nie chcesz widzieć postów tego typu, wrzuć tag #lacunafabularnieczarnolisto na czarno

  Jeżeli chcesz zostać zawołany do następnej edycji gry, zapisz się do spamlisty
  pokaż całość

  źródło: mapawojna6.png

 •  

  Knights of The Old Republic

  Gry na podstawie filmów to często katastrofa. Jakimś trafem jednak gry z uniwersum Gwiezdnych Wojen były często świetne, wręcz rewelacyjne, by wspomnieć choćby o serii Dark Forces/Jedi Knight, czy serii X-Wing. Wielu graczom brakowało jeszcze gry, gdzie mogliby pokierować losem swojej postaci z większą swobodą, przeżyć przygodę w tym świecie, rozwinąć swoją postać, stoczyć emocjonujące pojedynki, znaleźć przyjaciół, a może - przejść na ciemną stronę mocy i uczynić z niej pożytek. BioWare z LucasArts postanowiło podjąć wyzwanie i tak postał "KOTOR".

  Mechanika gry - walka i system rozwoju postaci

  Lepiej od razu to napiszę - to NIE JEST gra dla osób, które lubią rozbudowane systemy walki i które lubią rozwijać swoją postać na wiele sposobów. Jeżeli chodzi o to ostatnie, to BioWare wzięło rozwiązania z Baldurów (a pośrednio z d&d) i odpowiednio je dostosowało. Mamy 6 głównych atrybutów, każdy może mieć wartość od 8 do 18. Najważniejsze są jednak modyfikatory, które się z tych cech wywodzą - jak jest osiągana liczba parzysta, to wzrasta on/spada, gdzie wartość neutralna to 10 i tak np. 12 będzie miało modyfikator +1. Proste rozwiązanie. Część atrybutów jest wyraźnie ważniejsza, jak np. Strength dla postaci walczących wręcz, czy też Wisdom dla postaci posługujących się mocą - ze względu na modyfikatory, które tym postaciom się przydają.

  https://i.imgur.com/hcuytBL.png

  Oprócz tego są umiejętności - skills - i jest ich 8. W przeciwieństwie do atrybutów umiejętności podnosi się z każdym kolejnym poziomem, każda klasa ma umiejętności do niej przypisane, rozwój tych spoza klasy jest droższy. Część z nich jest nudna - Treat Injury zwiększa tylko efektywność apteczki. Awareness pozwala odkrywać miny, jednak te nie są groźne, można je „rozbroić” przebiegnięciem po nich :P Stealth pozwala na skradanie i atak z zaskoczenia. W zasadzie walk nie można uniknąć walki skradaniem się, zatem jego użyteczność jest mocno ograniczona. Demolitions służy do rozbrajania min, jeżeli nie chcemy po nich sobie przebiegać :P lub zależy nam na gotówce po ich rozbrojeniu i sprzedaniu. Persuade – pierwszy ciekawy skill, pozwala na przekonywanie do naszych racji w dialogach. Security – pozwala na otwieranie skrzyń, jeżeli chcemy zmarnować punkty na to, bo równie dobrze można wszystkie otworzyć za pomocą siły, kompletnie nieprzydatna umiejętność. Computer Use i Repair – pozwalają odpowiednio na włamywanie się do komputerów i naprawę przydatnych robotów - po zmniejszonych kosztach.

  https://i.imgur.com/pAViAnG.png

  Feats to takie specjalne umiejętności, które umożliwiają/umożliwiają sprawne posługiwanie się różnymi rzeczami (w tym bronią i pancerzami), dają bonusy do umiejętności, czy też pozwalają na specjalne ataki w zależności od typu broni. Część z nich jest zarezerwowanych dla danych klas. Są również MOCE JEDI! YEAH! Podzielone są naturalnie na moce dla jasnej strony, ciemnej strony i neutralne. Część ataków i mocy powoduje pewne efekty u przeciwnika, ale by to się udało to atak musi „wejść”, czyli w uproszczeniu Difficulty Class musi być większe od Saving Throw (3 rodzaje) przeciwnika.

  https://i.imgur.com/uFAoVzC.png

  Są 3 klasy postaci dla nie-Jedi, 3 klasy dla Jedi , oddzielnie są droidy. Największa frajda jest z używania mocy i to właśnie klasa koncentrująca się na tym jest moją ulubioną. Pomysł z droidami jest super, mają zupełnie oddzielny ekwipunek z wyjątkiem broni. Można im ulepszać pancerz, wyposażać w tarcze, dodatkowe bronie specjalne jak ogień, likwidujące tarcze, czy oszałamiające. Niektóre moce Jedi na nie nie działają, co można też wykorzystać. Wiele osób twierdzi, że droidy są słabe, ale to bzdura. Z odpowiednim wyposażeniem i bronią wymiatają.

  W walce można strzelać, walczyć w starciu bezpośrednim, używać mocy, tudzież min czy granatów. Nie ma wielkiego znaczenia rozstawienie postaci na polu walki. Atakowanie czym innym niż za pomocą mocy nie zostawia wielkiego pola manewru. Są ataki specjalne, ale jest ich tylko po 3 rodzaje dla ataków dystansowych i bezpośrednich, i to jak je wszystkie weźmiemy. A to nie jest takie pewne, bo trzeba brać odpowiedniego feata, tylko że te są o 3 stopniach mocy i najlepiej dany atak rozwinąć jak najbardziej, co z kolei powoduje, że może nie starczyć punktów na rozwinięcie innych ataków, jak się je jeszcze wyda na inne przydatne rzeczy. Granaty bywają przydatne, ale raczej tylko na początku gry. Min nie ma sensu używać, bo zanim się je podłoży, to już zdąży się przeciwników dwa razy zabić normalnie.

  https://i.imgur.com/Ln53SUy.jpg

  No właśnie, gra jest prosta i to nawet na najwyższym stopniu trudności. Ba, w zasadzie to nie widzę sensu grać na nim, bo wydłuża on tylko starcia, a te na normalnym poziomie trwają zwykle bardzo krótko, co jest dużym plusem. Rzadko korzystałem też ze wspomagaczy typu stymulanty czy tarcze. Skoro gra nie jest trudna, to niech gracz ma możliwość, by się pobawić walką i iść dalej, a KOTOR to umożliwia. Zabawy dostarcza głównie używanie mocy. Tutaj muszę przyznać, że moce ciemnej strony są zdecydowanie efektowniejsze.

  W KOTORze zastosowano walkę w trybie RTwP, który ujawnia całą paletę wad tego systemu. Przede wszystkim nie mamy natychmiastowej kontroli nad akcją postaci, jak to ma miejsce w trybie RT. Z kolei nie ma rozbudowanych, taktycznych możliwości znanych z wielu gier turowych. Niby jest kolejka akcji, ale jak postać zabije przeciwnika, to się ona resetuje i robi sobie ona co chce. Bywa to irytujące, gdy chcesz, by robot atakował ogniem, a ten po zabiciu gościa robi jedne wielkie „pew pew pew” i trzeba go ustawiać od nowa… za każdym razem ヽ( ͠°෴ °)ノ Dlatego najczęściej najlepiej załatwiać wszystko samemu. Najczęściej, bo trzeba oddać BioWare, że kilka starć w grze potrafi wycisnąć wszystkie soki z systemu walki i wtedy trzeba trochę pokombinować. W dodatku ograniczono rozwój postaci do 20 poziomu, odbywa się on stopniowo przez całą grę, zatem nie jesteśmy super-potężni zbyt szybko. Problem polega na tym, że na początku nie możemy grać jako Jedi. Jest to nawet ciekawe rozwiązanie – granie jako zwykły żołdak, ale szkopuł w tym, że później MUSIMY zostać Jedi. A do tego czasu nasza postać ma poziom około 8. To oznacza, że ani nie jest dobra jako żołdak, ani jako Jedi, w dodatku ogranicza nam to opcje, a tym samym możliwości zabawy. Kto wpadł na tak idiotyczny pomysł? Można zagrać tak ewentualnie raz, ale najlepiej wgrać moda albo po prostu awansować na Taris tylko o jeden poziom. Anyway - generalnie pod koniec gry walka wygląda tak, że naciskamy głównie Force Push, bo trafia wielu przeciwników, uszkadza ich i unieruchamia.

  https://i.imgur.com/KJQky4t.jpg

  Skoro walka i rozwój postaci nie imponują, to co w takim razie nam zostało? Cóż, to jest gra w świecie Gwiezdnych Wojen i odnoszę wrażenie, że jest kierowana głównie do fanów tego uniwersum. A jest ono przedstawione w grze naprawdę przyzwoicie, jest też co w niej robić.

  **Dawno, dawno temu, when Star Wars didn’t suck (that much)

  Ok, spójrzmy jeszcze raz na nazwę gry - Knights of The Old Republic. Jest świetna. Kapitalna. Nawet akronim od tego jest świetny – KOTOR. Tak samo okładka gry pasuje idealnie – wielki, zły Sith, Bastila na pierwszym planie, droidy i statki w tle, w tym Ebon Hawk. Wszystko wręcz zachęca do przygody.

  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/thumb/1/11/Kotorbox.jpg/220px-Kotorbox.jpg

  BioWare zdecydowało się umieścić grę tysiące lat przed wydarzeniami z filmów, co było trafnym wyborem, bo jednej strony to wciąż jest uniwersum Gwiezdnych Wojen, a z drugiej zminimalizowano szansę, że popełni się jakąś kompletną durnotę, jakiś niewytłumaczalny kretynizm, który wzburzy nawet najbardziej spokojnych fanów ekhm Disney ekhm.

  Uniwersum to dawało BioWare jeszcze inne korzyści. Jest ono inne od typowego fantasy z elfami, magią, krasnoludami itp. Mamy tutaj planety, podróże kosmiczne, lasery, bitwy w kosmosie, droidy. Z drugiej strony nie jest to sci-fi, to wciąż fantasy i pewne głupoty mogą przejść, oczywiście w granicach rozsądku.

  Powstał jednak pewien problem – jak umieścić świat GW w ramach gry roleplaying? To co innego niż na przykład strzelanka, trzeba napisać dialogi, umieścić więcej rzeczy w grze niż kilka broni, stworzyć system walki i rozwoju postaci – generalnie trzeba zwrócić szczególną uwagę na wiele różnych elementów. Mogę spokojnie napisać, że BioWare spisało się na tym polu bardzo dobrze. Wszystko do siebie pasuje, gra wygląda tak, jak powinna wyglądać gra w tym uniwersum. Dodatkowe rzeczy takie jak wibroostrza, tarcze energetyczne, różne rodzaje granatów, prosty crafting – nic nie odstaje.

  Jestem generalnie pod wrażeniem tego, jak dobrze gra wygląda dzisiaj. Kiedyś robiła na mnie piorunujące wrażenie. Teraz nieźle się trzyma. Zwłaszcza tła dla kolejnych lokacji są świetnie zrobione, na Tatooine mamy ogromną pustynię i oślepiające słońce, na Manaan bezkres wody, na Taris olbrzymie wieżowce, na kashyyyk bezkresny las. Już kiedyś napisałem, że BioWare potrafi tworzyć iluzję przestrzeni w swoich grach i w KOTORze wyszło im to świetnie.

  https://i.imgur.com/NlNHCG6.png

  No tak, iluzję, bo lokacje w grze nie są zwykle zbyt rozbudowane, czasem są wręcz albo mikroskopijne albo wprawdzie większe, ale niewiele na nich jest do roboty. Przez to kuleje eksploracja, bo i tak musimy trafić na ciekawe rzeczy, po prostu nie sposób ich przegapić. Niemniej nie trzeba przynajmniej przeczesywać się przez kolejne otwarte lokacje z niczym innym tylko zapychaczem w środku.

  https://i.imgur.com/WpLSxgg.png

  Muzyka w grze jest bardzo dobrze dobrana. Poszczególne lokacje mają swoje ścieżki muzyczne. Nie ma nadużywania znanych utworów z filmów, co jest wielkim plusem. Gra ma pełny VA, który jest niezły, daleko mu do tego z Bloodlines, ale głosy części postaci są dobrze zrobione. Użyto również sprytnego zabiegu – głosy obcych ras są w postaci paru powtarzających się wyrażeniach w wymyślonym języku, o różnym stopniu emocjonalnym. Zapewne sporo zaoszczędzono tym sposobem i… pochwalam to. Nawet super wyszło. Oni sobie cos gadają, a ja mogę spokojnie swoim tempem przeczytać daną kwestię ( ͡º ͜ʖ͡º) Inaczej często pomijałem końcówki wypowiedzi, bo aktor nie nadążał, a jego występ nie był na tyle zachęcający, by dosłuchać jego kwestii do końca.

  Dialogi. W grze jest tyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyle dialogów, tyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyle gadania. Serio, jest tego mnóstwo. Jeżeli spojrzymy na nie z dystansem, to większość z nich jest napisana dobrze, choć to też zależy, od której strony na to spojrzeć, ale o tym później.

  https://i.imgur.com/XDMlSqF.png

  Gra była swego czasu bardzo chwalona za swoją fabułę. Ja nie mogę podzielić tych entuzjastycznych głosów. Zacznę od tego, że na samym końcu jako powód potęgi Sith mamy wielki deus ex machina! Nasza przygoda jest też mocno standardowa z wieloma motywami znanymi z filmów. Czuć również, że twórcy woleli podejść do tematu „bezpiecznie” i mamy szlachetnych Jedi, złych Sith, walkę ze złem i te motywy. Nie sądzę, by było to złe podejście. Co jak co, ale gra zapewnia rozgrywkę w ciekawym świecie i swoje zadanie spełnia. Plot twist był dla wielu osób widoczny i wiąże się z nim spory problem, ale sam pomysł walki ze złem i swoimi pokusami, by zostać nowym i lepszym człowiekiem – ten motyw świetnie pasuje. Nie ma zbytniej subtelności w dychotomicznym podziale na jasną i ciemną stronę – są dobrzy i źli. Koniec. Żadnych szarości. Ponownie, ciężko to krytykować w sytuacji, gdzie Stara Trylogia tak właśnie sprawy przedstawiała. Gwiezdne Wojny to baśń, gdzie można zanurzyć się w marzeniach na chwilę, a KOTR jest na tyle kompetentny, że miłośnicy GW mogą to z łatwością zrobić.

  Co do naszych towarzyszy – różnie z tym bywa. Część z nich ma swoje historie, część ma questy z tymi postaciami związane. Miałem jednak wrażenie, że interakcje między nimi nie są zbyt częste. Najwięcej ma do powiedzenia Bastila i Carth, co jest zrozumiałe, bo są z nami niemal od początku i to główne postacie. Sporo ma też Mission. Reszta postaci już ma albo bardzo mało, albo w ogóle. Tak samo ma się sprawa z historiami i osobistymi sprawami postaci. Najlepiej jest z Bastilą, bo jest ona ściśle związana z nami i głównym zadaniem, jest też quest. Carth ma też przeszłość związaną z naszym celem i swój quest. Jolee ma swoją historię i questa. Canderous – historia i quest, tak samo Mission. HK-47 ma tylko historię i to do odblokowania skillem Repair. Zaalbar nie ma nic, może mieć unikalne interakcje na Kashyyyku i to wszystko. T3-M4 nie ma NIC, NIC. Skandal. Juhani można zabić, inaczej daje nam to nudną historię, głupiego questa i irytującego brzydala w drużynie.

  https://i.imgur.com/VeZLDlQ.png

  Problem stanowi to, że każda interakcja z towarzyszami jest totalnie schematyczna. Za każdym razem podchodzimy, słuchamy, co mają do powiedzenia (czyli „przeklikujemy” to) i po jakimś czasie powtarzamy ten schemat aż postać da nam questa. Po queście najczęściej interakcja się kończy. Super. Nie możemy przy tym ich obrazić, nie możemy ich wyrzucić, nie możemy ich przeciągnąć na daną stronę, nic nie możemy. Swego czasu mówiłem parę razy do Cartha, by się wynosi ł, a ten „oj tam oj tam” i dalej swoje :/

  Antagonistów jest w zasadzie dwóch. Pierwszy to admirał Saul, dawny mentor Cartha. Nie wyróżnia się niczym zbytnio, przypomina typową szychę Imperium. Drugi to główny antagonista – Darth Malak. Dowodzi on siłami Sith, które sieją spustoszenie. Jest idealnym przeciwnikiem dla tej przygody – zdecydowany, gwałtowny, z charakterystyczną szczęką i HARHARHAR charakterem. Typowy bad-guy. Niby jest też jego uczeń – Darth Bandon, ale to kolejna, bezpłciowa kopia Dark Jedi. Warto wspomnieć jeszcze o Calo Nord, który ma kilka świetnych linii dialogowych w grze (ta wyliczanka).

  Bywają Questy w grze, co starają się nas zaskoczyć, za co należy się plus (np. quest z Sand People i przebieraniem, niewidzialni Mandalorians na Kashyyyku). Co do c&c to mam mieszane uczucia. Zbyt często nasze wybory służą tylko temu, by reakcja na nie była natychmiastowa i nie niosła za sobą większych skutków. Często innych skutków wręcz nie ma. Ale z drugiej strony bywa tak, że konsekwencje są spore, możemy nawet pominąć mnóstwo starć np. na Kashyyyku albo wręcz starcia prowokować, czasem opcje są ukryte, a konsekwencje daleko rozciągnięte w czasie jak na Korriban, co się chwali. Cóż, główny problem mam z tym, że główny quest nie różni się niczym i zawsze robimy w nim to samo. Ale jak już dostajemy wybór pod koniec … to jest to satysfakcjonujące. Może być nawet bardzo, bardzo satysfakcjonujące.

  A teraz czas na krótką podróż, czyli co mi się podobało i co mi się nie podobało w lokacjach i postaciach w grze

  [SPOJLERY – ON]

  *

  *

  *

  Grę zaczynamy na Endar Spire, jest to statek Republiki a cały obszar to typowy tutorial. Od początku towarzyszy nam żołnierz – „to ja, tymczasowy towarzysz, który szybko zginie! Możesz kojarzyć mnie z takich ról jak Jenkins z Mass Effect 1 i Wilson z Mass Effect 2!”

  Szybko przenosimy się na Taris. Wiele osób nie lubi tej lokacji, bo musimy tam kwitnąć przez ładny kawałek czasu bez mocy Jedi. Ja jednak lubię tę planetę. Wygląda ona bardzo ładnie na najwyższym poziomie, czuć tam ducha GW i spokój. Podoba mi się też sama struktura planety z klasą wyższą na szczycie, gangami poniżej i plebsem na samym dole. Mamy też okazję poznać tam bliżej Cartha. Dla mnie jest on ok do czasu marudzenia o zdradzie. Taki porządny chłopak, aż się rzygać chce czasami. W walce na Taris spisuje się świetnie, co jest plusem. Możemy po raz pierwszy zagrać w Pazaak. Nie obchodzi mnie on , gra jest przede wszystkim zbyt powolna. Po zrobieniu zadań dla gangów schodzimy na sam dół i spotykamy tam Mission. Wiele osób ona drażni, ale nie wiem czemu. Z drugiej strony co ja tam wiem, mnie nawet Neeshka z NWN2 nie drażniła. W walce sprawuje się naprawdę dobrze jak jej damy mocną broń do walki wręcz. Spotkamy też Zaalbara. Ok, jest on totalnie obojętny dla mnie. Właściwie nie ma go w grze. Dolne poziomy są ciekawie rozbudowane, zwłaszcza sieć kanałów, bo jak to tak – rpg bez kanałów. W końcu czeka nas swoop race. Pomysł mi się podoba, miła odskocznia, w dodatku wyścigi różnią się na innych planetach nieco i nie ma ich zbyt wiele. W końcu odnajdujemy Bastilę, o której napiszę na końcu. Dołącza do nas T3-M, który przydaje się do włamania do bazy Sith i… to właściwie tyle jego występu w grze. Ponownie – skandal! Później zacznie nam towarzyszyć Canderous. Jego regeneracja zawsze mi się przydawała przy walce z trash mobem na Dantooine. Oprócz tego nie wyróżnił się dla mnie, Wrex z Mass Effecta jest o wiele ciekawszy. W końcu kopiemy kuper Calo i uciekamy!

  https://i.imgur.com/mwH6ocW.png

  Dantooine – tam zostajemy Jedi i pewnie dlatego tak wiele osób lubi to miejsce. Ja wręcz przeciwnie. Jest nudne. Zdaję sobie sprawę, że zarówno połacie stepu i melodyjna muzyka miały na celu pokazanie spokoju tego miejsca, miał to być pewien kontrast w stosunku do ludnego Taris, ale mnie wręcz nużyły. Samo wstąpienie w szeregi Jedi też nie robi wrażenia. Dostajemy trzy małe questy i mnóstwo pouczeń – na tym wszystko się kończy. To za mało, by czuć postęp i stopniowe zaskarbianie sobie zaufania, ale zbyt dużo, by zignorować słabe strony całego zamieszania. Po prostu albo robi się z tego długi i interesujący quest, albo przechodzi na tym od razu do rzeczy. Reszta też była taka sobie. Jedynie kłótnia dwóch rodzin była ciekawsza na końcu tego zadania, a tak meh. I jeszcze te respawnujące się stwory na stepie. Spotykamy tam Juhani i najlepsze, co można z nią zrobić, to ją zabić i mieć z głowy. Serio, to po prostu BEZNADZIEJNA postać. Niby upadły Jedi to powinien być super motyw, ale nope – nie w tej grze. Juhani jest olbrzymim marudą, który zalewa nas pomyjami żalu: buuuuu byłam niewolnicą, buuuu moja rasa, buuuuu współczuj mi, buuuu łeeeeee. Absolutnie fatalne jest to, że nie można jej sprowadzić ponownie na ciemną stronę. Jest przedstawiona jako super STRONK i się nie da, bo wiele przeszła, WIDZISZ JAKA ONA JEST SUPER, WIDZISZ, WSPÓŁCZUJ! Ma najnudniejszą klasę w całej grze – Jedi Defender. W dodatku wygląda beznadziejnie z tą szpetną twarzą. To jest najgorszy npc, jakiego kiedykolwiek spotkałem w grze crpg, nie żartuję. Absolutna TRAGEDIA.

  https://i.imgur.com/GrFeMDN.jpg

  Na szczęście dostajemy później swobodę w poruszaniu się po pozostałych obszarach w grze. Jest to o tyle dobre, że często jest powód, by do nich wrócić, można też robić wiele rzeczy w kolejności według swojego uznania. Są 4 główne planety i Stacja Yavin. Stacja to w sumie jeden, wielki sklep z małym questem, jest to ciekawostka i źródło potężnych przedmiotów do kupienia, nic więcej. Minusem są sekcje, gdzie trzeba strzelać z działek do samolotów, które mogą się pojawić przy przemieszczaniu się między planetami. Kto wpadł na to, że to dobry pomysł :/

  Kashyyyk jest totalnie liniowy. Owszem, górne partie wyglądają ładnie, muzyka jest dobrana idealnie, ale całość wygląda tak, że idzie się od jednego punktu do drugiego i koniec. Jest to jedyne miejsce, gdzie Zalbaar ma coś do powiedzenia, ale też nie za wiele, bo głównie siedzi w jednym miejscu. Gra otwiera się dopiero w drugiej części Shadowlands, ale to za mało. Jedynie końcówka pobytu jest ciekawsza, bo możemy zmienić całą sytuację na tej planecie. Zabieramy z niej też Jolee Bindo, to o tyle interesująca postać, że wyłamuje się z tego schematu dobro-zło i ma nieco świeższe podejście do całej sprawy. Szkoda, że ogranicza się to w zasadzie tylko do jego historii. Z pozytywnych stron - jest on Jedi Consularem, może sprawnie używać jasnej i ciemnej strony mocy i ma questa w mojej ulubionej lokacji w grze.

  https://i.imgur.com/wnpN3Wm.jpg

  A jest nią Manaam. Uwielbiam koncepcję tego miejsca. Na powierzchni nowoczesne, jasne miasto otoczone wodą. Świetnie to wygląda. Zadania też są skoncentrowane na rozwiązywaniu ich drogą pokojową, przynajmniej do pewnego punktu. Dużo gorzej wygląda sekcja podwodna. Przede wszystkim jest to potwornie wolne chodzenie po dnie poza stacją REEEEE. Niemniej ciekawe miejsce, ciekawe questy i sporo swobody na początku mi odpowiadały.

  https://i.imgur.com/ZF3TC1m.jpg

  Tatooine jest miejscem, którego nie mogło zabraknąć w takiej grze. Lokacja została świetnie przedstawiona. Podoba mi się podział na strefę miasta i później pustynię, cała przygoda z Sand People. Tam możemy ze sobą zabrać HK-47. Jest droidem i to nastawionym na walkę, co stanowi miłą odmianę. Tak samo nie prawi nam morałów, a jak się od czasu do czasu odezwie, to zwykle jest to zabawne. Całkiem fajna postać.

  https://i.imgur.com/F3pwtiK.jpg

  Najwięcej zabawy jest jednak na Korriban. Być może sama idea Akademii Sith nie jest zbyt przemyślana, ale co tam, można sobie przynajmniej pokombinować z c&c. Zdecydowanie lepiej ma tam ciemna strona mocy. A skoro już przy tym jesteśmy – fabuła nie ma ŻADNEGO sensu, jeżeli decydujemy się na ciemną stronę, ŻADNEGO. Serio, jesteśmy upadłym lordem Sith, po drodze robimy straszne rzeczy, NASZA TWARZ AŻ KRZYCZY „BĘDĘ MORDOWAĆ, BĘDĘ CZYNIĆ ZŁO, JESTEM CORAZ POTĘŻNIEJSZY I CORAZ BARDZIEJ ZŁY, HALOO”, ale nikt z tym absolutnie nic nie robi. Niektóre rzeczy są z naszej strony tak złe, że to aż głowa mała, ale nope – nic nie róbmy. No właśnie, złe. Ciemna strona mocy to nic innego jak mhroczność! Scenariusz jest tutaj tak kiepski, że w sumie aż śmieszny. Serio, to jest dobra komedia. Mam wrażenie, że twórcy byli świadomi niskiej wartości swego dzieła pod tym względem i podeszli do tego z dystansem.

  https://i.imgur.com/9PiOuVr.png

  https://i.imgur.com/EIKimMc.jpg

  Pod koniec mamy Lewiatana, gdzie zabiera nam się Bastilę i lecimy do świata Star Forge. Tutaj znowu – piękne widoki. Ponownie jest mały wybór - co do plemienia Rakatan, wejście do świątyni i w tym momencie przeżyłem kiedyś olbrzymi zawód – wszyscy mają w tyłku to, że jesteśmy Revanem. Dark Jedi nas poznają i nie robi to na nich żadnego wrażenia. Na szczycie świątyni jest (łatwiutka) konfrontacja z Bastilą. Lubię tę postać. Ciekawa koncepcja, można się z nią podroczyć, jest to chyba jedyna osoba, która zmienia swoje nastawienie podczas gry, ma wątpliwości i możemy na nią wpłynąć. Poza tym używa mocy i jest hot waifu, co też jest na plus. Jeżeli gramy po ciemnej stronie mocy, to po tej scenie mamy kolejną, bardzo satysfakcjonującą. Wreszcie można zachować się jak Sith, a nie wymuszać drobniaki Force Persuade albo groźbą od jakichś noname’ów.

  https://i.imgur.com/qlpFkKB.png

  W końcu atakujemy Star Forge, w tle trwa bitwa Sith z Republiką, co widać na ładnych filmikach. Bardzo je lubię, tak samo jak te z lądowania/opuszczania planety. Świetne jest też to, że można je pominąć :P

  Nie rozumiem, dlaczego tak wiele osób narzeka na końcówkę KOTORa 2, ale już nie na końcówkę KOTORa 1. Owszem, tutaj gra jest dokończona :P ale sama lokacja jest potwornie słaba. Ilość trash moba przekracza wszelkie granice przyzwoitości. Nie ma tu nic ciekawego, oprócz super zbroi, którą dostajemy na kilka chwil w grze, dzięki :/ Tak nawiasem mówiąc, to istnieje olbrzymia dysproporcja w ciekawych przedmiotach dla stron mocy. Jasna strona może dostać wcześnie wartościowe szaty Jedi, świetny przedmiot z bonusem +5 do Wisdom i parę innych przydatnych rzeczy. Ciemna ma jakieś graty, artefakty z grobowców Sith są śmieszne słabe. Anyway – na końcu jest całkiem niezła walka z Malakiem, kończymy grę i dostajemy albo uścisk dłoni preze… Jedi albo jak nie jesteśmy frajerami, to rządzimy jako przywódca Sith :^)

  *

  *

  *

  [SPOJLERY – OFF]

  Podsumowując – gra dla miłośników Gwiezdnych Wojen, co nie szukają wymagającej rozgrywki, tylko liczą na przygodę w tym uniwersum.

  #lisaroscontent #crpg #starwars #gwiezdnewojny #gry

  * Jagged Alliance 2
  * SWAT 4
  * Wasteland 2: Director's Cut
  * The Operative: No One Lives Forever
  * Dark Messiah of Might and Magic
  * Severance: Blade of Darkness
  * Star Wars: Jedi Outcast
  * Blade Runner
  * Aliens vs. Predator 2
  * Buck Rogers: Countdown to Doomsday
  * Gra o Tron RPG
  * Wizardry 8
  * Betrayal at Krondor
  * Alpha Protocol
  * Mass Effect 3 i BioWare
  * Unreal Tournament
  * Jagged Alliance 2
  * Legend of Grimrock 1
  * NOX
  * Mass Effect 2
  * [Dark Earth](http://www.wykop.pl/wpis/20332815/skonczylem-dark-earth-i-to-nie-raz-ʖ-wpis-nie-zaw/)
  * Ultima 1
  * Aliens vs Predator 1
  * [Birthright: The Gorgon's Alliance](http://www.wykop.pl/wpis/17501657/mirki-znaja-birthright-the-gorgon-s-alliance-ʖ-je/)/)
  * Binary Domain
  * Gra o Tron TellTale
  * Mass Effect 1
  * Underrail
  * Legacy of Sorasil
  * Star Wars: Jedi Knight: Mysteries of the Sith
  * Star Wars Dark Forces 2/Jedi Knight
  * Star Wars: Dark Forces

  ** Przegląd sytuacji wybranych deweloperów crpg 1.11.2017
  ** Co można nazwać grą crpg?
  ** O eksploracji w grach
  ** Czy klasyczne crpg mogą się sprzedawać lepiej i czego im brakuje
  pokaż całość

  źródło: KOTORwpis.jpg

  •  

   @Silvaren: ha, to ja przez Dark Earth doszedłem do niezłej wprawy w Othello ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   No właśnie, najpierw zagrałem w Kotora 2 i potem dopiero w jedynkę. Choć ta ostatnia była niezłą przygodą, to jednak była pod tak wieloma względami uboższa od dwójki, że nie wiem, jak można ją traktować jako tą lepszą część. Znaczy się, domyślam się - jedynka to w zasadzie prosta i miła przygoda w świecie Star Wars, gdzie scenariusz dwójki idzie jednak dalej, pewnie wielu osobom to przeszkadza ¯\_(ツ)_/¯

   Co do tego, że w rzeczywistości jest to system turowy, to część osób pewnie miałoby tu na tagu gwałtowne obiekcje :P
   pokaż całość

  •  

   @Silvaren: cóż, grałem niedawno w kotora i walka wyglądała tak, że musiałem bez przerwy biegać po swoich postaciach i na nowo im ustawiać kolejki, bo mi się resetowały po każdym zabitym wrogu, gdybym tego nie robił, to zapanowałby chaos. Tak się składa, że grałem niedawno w dwie gry - jagged alliance 2 ze świetnym systemem turowym i Severance: Blade of Darkness ze świetną walką RT. W JA2 nie musiałem nic w czasie rzeczywistym robić, mogłem dokładnie wszystko rozplanować, rozmieścić postacie na mapie i w swojej turze zrobić wszystko, po czym oddawałem turę. W Severance miałem pełną kontrolę nad postacią, zawsze, cios z moją postać to był wynik mojego złego ruchu.

   W kotorze i podobnych grach tego nie ma. Tracę po prostu kontrolę nad poczynaniami postaci, o ile nie wciskam pauzy co chwila jakbym miał jakiś autyzm ( ͡º ͜ʖ͡º) W systemie turowym nie ma "czasu", system jest bardziej precyzyjny i umożliwia tworzenie wielu wariantów systemów walki, jak ten z D:OS2, Ja2, czy Wizardry 8. RTwP zawsze będzie takim upośledzonym bratem.
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (20)

 •  

  Senat Rzymski DEBATA 22D
  #lacunafabularniesenatrzymski
  (debata potrwa co najmniej do 15.07 g.12:00)

  -----------------------------------------------------------------------

  - Witam ponownie posłów, którzy miesiąc temu ewakuowali się z Rzymu przed rozpoczęciem debaty. - zaczął uszczypliwie Gajusz Oktawiusz - Jeżeli wpadliście tylko podpisać listę obecności i znowu wiać, uprzejmie informuję, że panuje dość spory tłok na szlakach na południe. Niemniej próbować można... odczytany zostanie teraz list Senatu Federacji Wschodniej.

  Senacie Rzymski! Okryliście się hańbą, używając broni prosto z piekieł nie tylko wobec obcych wojsk i niewinnych mieszkańców Korsyki, ale i wobec własnej armii i własnym obywatelom. Udowodniliście, że Waszymi jedynymi pobudkami jest chęć siania zniszczenia i wygranej za wszelką cenę. Federacja Wschodnia nie spocznie, póki Senat w obecnym składzie nie zostanie rozwiązany, a specjalnie powołany na to wydarzenie międzynarodowy trybunał kapłański nie skaże was za zbrodnie przeciwko naturze. Chcemy tutaj jednocześnie podkreślić, że naszą intencją nie jest zniszczenie Rzymu, ani jego obywateli. Pragniemy pokoju i harmonii, o którym Wy, plugawcy, z pewnością zapomnieliście.

  - Widzę, że nasze greckie królowe dramatu zaczynają się denerwować. Odczytany zostanie teraz list przedstawicieli miast Mesyna, Syrakuzy, Salona i Ragusa

  Senacie Rzymski! Nie potrafimy bezczynnie patrzeć na to, jak ściągacie republikę na skraj wojny totalnej. Nie chcemy być częścią tego piekielnego planu, dlatego zdecydowaliśmy się ogłosić secesję i zamierzamy przyłączyć się do Federacji Wschodniej, gdzie nasz głos będzie słyszany i nie będziemy podporządkowani totalnej władzy. Wnosimy o zatwierdzenie naszej decyzji, w przeciwnym razie wystąpimy o zbrojną ochronę ze strony Federacji.

  - Co tu się... Arturusie, czas na Twój raport.

  - Dziękuję Gajuszu Oktawiuszu. Szanowni senatorowie. Zacznę od informacji wojskowych, potem skupimy się na polityce.

  1. Na północy w związku z wycofaniem się wojsk straciliśmy Istrię, Parmę, Bononię i Lunę. Armia kartagińska jest już tylko kilkadziesiąt kilometrów od Rzymu. Na granicy frontu ustawiliśmy nowowyszkoloną armię, złożoną z ochotników, liczącą 13 000 żołnierzy.

  2. Armia spod Rzymu starła się z wojskami kartagińskimi w tamtym rejonie. Po krótkiej bitwie kartagińczycy wycofali się, a armia dokonała udanego odbicia Sypusu z rąk fenickich.

  3. Połączona armia północna i południowa ruszyły do odbijania straconych miast na południu. Najpierw starła się z połączonymi wojskami kartagińskimi z całego regionu, masakrując je pod Taranto, następnie po błyskawicznym odbiciu Brentezjonu przeniosła się pod Velię, gdzie rozbita i zdemoralizowana armia została wysłana w mgnieniu oka do piekła. Armia Rzymska straciła zaledwie 2 000 żołnierzy, niszcząc 13 000 armię wroga. Jeżeli to nie jest pokaz siły i możliwości naszej armii, to ja już nie wiem co.

  4. Flota wykorzystała nieuwagę wroga i dokonała desantu wojsk z Sycylii do Kartaginy. Niestety w trakcie powrotu została zaskoczona przez wrogą flotę. Nasze statki znacznie przegrały bitwę przy minimalnych stratach szybkich i zwrotnych okrętów Kartaginy. Na całe szczęście flota wroga nie podjęła pościgu, ale zrobi to prawdopodobnie w najbliższym czasie.

  5. Wojska wylądowały w Kartaginie, jednak ze względu na małe doświadczenie naszej armii w takich manewrach ponieśliśmy dość znaczne straty. Kartaginę ostatecznie udało się zdobyć, ale królowa Dydona zbiegła z pałacu. Nie znaleźliśmy również alchemika Parosa, który najprawdopodobniej został ewakuowany lub wcześniej zabity. Armia oblega teraz Utikę.

  6. Trwają ogromne zawirowania polityczne w regionie. Epirus i Kardia odmówiły udziału w walce przeciwko Kartaginie i ogłosiły przyłączenie się do Federacji Wschodniej. Połączone wojska Delf, Olimpu i Thasos dokonały skutecznego uderzenia na stacjonujące w Atenach siły pokojowe i z pomocą lokalnej ludności uwolniły Ateny z jarzma kartagińskiego. Ateńczycy, choć wyniszczeni wojną, zaoferowali walkę po naszej stronie do końca trwającego konfliktu.

  7. Problemy wewnętrzne nie omijają również Kartaginę. Po serii druzgocących porażek ich armii pięć miast zdecydowało się wypowiedzieć posłuszeństwo Dydonie i również przyłączyło się do Federacji Wschodniej. W przeciwieństwie do miast rzymskich, które są znacznie bardziej uzależnione od Stolicy, miasta te posiadały własną armię i budżet, przez co zmiana barw państwowych była znacznie łatwiejsza. W dodatku Baleary zostały najechane przez zorganizowaną grupę piratów. Jesteśmy niemal przekonani, że to ta sama grupa piratów, która ma w swoim posiadaniu Łzy Hadesa, skradzione ateńskim posłom. Zlokalizowaliśmy ich siedzibę na Malcie i choć ich siły są mizerne, obecnie nie mamy możliwości poradzenia sobie z ewentualnymi akcjami, jakie mogą podejmować. Zaleceniem sztabu jest wysłanie Kartagińczykom zdobytych przez nas informacji wywiadowczych na ich temat i zostawienie im wolnej ręki do rozprawienia się z nimi.

  - Dziękuję Arturusie, całkiem dużo informacji do przetrawienia...

  -----------------------------------------------------------------------

  Lucius Licinius Lisaros - Optymaci: [komentarz Lisarosa niżej]

  Quintis Lusius Segestes - Popularzy: [komentarz Awerege niżej]

  -----------------------------------------------------------------------

  W tym wątku prowadzicie jedynie debatę nad propozycjami. Aby zgłosić własną, należy zebrać poparcie minimum 10 senatorów lub zgłosić ją jako przewodniczący lub rzecznik stronnictwa. Wszyscy zostaniecie zawołani również do głosowania.

  Przypominam również, że nie trzeba mnie wołać do komentarzy w debatach, śledzę wątki na bieżąco. Jeżeli nie masz pomysłu na imię w grze, skorzystaj z generatora

  -----------------------------------------------------------------------
  Jeżeli nie chcesz widzieć postów tego typu, wrzuć tag #lacunafabularnieczarnolisto na czarno

  Jjeżeli nie wypełniłeś jeszcze ankiety nt. gry, zrób to teraz

  Jeżeli chcesz zostać zawołany do następnej edycji gry, zapisz się do spamlisty
  pokaż całość

  źródło: mapawojna6.png

  •  

   Lucius Licinius Lisaros

   Na wstępie pragnę pogratulować wspaniałego zwycięstwa naszych legionów na południu Italii! Nie dość, że zniszczyła ona w całości tak liczne wojska Kartaginy, to jeszcze poniosła minimalne straty i jest do naszej dyspozycji. To ważny sygnał dla wszystkich - Rzym wygrywa, Rzym idzie dalej!

   Sukces naszych wojsk pod stolicą Kartaginy też jest wielki, ale zostały one odcięte. Muszą sobie same poradzić. Ponadto całkowity upadek Kartaginy nie jest w naszym interesie, a już na pewno zamiana jednego, groźnego wroga na innego nie daje nam nic. Straty naszej floty były zbyt wielkie, trzeba ją wycofać w bezpieczne rejony.

   Co do aktualnej sytuacji uważam, że trzeba wreszcie opracować cele wojny:
   1. nie rozumiem chęci rozmów z Federacją, widać, że są do nas wrogo nastawieni. Ci despoci chcą twardej konfrontacji i są w ofensywie. Jestem przeciwny jakimkolwiek rozmowom z nimi.
   2. Pora opracować jeden plan wobec wschodnich terenów. Proponuję "opcję grecką": Grecja właściwa jak i tereny greckie na północy będą niezależne od nikogo i połączone sojuszem jedynie z Rzymem, który będzie strażnikiem tej niezależności. Greckie państwa-miasta będą mogły prowadzić niezależną politykę wobec siebie. Miasta greckie na południu Italii/Sycylii dostaną szeroką autonomię i będą oficjalnie sojusznikiem i przyjacielem Rzymu. Jako że zawsze byłem zwolennikiem tej opcji zgłaszam się na ochotnika do negocjacji z przedstawicielami miast Mesyna, Syrakuzy, Salona i Ragusa, o ile ta opcja uzyska uznanie Senatu.
   3. Uważam, że wojska z południa w całości winny ruszyć na północ do walnej bitwy z wojskami Kartaginy, mamy przewagę liczebną i walczymy na swoim terenie, jedynie drobne siły winny osłaniać Kroton. Wojska ochotników widziałbym w początkowej fazie tylko do obrony Rzymu, po dojściu wojsk z południa mogą wesprzeć ofensywę, o ile będzie taka potrzeba. 8 000 żołnierzy spod Sypus winno połączyć się z wojskami z południa i razem ruszyć do bitwy.
   4. Co do Kartaginy proponuję "opcję zachodnią" - Rzym w wyniku wojny weźmie tereny Sycylii (miasta greckie - autonomia) i Massali. Emporion zostanie wyłącznym sojusznikiem Rzymu. Sagunt wyjdzie spod panowania Kartaginy i zostanie wspólnym sojusznikiem Rzymu i Kartaginy. Zarówno Rzym jak i Kartagina nie nabędą żadnych ziem w Grecji (powiązane z "opcją grecką"). Zawiąże się sojusz na zasadach: Rzym udzieli Kartaginie wsparcia w wyzwoleniu jej pozostałych ziem (w tym Saguntu), ale tylko do Bereniki. Kartagina udzieli wsparcia Rzymowi tylko swoją flotą. Oba państwa podpiszą razem pokój z Federacją. Na negocjatora, w razie przyjęcia tej opcji, proponuję Senatora Nettyniusza, bo zawsze był przychylny Kartaginie.
   5. Co do Łez Hadesa - żadne wytłumaczenie nie będzie dobre, jeżeli Rzym dalej będzie postrzegany w roli agresora, co jest ironią, bo ostatnio sami się bronimy!
   6. Popieram pomysł z igrzyskami, ale najpierw trzeba pokonać Kartaginę na północy Rzymu.
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (21)

 •  

  Senat Rzymski GŁOSOWANIE 20G + 21G

  #lacunafabularniesenatrzymski
  (głosowanie potrwa co najmniej do 13.07 g.22:00 lub do uzyskania 50%+1 głosów)
  Zapis debaty 20D tutaj
  Zapis debaty 21D tutaj
  -----------------------------------------------------------------------

  Przystępujemy do głosowań dotyczących ostatnich wydarzeń.

  -----------------------------------------------------------------------

  Podejmij decyzję, plusując po jednym komentarzu na każde głosowanie.

  -----------------------------------------------------------------------
  Jeżeli nie chcesz widzieć postów tego typu, wrzuć tag #lacunafabularnieczarnolisto na czarno

  Jeżeli chcesz zostać zawołany do następnej edycji gry, zapisz się do spamlisty
  pokaż całość

  źródło: mapawojna5.png

 •  

  Obserwuj #lacunafabularnie aby być na bieżąco!

  Ponieważ większość graczy zakończyła już swoje przygody, chciałabym po raz kolejny zaprosić Was do wypełnienia ankiety. Wasze uwagi są dla mnie bardzo cenne, a z części z nich skorzystałam przy projektowaniu aktualnych przygód. Na wypełnienie ankiety potrzebować będzie średnio 3-4 minuty i nie obawiajcie się również skrytykować pomysłów, które Wam się nie spodobały. Ankieta jest od zebrania odczuć, a nie klepania mnie po ramieniu.

  Link do wypełnienia ankiety znajdziecie TUTAJ

  Na prośbę kilku użytkowników utworzyłam również spamlistę w celu wołania chętnych do nowych edycji zabawy.
  pokaż całość

 •  

  Wczoraj na głównej wykopu pojawił się wpis Angielska drużyna próbuje strzelić gola z partyzanta

  Chodzi przede wszystkim o to, że Anglicy próbowali zdobyć gola w momencie kiedy to większość chorwackich piłkarzy nie znajdowała się na swojej połowie, ponieważ celebrowała gola poza linią końcową boiska.
  W komentarzach rozgorzała dyskusja na temat tego, czy tak zdobyty gol powinien zostać uznany, czy nie.

  Poniżej przedstawiam kilka przykładowych zrzutów ekranów (kolejność nie jest zachowana), które obrazują problem nieznajomości przepisów. I choć wśród wielu komentarzy pojawiały się głosy rozsądu, to niestety, ale popularniejszymi opiniami były te świadczące nieprawdę.

  Otóż proszę państwa, w świetle obecnych przepisów, nawet jeżeli Anglicy zdobyliby gola po takiej akcji, bramka nie mogłaby zostać uznana. Pomijam już fakt (gdyby jakimś cudem sędzia puścił akcję) spalonego.
  Jednak zacznijmy od początku. W swojej analizie posłuże się przepisami IFAB na rok 2018/19. IFAB, czyli International Football Association Board, w skład której wchodzi Związek Piłki Nożnej: Anglii, Szkocji, Walii, Irlandii Północnej oraz FIFA.

  IFAB - Laws of the game

  Przede wszystkim, aby zrozumieć dlaczego gol nie mógł zostać uznany, trzeba wiedzieć jaka procedura obowiązuje podczas rozpoczęcia gry ze środka (czy to: podczas każdej połowy meczu w regulaminowym czasie gry, podczas każdej połowy meczu w doliczonym czasie gry lub wznowienie gry w momencie zdobycia gola)
  IFAB - Kick off

  all players, except the player taking the kick-off, must be in their own half of the field of play
  the opponents of the team taking the kick-off must be at least 9.15 m (10 yds) from the ball until it is in play
  the ball must be stationary on the centre mark
  the referee gives a signal
  the ball is in play when it is kicked and clearly moves
  a goal may be scored directly against the opponents from the kick-off; if the ball directly enters the kicker’s goal, a corner kick is awarded to the opponents


  Przetłumaczmy to:

  wszyscy gracze, za wyjątkiem gracza rozpoczynającego grę, muszą znajdować się na swoich połowach boiska
  piłkarze drużyny nie wykonującej rozpoczęcia gry, muszą znajdować się co najmniej 9.15 m (10 yds) od piłki, aż do momentu kiedy ta znajdzie się w grze
  piłka musi leżeć nieruchomo na punkcie środkowym pola gry
  sędzia daje sygnał do rozpoczęcia gry
  piłka jest w grze kiedy została dotknięta i wyraźnie się poruszyła
  gol może zostać zdobyty bezpośrednio podczas rozpoczęcia gry; jednakże, jeżeli piłka wpadnie bezpośrednio do bramki zawodnika wykonującego rozpoczęcie gry, przyznawany jest rzut rożny dla przeciwników

  Po analizie tych 5 prostych punktów powinno być jasne, że bramka jaką próbowali zdobyć Anglicy, nie mogła zostać uznana. Kłaniają się tu przede wszystkim punkty 1 i 4. Niestety, niektórzy użytkownicy dalej wprowadzali zamieszanie twierdząc, że jeżeli piłkarze po zdobyciu gola celebrują go poza linią końcową czy to boczną boiska (poza swoją połową), traktowani są automatycznie tak jakby BYLI na swojej połowie. Przytaczany jest tu przykład z meczu Portugalia - Hiszpania z 15.06.18, w którym podczas zdobycia gola przez reprezentację Portugalii, jeden z Portugalczyków został na boisku na połowie hiszpańskiej tak aby jego inni koledzy mogli celebrowac gola poza boiskiem. Obawiano się, że Hiszpania mogłaby wtedy wznowić grę ze środka i zdobyć gola.
  Otóż jest to NIEPRAWDA. Przede wszytskim ze względu na przepisy jakie zostały wyżej wymienione. Po drugie, sędzia nie mógłby wznowić gry jeżeli Portugalia grałaby niepełnym składem. W tym wypadku na swojej połowie przebywał tylko portugalski bramkarz. Jeżeli sędzia dopuściłby do takiej akcji, byłaby to kuriozalna sytuacja, w której 11 hiszpańskich piłkarzy grałoby przeciwko 1 portugalskiemu bramkarzowi. Przepisy wyraźnie mówią, że

  IFAB - Number of players

  A match is played by two teams, each with a maximum of eleven players; one must be the goalkeeper. A match may not start or continue if either team has fewer than seven players.
  If a team has fewer than seven players because one or more players has deliberately left the field of play, the referee is not obliged to stop play and the advantage may be played, but the match must not resume after the ball has gone out of play if a team does not have the minimum number of seven players.


  Przetłumaczmy to:

  Mecz rozgrywany jest pomiędzy dwiema drużynami, każda licząca maksymalnie 11 graczy, w której przynajmniej jeden gracz musi być bramkarzem. Mecz nie może się rozpocząć, ani być kontynuowany kiedy jedna z drużyn liczy mniej niż 7 graczy.
  Jeżeli w drużynie liczącej 7 graczy, jeden z zawodników umyślnie opuścił pole gry, sędzia nie ma obowiązku przerywać takiej gry, stosując korzyść. Jednak podczas najbliższej przerwy w grze, mecz nie może zostać kontynuowany jeżeli w drużynie nie będzie minimalnej liczby 7 graczy.

  Jeden z użytkowników sugerował, że wznowienie gry ze środka nie jest traktowane jako przerwa w grze, ponieważ samego wznowienia gry dotyczą inne przepisy. Jest to kolejna NIEPRAWDA. Wznowienie gry ze środka jest taką samą przerwą w grze jak rzut wolny, rzut rożny, czy rzut z autu. Dlatego też sędzia nie może dopuścić do sytuacji, że podczas wznowienia gry ze środka jedna z drużyn rozpoczyna grę w niepełnym składzie. Użytkownik uparcie twierdził, że mecz można przerwać np. po aucie czy rożnym, jednak nie w trakcie wznowienia. Według niego 11 piłkarzy może grać przeciwko samemu bramkarzowi, czyli sędzia w tym wypadku stosuje korzyść dla drużyny atakującej. BZDURA. Obecne przepisy wyraźnie zaznaczają, że mecz nie może być kontynuowany jeżeli w drużynie znajduje się mniej niż 7 zawodników.

  Ponadto w znalezisku zostały dodane dwa filmiki:

  Pierwszy filmik

  Drugi filmik

  Według użytkowników, mają one posłużyć za dowód, że zdobycie gola w sposób jaki zaprezentowała reprezentacja Anglii, jest zgodny z przepisami. Otóż, NIE, NIE JEST! Przede wszystkim sytuacje przedstawione na tych dwóch filmikach są kompletnie inne do tej jaka miała miejsce podczas meczu Chorwacja - Anglia. Tak więc przeanalizujmy załączone filmiki. Po pierwsze, w obydwu przypadkach, drużyny znajdowały się na swoich połowach boiska. Po drugie, w jednym i drugim przypadku, sędzia dał wyraźny sygnał do rozpoczęcia gry. Dowiedzieliśmy się już wcześniej, że w takich okolicznościach gole zdobyte są jak najbardziej prawidłowo.

  Mam nadzieje, że wpis ten rozwieje wątpliwości większości użytkowników.

  Na zakończenie chciałbym zaprosić do zabawy i niejako sprawdzenia swojej wiedzy w zakresie przepisów gry w piłkę nożną. Poniżej kilka pytań z odpowiedziami TAK lub NIE. Sprawdźcie na końcu jak wam poszło. Powodzenia!

  ==========================================================

  1. Podczas rozpoczęcia/wznowienia gry ze środka, zawodnik rozpoczynający grę może podać piłkę do tyłu ****** TAK, ZGADZAM SIĘ / NIE, NIE ZGADZAM SIĘ

  pokaż spoiler TAK, obecne przepisy pozwalają na to, aby piłka została zagrana w dowolnym kierunku; odp. TAK, ZGADZAM SIĘ


  2. Podczas wykonywania rzutu rożnego dozwolone jest, aby piłkarz wykonujący taki rzut, delikatnie dotknął piłkę po którym ta nie wykonuje wyraźnego ruchu. Następnie inny zawodnik tej samej drużyny, może przejąć taką piłkę i dryblować w okolicę pola karnego, pomiędzy nic nieświadomymi zawodnikami drużyny przeciwnej. ****** TAK, ZGADZAM SIĘ / NIE, NIE ZGADZAM SIĘ

  pokaż spoiler NIE, obecne przepisy dokładnie podkreślają, że w sytuacjach takich jak rzut rożny, piłka MUSI WYRAŹNIE poruszyć się nie pozostawiając żadnych wątpliwości, iż została dotknięta, czyli gra została rozpoczęta; odp. TAK, ZGADZAM SIĘ


  3. Podczas rzutu karnego, zawodnik wykonujący taki rzut, może oddać strzał "piętką" ****** TAK, ZGADZAM SIĘ / NIE, NIE ZGADZAM SIĘ

  pokaż spoiler TAK, przepisy pozwalają na uderzenie piłki "piętką" pod warunkiem, że piłka potoczy się do przodu, odp. TAK, ZGADZAM SIĘ


  4. Podczas wykonywania rzutu karnego (wykluczając serię rzutów karnych) bramka może zostać zdobyta jedynie strzałem bezpośrednim przez piłkarza wykonującego taki rzut ****** TAK, ZGADZAM SIĘ / NIE, NIE ZGADZAM SIĘ

  pokaż spoiler NIE. Podczas wykonywania rzutu karnego (wykluczając serię rzutów karnych), piłkarz może uderzyć piłkę tak aby potoczyła się do przodu. Następnie, może ona zostać przejęta przez innego współzawodnika, który może oddać strzał na bramkę, odp. NIE, NIE ZGADZAM SIĘ


  5. Gol może zostać zdobyty, jeżeli piłka rzucona z autu, bezpośrednio trafiła do bramki ****** TAK, ZGADZAM SIĘ / NIE, NIE ZGADZAM SIĘ

  pokaż spoiler NIE, w takim wypadku przyznawany jest rzut od bramki, odp. NIE, NIE ZGADZAM SIĘ


  6. Podczas rzutu z autu, zawodnik wykonujący taki rzut nie może dotknąć piłki dwa razy tzn. nie może wyrzucić piłki samemu sobie pod nogi i kontynuwać akcji. Czy zatem, może rzucić piłką w przeciwnika w taki sposób, aby ta odbiła się od niego pozwalając mu na przejęcie piłki i kontynuowanie akcji? Czy jednak będzie uznane to jako zagranie niezgodne z fair-play? ****** TAK, MOŻE WYKONAĆ TAKIE ZAGRANIE / NIE, NIE MOŻE WYKONAĆ TAKIEGO ZAGRANIA

  pokaż spoiler TAK, zawodnik może wykonać takie zagranie. Przepisy zaznaczają jednak, że taki rzut nie może zostać wykonany lekkomyślnie (np. celując w twarz przeciwnika) oraz z nadmwirną siłą, odp. TAK, MOŻE WYKONAĆ TAKIE ZAGRANIE


  #mecz #pilkanozna #mundial
  pokaż całość

  źródło: 1.jpg

 •  

  Senat Rzymski DEBATA 21D
  #lacunafabularniesenatrzymski
  (debata potrwa co najmniej do 13.07 g.13:00)

  -----------------------------------------------------------------------

  - SPOKÓJ! - Gajusz Oktawiusz stracił cierpliwość do cichego dzwoneczka i wyrzucił go za plecy - Wiem, że docierają do Was najgorsze informacje z frontów, ale musimy je wszystkie uporządkować. Poza tym powinniśmy opierać się jedynie na wiadomościach ze sztabu, a nie plotkach plebsu! Zachowajcie trochę powagi w tej izbie. Informuję, że stronnictwo Noworzymian zostało rozwiązane, a teraz odczytany zostanie najpierw list przedstawicieli Federacji Wschodniej:

  Senacie Rzymski. Z politowaniem przyjmujemy Wasze próby zmuszenia nas do walki z mocarstwem, z którym najprawdopodobniej nie mamy szans w otwartej walce. Federacja ceni sobie pokój zawarty z Kartaginą i nie będzie służyć rzymskim awanturnikom, którzy przyłożyli rękę do rozpadu Aten, bezprawnie okupując greckie miasta Brentezjon, Kroton, Mesynę i Syrakuzy. Możecie być pewni, że Grecy jeszcze długo nie zapomną Wam tej pychy na konferencji pokojowej, a dzień w którym Rzym zostanie zgnieciony pod naporem kartagińskiego buta, będzie świętem dla wszystkim wschodnich miast greckich. Plugawi senatorowie, nie liczcie na azyl, gdy będziecie uciekać z Waszego płonącego, śmierdzącego miasta.

  - Jak widać, wielu ich dyplomatów jest jeszcze na stażu. Najlepsi zostali chyba w centrum... Przejdźmy w takim razie do raportu wojennego, Arturusie?

  - Dziękuję. Senatorowie, postaram się przekazać raport bez zbędnych emocji i tego samego oczekuję od Was. Potrzeba nam teraz chłodnych kalkulacji, a nie sporów i oskarżeń:

  1. Wdrożyliśmy plan ewakuacji Genui i rozlokowaliśmy Łzy Hadesa w strategicznych punktach miasta. Armia kartagińska zauważyła nasze ruchy i dokonała okrążenia miasta przy użyciu floty, a następne zdesantowała się prosto do miasta. Łzy zostały podpalone i choć Kartagina zorientowała się od razu co się stało, wiatr w kierunku morza zabrał do wrót piekła znaczną część uciekinierów. Żołnierze, którzy wylądowali w mieście ponieśli błyskawiczną śmierć. Część wojsk desantowych próbowala rozdzielić nasze armie i udało im się to z 2 000 legionistami. Pozostała armia dostała rozkaz natychmiastowego odwrotu. I choć legioniści według obserwatorów poradzili sobie bez większych kłopotów ze słabszymi i mniej licznymi siłami wroga, zostali na tyle opóźnieni, że również ich dosięgły straszliwe ręce Łez. Sztab informuje, że agencji relacjonujący te zdarzenia trzęśli się z przerażenia, dlatego agenci zostali odsunięci od służby i przetransportowani w głąb kraju, aby uniknąć siania paniki wśród naszego wojska. Łączne straty Kartaginy wyniosły 10 000 żołnierzy przy naszych 2 000. Niech Bogowie mają synów Rzymu w swojej opiece. Mamy również niepotwierdzone informacje o śmiertelnym działaniu Łez w północnych miejscowościach na Korsyce, ale ze względu na wojnę działania wywiadowcze są mocno utrudnione.

  2. W rejonach Parmy i Ankony zdesantowane zostały dwie armie kartagińskie, które szybko przejęły oba miasta. Armia pod Ankoną oblega obecnie Bononię, natomiast armia spod Parmy albo się z nią połączy, albo poczeka na wynik prawdopodobnie nieuchronnej bitwy pod Luną.

  3. Rzymu strzeże obecnie 8 000 żołnierzy, uznaliśmy że to wystarczająca liczba na spodziewane desanty 5 000 - 10 000 żołnierzy kartagińskich.

  4. Na morzu w okolicach sardyńskiego Caralis rozegrała się bitwa morska połączonych wojsk rzymsko=greckich wraz z kartagińskimi. Nasza flota posiadała przewagę liczebną. Flota najemna próbowała dokonać mistyfikacji wroga z Łzami Hadesa na pokładzie, jednak ze względu na charakter bitwy, ogromne przestrzenie i niesprzyjający wiatr, po kilku nieudanych próbach, zmarnowaniu części beczek z Łzami i obawą o własne życie najemnicy wycofali się do prowadzenia regularnej walki. Straciliśmy nieco więcej statków od Kartaginy (75 do 50), ale bitwa ta daje nam nadzieję na dyktowanie własnych warunków na morzu. Flota kartagińska wycofała się z bitwy i ze względu na wolniejsze statki nie byliśmy w stanie ich dogonić.

  5. Południowe desanty objęły miasta Sypus, Brentezjon i Kroton. Armie z trzech stron ruszyły na stacjonujące tam wojska i doszło do wielkiej bitwy pod Telezją, gdzie 10 000 legionistów stanęło naprzeciw 20 000 żołnierzy kartagińskich. Dzięki znakomitej dyscyplinie, znajomości ukształtowania terenu i taktyce naszych generałów udało się wygrać bitwę przeciwko dwa razy większym siłom wroga, posyłając do piekła i raniąc 5 000 Kartagińczyków, tracąc przy tym 3 000 legionistów. Poeci napiszą o ich męstwie pieśni, które śpiewać będziemy przez wiele pokoleń. Kartagina następnie wycofała się do okupowanych przez siebie terenów, podzieliła armię na trzy części i rozpoczęła oblężenia Taranto i Velii.

  6. Trapani po miesięcznym oblężeniu zostało w końcu zdobyte. Pozostający w mieście oddział 2 000 Kartagińczyków przestał istnieć przy takiej samej stracie po naszej stronie. Dzięki ich ofierze kontrolujemy całą Sycylię,

  7. Ateny i Sparta siłą zostały przyłączone do Kartaginy i w obliczu takiego działania Knossos zdecydowało się zmienić swoją całkiem świeżą decyzję i przyłączyło się do Federacji Wschodniej. Kartagina uszanowała decyzję Kreteńczyków, najwyraźniej nie chcąc wchodzić w kolejne konflikty w tamtej części świata.

  - Sztab oczekuje dalszych rozkazów - zakończył Arturus Klawius

  -----------------------------------------------------------------------

  Lucius Licinius Lisaros - Optymaci: [komentarz Lisarosa niżej]

  Quintis Lusius Segestes - Popularzy: [komentarz Awerege niżej]

  -----------------------------------------------------------------------

  W tym wątku prowadzicie jedynie debatę nad propozycjami. Aby zgłosić własną, należy zebrać poparcie minimum 10 senatorów lub zgłosić ją jako przewodniczący lub rzecznik stronnictwa. Wszyscy zostaniecie zawołani również do głosowania.

  Przypominam również, że nie trzeba mnie wołać do komentarzy w debatach, śledzę wątki na bieżąco. Jeżeli nie masz pomysłu na imię w grze, skorzystaj z generatora

  -----------------------------------------------------------------------
  Jeżeli nie chcesz widzieć postów tego typu, wrzuć tag #lacunafabularnieczarnolisto na czarno

  Jeżeli chcesz zostać zawołany do następnej edycji gry, zapisz się do spamlisty
  pokaż całość

  źródło: mapawojna5.png

  +: Bartoni
  •  

   Lucius Licinius Lisaros

   Rozbicie kartagińskiej armii na północy w walnej bitwie było kluczowe. Tak samo jak opcja ofensywy dyplomatycznej zamiast inkorporowania greckich ziem, teraz widać zgubne rezultaty złych decyzji. Zgadzam się z Senatorem Recurrentesem, Sycylia od początku była stracona, nie jesteśmy w stanie jej utrzymać w tym momencie, trzeba ewakuować stamtąd całe siły do Italii. Rzym należy wzmocnić do 10 000 żołnierzy i zrobić z niego punkt zatrzymania wroga z północy. W tym czasie armia z północy połączy się z armią z południa i zlikwiduje razem z posiłkami z Sycylii przyczółki Kartaginy na południu, następnie połączone siły ruszą na północ.

   W Rzymie pod broń trzeba powołać szybko dodatkowe siły, ale tylko ochotników i przeszkolić ich jak tylko dobrze się da, by nie zaburzyli morale wojska.

   Pora pogodzić się z myślą, że nikt nie przyjdzie do pomocy Republice, która zachłannym okiem patrzy na sąsiednie ziemie!
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (10)

 •  

  Senat Rzymski DEBATA 20D
  #lacunafabularniesenatrzymski
  (debata potrwa co najmniej do 12.07 g.23:00)

  -----------------------------------------------------------------------

  - Odczytany zostanie teraz list od kapitana Odyseusza Pankrationa.

  Szanowni senatorowie. Chętnie użyczymy naszych statków Republice Rzymskiej z zastrzeżeniem, że nie zostaniemy wykorzystani do jakichkolwiek działań, mogących zagrozić bezpieczeństwu Federacji Wschodniej. Zapewniamy jednak, że zatapienie statków fenickich jest nie tylko w zgodzie z naszą polityką, ale i przyjemnością. W dodatku za tak sowitą opłatę... Jesteśmy do dyspozycji od zaraz i połączymy się z główną flotą rzymską. Ku chwale Rzymowi, ku chwale Posejdonowi, ku chwale Hadesowi!

  - Odczytany zostanie teraz list przedstawicieli Bloku Centralnego

  Szanowni senatorowie. Z niepokojem przyjęliśmy informację o powstaniu śmiercionośnej broni, stworzonej przez jednego z greckich alchemików. Dowiadujemy się o tym najprawdopodobniej ostatni, co pokazuje dotychczasową słabość Aten w pilnowaniu własnego podwórka. Alchemik Paros znajduje się obecnie najprawdopodobniej w pałacu królowej Dydony, nasze sieci wywiadowcze nie są w stanie określić w jakim charakterze się tam znajduje, ani w jakim jest stanie. W związku z tym apelujemy do Was o rozsądek w podejmowaniu pochopnych działań, które mogą na zawsze odwrócić do góry nogami nasz świat.

  - Wygląda na to, że mamy jeszcze jeden list, również z Bloku Centralnego

  Szanowni senatorowie. Reprezentuję Delfy jeszcze jako członek Bloku Centralnego. Blok Centralny jest ze sobą wewnętrznie skłócony. Nie mamy wspólnej wizji państwa i prowadzenia polityki zagranicznej. Wśród miast nastąpił podział, na który my nie jesteśmy w stanie przystać. Knossos i Patras zdecydowały się przyłączyć do Kartaginy, Sparta i Ateny wciąż negocjują wycofanie wojsk fenickich spod ich miast. W obliczu takiej sytuacji zwracamy się z prośbą o zawiązanie sojuszu na takich samych zasadach jak z Epirusem i Olimpem. Nie chcemy być cZęścią państwa, które prowadzi wojnę z Kartaginą, ale nie chcemy jednocześnie być częścią Kartaginy. Prosimy o rozważenie naszej prośby.

  - Głos zabierze teraz trybun wojskowy Arturus Klawius

  - Szanowni senatorowie. Udało nam się odkryć powiązania Telemacha Polinikusa z Ateńską Gildią Kupiecką. Schemat ich działania polegały na wykupowaniu tanich nieruchomości od pospólstwa za niebotyczne kwoty (większość kwoty przekazywana pod stołem) oraz zawieraniu warunkowej umowy sprzedaży majątków ziemskich na peryferiach Rzymu w zamian za reprezentowanie interesów Gildii. Mimo legalności takiego rozwiązania, zdecydowaliśmy się pozbawić nowych senatorów majątków oraz oczekują na wyrok śmierci za zdradę stanu. Ateńska Gildia Kupiecka, działająca na terenie Rzymu została zdelegalizowana, ich członkowie uwięzieni, a majątek przeszedł na konto Rzymu. Proszę o zatwierdzenie tej decyzji.

  -----------------------------------------------------------------------

  Lucius Licinius Lisaros - Optymaci: [komentarz Lisarosa niżej]

  Quintis Lusius Segestes - Popularzy: [komentarz Awerege niżej]

  Hardrabal Nufi - Noworzymianie: [uwięziony]

  -----------------------------------------------------------------------

  W tym wątku prowadzicie jedynie debatę nad propozycjami. Aby zgłosić własną, należy zebrać poparcie minimum 10 senatorów lub zgłosić ją jako przewodniczący lub rzecznik stronnictwa. Wszyscy zostaniecie zawołani również do głosowania.

  Przypominam również, że nie trzeba mnie wołać do komentarzy w debatach, śledzę wątki na bieżąco. Jeżeli nie masz pomysłu na imię w grze, skorzystaj z generatora

  -----------------------------------------------------------------------
  Jeżeli nie chcesz widzieć postów tego typu, wrzuć tag #lacunafabularnieczarnolisto na czarno

  Jeżeli chcesz zostać zawołany do następnej edycji gry, zapisz się do spamlisty
  pokaż całość

 •  

  Stanowskiego można lubić/nie lubić, zgadzać się z nim w różnych sprawach bądź nie, ale tutaj celnie wyjaśnia wszystkie najgłupsze teorie dotyczące zatrudnienia nowego selekcjonera.

  http://weszlo.com/2018/07/12/najglupsze-teorie-temat-zatrudnienia-brzeczka/

  #reprezentacja #pilkanozna #mecz #weszlo pokaż całość

  •  

   @LukaszN: ok, tego fragmentu nie rozumiem:

   Historia polskich selekcjonerów to z reguły historia ludzi, którym nazwisko zbudowała reprezentacja – tak było z Górskim, Piechniczkiem, Engelem czy Nawałką. I paradoksalnie ci, którzy nazwisko zbudowane mieli już wcześniej – jak Wójcik, Janas czy Smuda – radzili sobie gorzej.

   W czym Janas sobie poradził gorzej niż Engel? Warto też zauważyć, jakie kadry mieli Nawałka, Górski i Piechniczek, a jakie Engel, czy Janas. Tak samo czasy Górskiego i Piechniczka były zupełnie inne niż dzisiejsze, tego nie można wszystkiego tak prosto przekładać. Tutaj Stanowski mnie w ogóle nie przekonał.

   Edycja: a co do oceny polskich trenerów - te najlepiej weryfikuje rynek, a nie wynurzenia Stanowskiego. A rynek jest taki, że polskich trenerów poza krajem nikt nie chciał i nie chce zatrudniać (z pewnymi chwalebnymi wyjątkami jak Kasperczak czy Gmoch).
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (2)

 •  

  Eh, a tak się fajnie spekulowało ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  #reprezentacja #mecz

  źródło: polsatsport.pl

 •  

  Lol, a w spekulacjach mówiło się nawet o ANTONIO CONTE xDDDD
  #reprezentacja

 •  

  Jebłem ... ten kraj nie ma szans na normalność. Nawet Bońkowi się dziadostwo udzieliło
  #mecz #reprezentacja

 •  

  Niby Anglia wysoko i w półfinale, ale pokonali po drodze do niego Panamę, Tunezję, pajaców z Kolumbii i Szwecję - lepszej szansy pewnie jeszcze długo nie będą mieli
  #mecz

 •  

  Lol, po bramce ci synowie albionu pękli pięknie, zasłużony awans Chorwacji
  #mecz

  +: pomine
 •  

  Chorwaci grają, jakby chcieli odpocząć. Jeszcze jakieś 40 minut i będą mieli wiele czasu na to ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  #mecz

 •  

  Nudne te mecze. Z perspektywy kibica trochę nudne te mistrzostwa...
  #mecz

 •  

  Ruscy pewnie coś Chorwatom do jedzienie wrzucili za to chałwienie ukrainie i dlatego tak Chorwaci cienko grają :P
  #mecz

 •  

  Senat Rzymski DEBATA 18D
  #lacunafabularniesenatrzymski
  (debata potrwa co najmniej do 11.07 g.23:00)

  -----------------------------------------------------------------------

  - W normalnej sytuacji powitałbym naszą delegację z powrotem w Rzymie z otwartymi ramionami. Jakże jednak mam traktować dyplomatolów, którzy zamiast pokoju przywieźli nam wojnę z Kartaginą? - grzmiał rozżalony Gajusz Oktawiusz

  - Szanowny Przewodniczący - zacznął chłodno konsul Scypion August - z całym szacunkiem, ale jesteś albo głupcem, albo zaciągnąłeś się do straży miejskiej. Konferencja pokojowa była farsą, wymierzoną w Rzym i tylko opatrzności Bogów zawdzięczamy bezpieczny powrót naszych senatorów.

  Po czym zwrócił się do sali

  - Senatorowie, na mocy nadanych mi uprawnień postanowiłem uwięzić wszystkich 17 senatorów Noworzymskich do czasu powrotu do kraju i złożenia wyjaśnień przez ich lidera, Telemacha Polinikusa. Przewodniczący Noworzymian nie tylko nie pojawił się na konferencji pokojowej, ale i zniknął krótko po jej zakończeniu. Dopuszczamy możliwość jego powrotu do jego macierzystego miasta - Efezu, jak również przejście na stronę Kartaginy jak i jego zamordowanie. Wywiad w tym miejscu niestety się nie popisał.

  Konsul wyciągnął kolejny rulon.

  - Konferencja pokojowa zakończyła się mimo wszystko małymi sukcesami, ale po kolei.

  1. Państwo Ateńskie przed konferencją pokojową podzieliło się na cztery mniejsze bloki - Blok Zachodni z Krotonem, Brentezjonem, Mesyną i Syrakuzami
  - Blok Centralny z miastami Delfy, Sparta, Patras, Knossos i pomniejszymi wyspami
  - Bloc Wschodni z miastami Byblos, Gaza, Tars, Kition, Rodos, Efez, Pergamon i Nikomedia
  - oraz miasto-państwo Ateny

  2. Dotychczasowi sojusznicy Aten postanowili przejść na naszą stronę, a Rzym zdecydował się podpisać z nimi sojusz wojskowy oraz pakt handlowy. Zobaczymy ile warty będzie ten sojusz w obliczu konfliktu, ale o tym za chwilę.

  3. Blok Wschodni podpisał biały pokój z Rzymem, a Kartaginie zdecydował się oddać Aleksandrię za trybut w wysokości 300 kg złota. Po konferencji Blok Wschodni przekształcił się w Federację Wschodnią i funkcjonować będzie najprawdopodobniej na rozwiązaniach, zapożyczonych z Republiki Rzymskiej. Obecnie oceniamy ich potencjał militarny na 20 000 - 25 000 żołnierzy, natomiast do końca miesiąca będą w stanie zbudować co najmniej 200 statków

  4. Sprawa Aten pozostaje nierozwiązana, obowiązuje zawieszenie broni, ale armia kartagińska wciąż przebywa w tamtym rejonie. Najprawdopodobniej prowadzone są nowe rozmowy pokojowe bez udziału osób trzecich.

  5. Sprawa Bloku Centralnego również pozostaje nierozwiązana. Rzym zaoferował kontakty handlowe w zamian za zawarcie pokoju, ale jego podpisanie zależy od ustaleń z Kartaginą, która w przypadku wcielenia miast do Korony z pewnością nie będzie zainteresowana żadnymi traktatami z Rzymem

  6. Blok Zachodni z kolei jest punktem zapalnym między Kartaginą a Rzymem. Miasta zrzeszone w tym bloku wystosowały prośbę o nierozdzielanie ich pomiędzy dwa mocarstwa. Według relacji świadków Kartagina zdecydowała się na ustępstwa wobec Rzymu i oddała Mesynę i Syrakuzy licząc na późniejsze ustępstwa Rzymu w innych sprawach. Wobec napotkania oporu wycofała się z pierwotnych ustaleń i traktat nie został podpisany. Wobec wzajemnych roszczeń do miast sycylijskich Dydona wypowiedziała Rzymowi wojnę.

  Konsul Scypion August ciężko westchnął.

  - Przesunęliśmy wojska z Ragusy do Genui w związku ze stacjonującym tam ogromnym kontyngentem kartagińskim. Armia sycylijska przesunęła się pod Trapani, rozpoczynając oblężenie miasta. Flota stopniowo się powiększa i liczy obecnie 350 statków. Dwie Armie stacjonujące pod Rzymem czekają na rozkazy.

  -----------------------------------------------------------------------

  Lucius Licinius Lisaros - Optymaci: [komentarz Lisarosa niżej]

  Quintis Lusius Segestes - Popularzy: [komentarz Awerege niżej]

  Hardrabal Nufi - Noworzymianie: [uwięziony]

  -----------------------------------------------------------------------

  W tym wątku prowadzicie jedynie debatę nad propozycjami. Aby zgłosić własną, należy zebrać poparcie minimum 10 senatorów lub zgłosić ją jako przewodniczący lub rzecznik stronnictwa. Wszyscy zostaniecie zawołani również do głosowania.

  Przypominam również, że nie trzeba mnie wołać do komentarzy w debatach, śledzę wątki na bieżąco. Jeżeli nie masz pomysłu na imię w grze, skorzystaj z generatora

  -----------------------------------------------------------------------
  Jeżeli nie chcesz widzieć postów tego typu, wrzuć tag #lacunafabularnieczarnolisto na czarno

  Jeżeli chcesz zostać zawołany do następnej edycji gry, zapisz się do spamlisty
  pokaż całość

  źródło: mapawojna4.png

  •  

   Co za powitanie, Gajuszu Oktawiuszu, czy sam nie zauważyłeś aby, że delegacja jedzie w paszczę lwa? Przywieźliśmy to, co było możliwe do ugrania, choć mogliśmy się sprawić nieco lepiej moim zdaniem przy opóźnieniu wojny idąc na pewne ustępstwa odnośnie Sycylii. Pytanie tylko, czy byłoby to dla nas ostatecznie opłacalne.

   Nie mogliśmy pozwolić na oddanie Dydonie Aten. To oznaczałoby aprobatę nie tylko na agresję wobec Greków, ale też na obecność Kartaginy w tamtym regionie i jej decydującego wpływu na niego. A tak jesteśmy na pozycji mogącej występować w obronie greckich interesów na ich ziemiach. Dyplomacja zrobiła wszystko, co mogła na tym polu. I przywiozła ze sobą cennych sojuszników.

   Poznaliśmy Dydonę. Jest to na pewno władca rozważny, który widzi potrzebę ważenia interesów i jest gotowy pójść na ustępstwa i działać racjonalnie. Ale jest to też władca, który koncentruje się na wejściu we władanie Kartaginy jak największej ilości ziem za wszelką cenę, stąd gwałtowne wcześniejsze podboje. Albo ziemie będą jej, albo nie. Dlatego obawiam się, że Twój plan Mareku Terencjuszu [DaKnight] może być niemożliwy do zrealizowania.

   Jestem przeciwny rozdzielaniu armii w celu podbicia wysp. I tak nie możemy ich utrzymać, a nie przydadzą nam się na razie zbyt wiele.

   Generalnie uważam, że czas działać zdecydowanie, oto proponowane kierunki działania z wyjaśnieniem:
   1. koncentracja sił z Italii i atak nimi na siły Kartaginy w pobliżu Massalii - Kartagina spodziewa się ataku na Sycylii, dlatego tam nie opłaca nam się najpierw działać, to zbyt oczywiste. Koło Massalii mamy mur, który sugeruje obronę, co może zmylić Kartagińczyków. Jest to kluczowe, bo w przypadku wygranej otwiera nam to drogę na zachód i wschód
   2. propaganda i nastawienie na rozwiązania dyplomatyczne - trzeba uruchomić gwałtowną propagandę w Grecji nastawioną na jej niezależność od nikogo - w przypadku aneksji Aten będzie to kłopot dla Dydony, a nam ułatwi zadanie, gdy nasze siły staną u bram Grecji w roli wyzwolicieli. A wojsko kiedyś trzeba będzie tam wysłać, bo samą dyplomacją nic się nie zdziała. Tereny spod rządów Dydony wyzwalać, a nie podbijać, czynić z nich sojusznikami Rzymu
   3. Flota w cieśninach i uzupełniona armią - nie mamy szans w starciu na pełnym morzu, ale przy lądzie i w cieśninach przewaga w liczebności floty jest niwelowana i łatwiej tam stłoczyć statki i dokonać abordażu. Nasi legioniści dadzą sobie wtedy radę z marynarzami kartagińskimi
   pokaż całość

  •  

   Lucius Licinius Lisaros

   Zauważę jeszcze tylko, że Federacja otrzymuje reparacje od Kartaginy i raczej nie będzie zainteresowana wojną z Dydoną.

  • więcej komentarzy (19)

 •  

  Gra ktoś z was w Atom RPG? Chodzi mi o tą wersje ze steam alpha, bo w demo grałem, i było świetne, szczególnie zerżnięte chyba 1:1 dźwięki z oryginalnych falloutów (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■) mam nadzieje że to zostanie.
  Widzę po forum steama, że dobrze dalej jest, opinie raczej same pozytywne, gra się rozwija. Premiera podobno dopiero na święta (・へ・)
  https://store.steampowered.com/app/552620/ATOM_RPG_Postapocalyptic_indie_game/

  #atomrpg #fallout ( ͡° ͜ʖ ͡°) #gry
  pokaż całość

  •  

   @Ciastek993: grałem w baaaaaardzo wczesną wersję i art-style z pewnością był w punkt, część lokacji sprawiało wrażenie, że będą ciekawe, rozwój postaci to kalka z Fallouta, czyli dobrze. Ale system walki był bardzo prosty i nie było takich ładnych animacji, jak w starych Falloutach, ponadto jakość scenariusza często kulała, scenarzysta cierpiał na słowotok i często było to naprawdę irytujące.

   Generalnie warto mieć grę na widoku, ale się na nią nie napalam.
   pokaż całość

 •  

  Lukaku w tym meczu ma na razie głównie pretensje
  #mecz

  +: Moty
 •  

  Senat Rzymski - przygotowanie do negocjacji traktatu pokojowego

  -----------------------------------------------------------------------

  @Miczubezi @kolorowy_jelonek @Lisaros @Awerege - wołam w związku z prawdopodobnym zwycięstwem propozycji pięcioosobowej delegacji

  Wcielę się w postaci szefa delegacji kartagińskiej, wszystkich przedstawicieli miast greckich oraz przewodniczącego Noworzymian. Gra negocjacyjna prowadzona będzie w formacie 4x5 min (5 min na każdy dzień negocjacji) z krótkimi przerwami pomiędzy dniami rozgrywki. Gra może zakończyć się wcześniej podpisaniem traktatu lub zerwaniem negocjacji.

  Rozmawiać będziemy tutaj, pięć minut przed rozmową pozwolę sobie zawołać was w tym wpisie jeszcze raz. Zaplusujcie tyle terminów, ile z nich Wam odpowiada.

  -----------------------------------------------------------------------
  Jeżeli nie chcesz widzieć postów tego typu, wrzuć tag #lacunafabularnieczarnolisto na czarno

  Jeżeli chcesz zostać zawołany do następnej edycji gry, zapisz się do spamlisty
  pokaż całość

 •  

  #pytanie #gry #masseffect
  Gram w jedynkę (pierwszy raz) i przy rozdawaniu punktów umiejętności odblokowuje się coś w stylu zdolności bojowych.
  Są one pasywne, czy trzeba je aktywować klawiszem w trakcie walki? Jeśli tak to jak to ustawić, szukałem w opcjach i nic nie znalazłem :(

 •  

  Cześć @a__s. Mogłabyś zerknąć swoim okiem, czy ten profil jest OK, czy jednak niekoniecznie? Bo jeśli tak, to ja u siebie ustawię profilowe Hitlera - zabił znacznie mniej osób, niż Stalin i komunizm.

  Warto wspomnieć, że ten profil wcześniej miał inne komunistyczne symbole w avatarze i poprzednie zgłoszenie zostało rozpatrzone pozytywnie przez moderację, więc mamy do czynienia z recydywą. Na aktualne zgłoszenie brak reakcji.

  #moderacjacontent #moderacja #4konserwy
  pokaż całość

 •  

  Senat Rzymski DEBATA 18D
  #lacunafabularniesenatrzymski
  (debata potrwa co najmniej do 10.07 g.13:00)

  -----------------------------------------------------------------------

  - Głos zabierze teraz konsul Scypion August

  - Senatorowie, przychodzę z informacją, która za kilka godzin zatrzęsie całym światem. Kartagina dokonała desantu w Sparcie. Władca grecki Perykles dowodził armią, która miała zepchnąć armię kartaginy do morza. W boju Grecy okazali się być jednak słabi i mimo przewagi liczebnej ponieśli druzgocącą klęskę. Armia dokonała szybkiego odwrotu, a w jego trakcie Perykles poniósł śmierć. Miasta greckie natychmiast wysłały do Dydony prośbę o podjęcie rokowań pokojowych, na prośbę którą Dydona przystała. Rokowania odbędą się w Kartaginie, na które to zaproszony został również Rzym.

  Gajusz Oktawiusz wyprostował się na swoim krześle, gdy usłyszał ostatnie zdanie.

  - W związku z tym Senat musi zdecydować o wysłaniu delegacji na to wydarzenie. Ze swojej strony zgłaszam siebie jako jednoosobową delegację. Senat jest obecne zbyt słaby i zbyt skłócony, aby szybko podjąć decyzję w tej sprawie wraz z ustaleniem naszego stanowiska, dlatego apeluję o zostawienie tej sprawy mnie. Arturusie, ty też masz ważne informacje, śmiało

  - Dziękuję czcigodny Scypionie. Szanowni senatorowie. Z dumą informujemy, że udało nam się przejąć czterdzieści beczek z Łzami Hadesa. Nadal prowadzimy poszukiwania Parosa oraz równolegle nasi alchemicy próbują dociec receptury tego śmiertelnego wynalazku. Przeprowadziliśmy również śledztwo w sprawie sponsorów Noworzymian i nie znaleźliśmy żadnych dowodów na nielegalne pochodzenie pieniędzy. Przypuszczamy, że przy zakupie nieruchomości część środków mogły stanowić sfałszowane sestercje, jednak z racji iż są one już w obiegu, nie jesteśmy w stanie namierzyć ich źródła poza straconym Grekiem od portu na dawnym terenie Augustulusów. Noworzymianie działają w formie spółek, gromadząc majątki często kilkunastu rodzin, przez co aktualnych 17 senatorów reprezentuje około dwóch tysięcy osób. Wnikliwa obserwacja tych osób jest czaso- i kosztochłonna, ale staramy się znaleźć jakąś lukę w tym, niestety legalnym, procederze.

  Arturus Klawius zamyślił się, po czym spojrzał na jeszcze jedną notatkę.

  - Łzy Hadesa, przejęte przez nasz wywiad, są zapewne jedynie ułamkiem wszystkich wyprodukowanych na całym świecie. Możemy przypuszczać, że w ich posiadaniu są miasta greckie, a nawet piraci. Nie możemy również wykluczać Kartaginy...

  -----------------------------------------------------------------------

  Lucius Licinius Lisaros - Optymaci: [komentarz Lisarosa niżej]

  Quintis Lusius Segestes - Popularzy: [komentarz Awerege niżej]

  Hardrabal Nufi - Noworzymianie: Na rokowania wysyłamy naszego przewodniczącego Telemacha Polinikusa. Tylko on jest gwarancją właściwego zadbania o interesy naszego państwa. Nikt obecnie zasiadający w Senacie nie ma ani kontemplacji, ani jaj za przeproszeniem ze stali, żeby podjąć się tego zadania. Co do Łez, oczywistym jest, że wywiad powinien wykorzystać je do zsynchronizowanej akcji wytrucia wszystkich ważniejszych urzędników kartagińskich.

  -----------------------------------------------------------------------

  W tym wątku prowadzicie jedynie debatę nad propozycjami. Aby zgłosić własną, należy zebrać poparcie minimum 10 senatorów lub zgłosić ją jako przewodniczący lub rzecznik stronnictwa. Wszyscy zostaniecie zawołani również do głosowania.

  Przypominam również, że nie trzeba mnie wołać do komentarzy w debatach, śledzę wątki na bieżąco. Jeżeli nie masz pomysłu na imię w grze, skorzystaj z generatora

  (Noworzymianie to NPC i jest ich w Senacie 17 - w odróżnieniu od innych NPC mogą głosować i robią to zawsze na początku głosowania zgodnie z instrukcjami od swoich mocodawców)

  -----------------------------------------------------------------------
  Jeżeli nie chcesz widzieć postów tego typu, wrzuć tag #lacunafabularnieczarnolisto na czarno

  Jeżeli chcesz zostać zawołany do następnej edycji gry, zapisz się do spamlisty
  pokaż całość

  źródło: mapawojna3.png

  •  

   Lucius Licinius Lisaros

   Senatorowie! Przecież śmierć Peryklesa to okazja, wojsko greckie nie ma lidera i potrzebuje wsparcia, a my je możemy okazać. Zapewnijmy Greków o naszej przyjaźni i zagwarantujmy im wolność, pod przewodnictwem Rzymu.

   Nie wiem, po co mamy jechać pertraktować z Dydoną, ona sama złamała traktat z nami atakując tereny Grecji, gdzie była nasza strefa wpływów.

   Jej armia u naszych granic to również okazja, naszych sił w rejonie jest więcej, po rozbiciu jej armii otworem stoją jej ziemie aż do Iberii.
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (8)

 •  

  Senat Rzymski GŁOSOWANIE 17G
  #lacunafabularniesenatrzymski
  (głosowanie potrwa co najmniej do 9.07 g.22:00 lub do uzyskania 50%+1 głosów)
  Zapis debaty 17D tutaj

  -----------------------------------------------------------------------

  Przystępujemy do głosowań nad strategią wojskową oraz w sprawach cywilnych.

  -----------------------------------------------------------------------

  Podejmij decyzję, plusując po jednym komentarzu na każde głosowanie.

  -----------------------------------------------------------------------
  Jeżeli nie chcesz widzieć postów tego typu, wrzuć tag #lacunafabularnieczarnolisto na czarno
  pokaż całość

  źródło: mapawojna2.png

 •  

  Ło jezusicku, pierwszy raz zetknąłem się z serią dark souls, dokładnie z dwójką. Jak wy mówicie że to najsłabsza część to aż nie mogę się doczekać starć z 3. (。◕‿‿◕。)
  Bloodborne zrobił na mnie mega wrażenie, ale porównując samą mechanikę i możliwość tworzenia buildów to pod tym względem wypada dużo słabiej.
  Dlaczego ja się tak późno wziąłem za tą serie
  #darksouls #gry

 •  

  Senat Rzymski DEBATA 17D
  #lacunafabularniesenatrzymski
  (debata potrwa co najmniej do 09.07 g.13:00)

  -----------------------------------------------------------------------

  - W związku z przejęciem majątku rodziny Augustulusów stwierdzam rozwiązanie stronnictwa Abolicjonistów - zaczął Gajusz Oktawiusz, po czym spoważniał - Remus Młodszy został już wypuszczony z więzienia, ale przebywa obecnie w domu, gdzie leży nieprzytomny, pod opieką swojej służby i rodziny. Głos zabierze teraz trybun wojskowy Arturus Klawius.

  - Dziękuję. Szanowni senatorowie, zacznę najpierw od dobrej wiadomości odnośnie Gordiana Maksyma. Na polecenie konsula Scypiona Augusta wywiadowi udało się przechwycić byłego senatora przed zdobyciem Caralis przez Kartaginę. Senator znajduje się obecnie w areszcie domowym. Otrzymaliśmy wiadomość w jego sprawie, którą teraz przeczytam.

  Szanowny Arturusie Klawiusie. Nazywam się Batrun i jestem ministrem wywiadu na dworze Jej Wysokości Królowej Dydony. Otrzymaliśmy informację, że dokonaliście ewakuacji władcy Caralis Gordiana Maksyma przed zdobyciem miasta przez nasze wojska. Gordian Maksym musi odpowiedzieć za zdradziecki atak swoich wojsk na armię kartagińską, w wyniku której dwa tysiące synow, braci i ojców kartagińskich nie wróci do domów do swoich rodzin. Domagamy się natychmiastowego wydania senatora.

  - Przejdę teraz do spraw najważniejszych, w dodatku chwalebnych! Z dumą informuję Was drodzy senatorowie, że bez większych problemów armia rzymska podbiła Kroton i Brentezjon. Grecki garnizon okazał się być słaby i kompletnie nieprzygotowany do obrony. Nasze działania zostały wsparte przez liczne maszyny oblężnicze, ulepszone dzięki pracom w Akademii Rzymskiej. Poza miastami Grecy stracili w tym rejonie dwa tysiące żołnierzy, podczas gdy nasza armia straciła mniej niż stu legionistów. Sprawdziliśmy również prywatny port na południe od Rzymu na dawnych ziemiach Augustulusów. Grecki właściciel po dokładnym przesłuchaniu przyznał, że szykował bazę wypadową dla wojsk ateńskich w przypadku ewentualnej inwazji na Rzym. Na przyśpieszonym procesie został stracony, a jego majątek przeszedł w posiadanie Republiki.

  Oczy Arturusa Klawiusza rozszerzyły się w jeszcze większym podnieceniu.

  - Ale to jeszcze nie wszystko! Zgodnie z rozkazem armia rzymska wylądowała na Sycylii. Kontyngent 8 000 zołnierzy rzymskich razem z 2 000 żołnierzy Dydony starł się czterotysięczną armią grecką i zmiótł ją z powierzchni ziemi przy minimalnych rzymskich stratach! Wysłaliśmy wyraźny sygnał wrogom i sojusznikom, jak wielki potencjał w nas drzemie. Podbicie Mesyny i Syrakuz było już tylko formalnością. Cały grecki obszar na Sycylii znajduje się pod tymczasową okupacją armii rzymskiej.

  Trybun wojskowy przełknął ślinę, wyciągając kolejną mapę.

  - Miasta sojusznicze Aten pomimo początkowego oporu i wobec sukcesów rzymskich na Sycylii zdecydowały się ogłosić neutralność i zezwoliły naszym wojskom na przemarsz. Sztab oczekuje na kolejne instrukcje w tym temacie.

  Kolejna mapa została wyciągnięta rozwinięta z rulona

  - Gaza padła i ateńska armia ruszyła w kierunku Aleksandrii, trwa oblężenie tego największego miasta tamtej części świata. Stan liczebny naszej armii to obecnie 35 000 żołnierzy i 250 okrętów wojennych. Flota i armia kartagińska po zabezpieczeniu Sycylii i Sardynii wyruszyła na oblężenia miast na morzach Jońskim i Egejskim. Rozmieszczenie naszych wojsk zostało również zaznaczone na mapie.

  - Dziękuję Arturusie Klawiusie, możemy przejść do deb... o co znowu chodzi?

  - A co z tym listem od Gordiana Maksyma?

  - Naprawdę musimy go tutaj czytać?

  - Czym różnimy się od barbarzyńców, jeżeli nie damy naszym oskarżonym prawa do obrony?

  = Ech.. no dobra, przeczytany zostanie teraz list Gordiana Maksyma skierowany do Senatu

  "Dobry wieczór! Coś się chyba popsuło i nie był mój list wyczytywany w senacie, więc napiszę to jeszcze raz. Wynik bitwy pod Caralis, to jest jakaś porażka. Ja myślę, że ten rzymski kurwa głupi senat, ta kurwa głupia banda imbecyli, która głosowała za pojmaniem mnie, to jest jakieś kurwa... nieporozumienie. Jeśli tyle dla was znaczy, jeśli tyle dla was znaczy, ludzie, takie zaangażowanie wojskowe jak moje, gdzie postawiłem moją rodzinę, moje życie prywatne, biznes, wszystko inne i dla was to znaczyło jedynie tyle że mnie pojmiecie w największych chwilach słabości, to was powinno się jebać kurwa! Tak się powinno was jebać, jak tylko was może jebać Kartagina! To Ateny was tak nie wyruchały, jak wyrucha was Kartagina. Aż was kukle kurwa będą swędziały, z bólu... To jest dramat kurwa! To jest dramat, że w tym antyludzkim państwie, w tym państwie, w którym pomysł kurwa na stworzenie odrębnego państwa by nie wywoływać bezpośredniej wojny z Kartaginą został uznany jako zdradę, nikt nie potrafił udowodnić że Gordian Maksym jest kurwa winny, zbezczeszczano moje imię. Nie pamiętacie już że ten człowiek ma 118 wyroków uniewinniających,że to sądowe kurwy powtarzam, sądowe kurwy, sądowe kurwy tego człowieka oskarżały bezpodstawnie i po latach uniewinniały. Że to nie jest czymś wartym tego by tego człowieka doprowadzić do forum. Będzie was Kartagina ruchała w dupę! Będzie was Kartagina dymała tak, jak was Ateny nigdy nie dymały!. Ta kurwa. ta mała pluskwa, jebana Dyndona śmieć- zniszczy was! Sumińskie kanie, rachonie, wieści z republiki - będą was kurwa odbierał smak życia! Wy kurwa idioci! Narodowi rzymscy idioci! Ja mam to w piździe kurwa! Bo straciłem już wszystko. Będę żył kurwa teraz na wasz koszt! Przy odrobinie szczęścia wypierdolę jeszcze dzisiaj... z Rzymu i będę się z was kurwa rzymskie frajery śmiał! Żeście takie głupie są! Tacy kurwa debile, którzy to kurestwo Kartagińskie wybrali! Nie na Ateny, nie na Gordiana, tylko na jakieś kurwy. Przez taką kurwę Rzymską. Przez was kurwa, chuje nic się w tym kraju nie zmieni, bo jesteście chuj warci! I trzeba was jebać, ruchać i na was zarabiać! Bo jesteście bandą narodowych kurwów nieudaczników! Rozumiecie to? A was kochani którzy głosowali za poparciem mnie, dziękuje Bo to garstka Rzymian! Garstka Rzymian dzisiaj jest to kilka osób, może kilkadziesiąt. Tak! Tak! Tylko to się kurwa w tej kurwie Rzymowi nadaje... Powiedzieć wam w ryj weźcie wy głupie chuje! Że jesteście prymitywami. Że kurwa, wasze pierdolone mieszki ze złotem, to jest wasz majestat- wasza godność! Robota kurwa w Senacie i mieszek ze srebrnikami - to Wy kurwa Senatorowie. Chuj z wami! Nie warto było kurwa, nie warto było zrobić nic, co by się ... Ach szkoda kurwa pisać, szkoda strzępić pióra, naprawdę niech was.... Słuchajcie! Ci którzyście głupie kurwy głosowali na Kartaginę, niech was szlag trafi- chuj warci jesteście. Antyrzymianami jesteście. Dobranoc

  - To było... inspirujące. Przechodzimy do debaty.

  -----------------------------------------------------------------------

  Lucius Licinius Lisaros - Optymaci: [komentarz Lisarosa niżej]

  Quintis Lusius Segestes - Popularzy: [komentarz Awerege niżej]

  Hardrabal Nufi - Noworzymianie**: Armia Rzymska udowodniła, że jest zdolna samodzielnie zaprowadzić porządek w regionie. Nasze stanowisko pozostaje takie samo jak miesiąc temu - należy wykorzystać oddalenie kartagińskiej floty i przejąć kontrolę nad stolicą Kartaginy, a głowa królowej Dydony uredukuje... udepry... udrę... kurde no, co tu jest napisane? UDEKORUJE. A głowa królowej Dydony udekoruje bramę miasta. Napisał Wam którego? A mówił? Cholera, mi też nie.

  -----------------------------------------------------------------------

  W tym wątku prowadzicie jedynie debatę nad propozycjami. Aby zgłosić własną, należy zebrać poparcie minimum 10 senatorów lub zgłosić ją jako przewodniczący lub rzecznik stronnictwa. Wszyscy zostaniecie zawołani również do głosowania.

  Przypominam również, że nie trzeba mnie wołać do komentarzy w debatach, śledzę wątki na bieżąco. Jeżeli nie masz pomysłu na imię w grze, skorzystaj z generatora

  (Noworzymianie to NPC i jest ich w Sejmie 17 (+3) - w odróżnieniu od innych NPC mogą głosować i robią to zawsze na początku głosowania zgodnie z instrukcjami od swoich mocodawców)

  -----------------------------------------------------------------------
  Jeżeli nie chcesz widzieć postów tego typu, wrzuć tag #lacunafabularnieczarnolisto na czarno
  pokaż całość

  źródło: i.imgur.com

  •  

   Lucius Licinius Lisaros

   Teraz już widzicie, Czcigodni, czemu warto było czekać. Siatka wywiadowcza Aten na naszym terenie została rozbita, plany inwazji zniweczone, plany zniszczenia naszej gospodarki - zaprzepaszczone. Moglibyśmy z nimi negocjować jak równy z równym. Tymczasem znaleźliśmy się z nimi w stanie wojny. W dodatku te tereny, które są w sferze naszych zainteresowań, są obsadzone przez silną armię.

   Ale to już przeszłość. Decyzja o budowie Akademii okazał się słuszna w tym wariancie działań. Decyzja o rozbudowie armii także. Nie dość, że mamy majątek Augustulusów pod swoją kontrolą, to jeszcze przejęliśmy majątek tego Greka. Teraz trzeba się zastanowić, co robić dalej.

   Jak zwykle zachęcam Optymatów do wyrażania swoich opinii.

   Co do dotychczasowych planów:
   1. Kartagina już dokonała inwazji na wyspy Greków i raczej nie potrzebuje tam naszej pomocy, wręcz mam wrażenie, że nas tam wyraźnie nie zechce
   2. Uwolnienie Gordiana i powierzenie mu jakiegokolwiek stanowiska może dać pretekst Dydonie w przyszłości do zerwania sojuszu. Moim zdaniem Gordian jest nam niepotrzebny i jest dla nas zbyt kłopotliwy, przynajmniej bez pomysłu na wykorzystanie jego osoby,
   3. atak na stolicę Kartaginy jest na tym etapie szalenie ryzykowny. Kartagina już przetransportowała swoje siły na wyspy i jest w stanie odciąć naszą armię w razie niepowodzenia na wrogim terenie. Śmiem wątpić, czy zdołamy zająć stolicę od razu wybiegiem czy szturmem. Wreszcie - jakimi siłami mamy to zrobić?
   10 000 żołnierzy w Illirii musi się tam zostać, by chronić przed atakiem Greków
   10 000 żołnierzy musi ubezpieczać Rzym
   pozostaje 15 000 żołnierzy z Sycylii i z południa Italii, jeżeli zabierzemy tych z Sycylii, to wywiad Dydony może się zorientować w naszych planach
   pokaż całość

  •  

   Lucius Licinius Lisaros

   Propozycje Optymatów:

   sprawy wewnętrzne:
   1. prześwietlenie wszystkich Senatorów z frakcji Noworzymian przez siatkę szpiegowską, w szczególności na ich potencjalny związek z obcymi potęgami, w tym wrogami Rzymu
   2. Wprowadzenie karencji o długości 5 lat od daty przekroczenia progu uprawniającego do zasiadania w Senacie, poddanie kandydatów obserwacji co do ich związków z zagranicą - muszą być zdolni do samodzielnego działania w interesie Rzymu, przedstawienie rezultatów tych obserwacji Senatowi; po upływie 5 lat od przekroczenia progu będą mogli wejść do Senatu, o ile wywiad zarekomenduje inaczej, a Senat rekomendację przyjmie

   sprawy wojskowe:
   3. wycofanie 5 000 żołnierzy z Sycylii do Italii, pozostałe 5 000 winno sobie poradzić z zadaniem

   sprawy zagraniczne:
   4. wysłanie ultimatum do Peryklesa: uzna on zdobycze Rzymu w Italii jako rekompensatę za wrogie posunięcia i wmieszanie się w sprawy wewnętrzne Rzymu, wszystkie państwa-miasta greckie zostaną ogłoszone jako "wolne", w zamian Rzym uzna Peryklesa jako zwierzchnika i protektora Grecji i zawsze z Peryklesem pokój
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (15)

 •  

  Czemu tak mało spekulacji co do obsady selekcjonera naszej reprezentacji? Przecież to zawsze jest fajna zabawa ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  Pojawiły się typy mediów w tej sprawie (grafika, źródło: http://www.polsatsport.pl/wiadomosc/2018-07-04/ms-2018-kto-selekcjonerem-polski-kandydaci-krajowi-i-zagraniczni/ )

  Mateusz Borek napisał, że chodzą plotki o powołaniu Sinisy Mihajlovicia albo Srecko Katanca.

  To sobie pospekuluję:

  Czerczesow niemal na pewno odpada, po takim meczu Rosjan nie puszczą go,

  jestem zaskoczony pojawieniem się w ogóle w tych spekulacjach Larsa Lagerbacka, to chyba taki życzeniowy typ jak w przypadku Czerczesowa, Lars jest selekcjonerem Norwegii i raczej nie porzuci tej posady na rzecz Polski. Kiedyś był moment na zatrudnienie go, ale wybrano Nawałkę ( Boniek o tym wspominał )

  kandydatury Probierza i Brosza to chyba takie heheszki

  Carlos Queiroz to dobry fachowiec, ale on ma chyba nadal kontrakt z Iranem i to na sporą sumkę? Jeżeli go nie rozwiążą, to PZPN by musiał rozbić bank, by go ściągnąć, on tam zarabia 2 mln euro https://www.totalsportek.com/money/fifa-world-cup-coaches-salaries/

  A co sami myślicie?
  #reprezentacja #pilkanozna #mecz
  pokaż całość

  źródło: polsatsport.pl

  •  

   @WaveCreator: Peru, Panama, Kostaryka, Islandia (chociaż bogatsza od Polski to ligę ma słabszą i nie sądzę, żeby ich związek był super bogaty), może i Serbia

  •  

   @gumiorek: Jeśli spojrzeć, na finałową czwórkę drużyn na mundialu to wygląda to tak:
   Francja 3,5 mln €
   Anglia 2 mln €
   Belgia 1 mln €
   Chorwacja 550 tys. €
   ...............
   (drużyny z ćwierćfinałów)
   Brazylia 3,5 mln €
   Rosja 2,6 mln €
   Urugwaj 1,7 mln €
   Szwecja 450 tys. €
   https://www.totalsportek.com/money/fifa-world-cup-coaches-salaries/
   Czyli generalnie, jeśli odrzucimy Francję i Anglię to za ten 1 mln euraskow można kogoś sensownego ściągnąć, a jeśli pamiętam to PZPN ma ponad 200 mln zł w budżecie. Co więcej silna kadra, to też gwarancja dodatkowych zarobków i większa ilość sponsorów. Zarobki oferowane trenerowi na poziomie Szwecji i Chorwacji są jak najbardziej w naszym zasięgu, podobnie Belgia, a nawet te 1,5 mln nie powinno być wielkim problemem jeśli kadra będzie na siebie zarabiać, warto dodać, że Staszek Czerczesow nie dostał tak ogromnej kasy ze względu na wybitne osiągnięcia, ale ze względu na podejście Rosji do kadry.
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (16)

 •  

  Senat Rzymski GŁOSOWANIE 14G
  #lacunafabularniesenatrzymski
  (głosowanie potrwa co najmniej do 7.07 g.22:00 lub do uzyskania 50%+1 głosów)
  Zapis debaty 14G tutaj

  -----------------------------------------------------------------------

  Przystępujemy do głosowań nad najważniejszą ostatnimi czasy sprawą - odpowiedzią na propozycję Dydony

  -----------------------------------------------------------------------

  Podejmij decyzję, plusując jeden z dwóch poniższych komentarzy.

  -----------------------------------------------------------------------
  Jeżeli nie chcesz widzieć postów tego typu, wrzuć tag #lacunafabularnieczarnolisto na czarno
  pokaż całość

 •  

  Senat Rzymski DEBATA 16D
  #lacunafabularniesenatrzymski
  (debata potrwa co najmniej do 07.07 g.22:00)

  -----------------------------------------------------------------------

  - Odczytany zostanie teraz list Gordiana Maksyma, dyktatora Caralis.

  Drodzy senatorowie, niepotrzebnie o mnie wspominacie i nieprzychylnie mówicie. (tak zakładam) Do końca życia zostanę rzymianinem, więc sprawa Rzymu nie jest mi obojętna, ale nie mogłem już znieść przekrzykiwania się na forum Romanum, oraz wiecznie niezadowolonych stetryczałych dziadków. Sam nie jestem już najmłodszy, ale gwarantuje wam że wigor i inteligencje mam dalej jak najmłodsi. Dlatego kieruje te słowa do równie oświeconych jak ja, wspomóżcie mi w tworzeniu pierwszego niezależnego miasta państwa, Sardynia to piękne miejsce, ale Kartagińskie orszaki nie chcą dać spokoju nawet neutralnym państwom. Dlatego apeluje o brak jakichkolwiek działań agresywnych na moją osobę, macie dość problemów zapewne.

  - Odczytany zostanie teraz list z władz Ateńskiej Gildii Kupieckiej

  Plugawi senatorowie Rzymu. Powinniśmy się spodziewać brudnych i niehonorowych zagrań z Waszej strony. Zatopienie naszego statku przez rzymską flotę tuż u wybrzeży Syrakuzów traktujemy jako bezczelną agresję na niezależny i legalny związek kupiecki. Ateńska Gildia Kupiecka podejmie działania, prowadzące do wymazania obecnego składu Senatu z historii świata.

  - Głos zabierze teraz trybun wojskowy Arturus Kla...

  Do sali wpadł zdyszany posłaniec, trzymający w ręku prawdopodobnie mapę, zwiniętą w rulon. Wbiegł na mównicę mimo oburzenia Gajusza Oktawiusza i krzyknął

  - PERYKLES ZAATAKOWAŁ NA SYCYLII! TRAPANI JEST OBLĘŻONE, A FLOTY PROWADZĄ WALKĘ U WYBRZEŻY MIAS...

  Po czym padł nieprzytomny po precyzyjnym prawym prostym, wymierzonym przez trybuna wojskowego w jego szczękę. Następnie bez słowa wszedł na mównicę.

  - Szanowni senatorowie. Proszę wybaczyć moją reakcję, ale razi mnie przenoszenie takiego zachowania do tak poważnego miejsca z, jak mniemam, rodzinego chlewu wysmarowanego łajnem. Przychodzę ze znakomitymi wieściami, ponieważ udało nam się po błyskawicznej i skoordynowanej akcji zatrzymać ponad trzydzieści osób na podstawie informacji, uzyskanych od Appiusza Protusa. Senat nie będzie jednak w stanie odnieść się więcej do jego sprawy, ponieważ cenzor zmarł wczoraj w nocy w niewyjaśnionych jeszcze okolicznościach. Najprawdopodobniej śmierć nastąpiła w wyniku obrażeń, otrzymanych w trakcie przesłuchań. Warto nadmienić, że stan pozostałych dwóch więźniów politycznych określany jest przez medyków jako "krytyczny", co jest efektem pogłębionych przesłuchań. Najważniejsza informacja jest jednak taka, że ateńska siatka szpiegowska w Rzymie prawdopodobnie przestała istnieć. Na wniosek Optymatów dokonaliśmy również przeglądu murów miejskich i fortów w okolicy miasta - mogę Was uspokoić drodzy senatorowie, że dzięki odpowiednim nakładom na armię wszystkie fortyfikacje i struktury obronne są w pełnej sprawności, a sztab ma gotowy plan ewentualnej obrony miasta. Planowałem przedstawić raporty zagraniczne, jednak w związku z nowymi faktami - tu spojrzał na nieprzytomnego posłańca - zostaną one zaktualizowane i wrócę je przedstawić jutro.

  [następnego dnia]

  - Szanowni senatorowie. Mamy zaktualizowaną mapę ostatnich działań wojennych. Odbyły się dwie bitwy lądowe i jedna morska. W bitwie pod Gazą zdecydowane zwycięstwo odniosły wojska ateńskie. W bitwie morskiej pod Syrakuzami flota ateńska poniosła ciężkie straty w starciu z kartagińską i musiała się wycofać do Morza Jońskiego. W bitwie pod Trapani po krótkim starciu z Ateńczykami wojska kartagińskie wycofały się do obrony miasta. Trwają również greckie oblężenia Gazy i Trapani oraz kartagińskie Caralis. W kwestii traktatu z Dydoną, nie otrzymaliśmy jeszcze odpowiedzi od królowej i do Senatu należy decyzja, czy traktat jest legalny, czy też nie.

  Arturus podrapał się w tył głowy. Spojrzał na jeszcze jedną notatkę.

  - Wywiad odkrył również informacje o wydarzeniu, o którym wspominała Ateńska Gildia Kupiecka w ostatnim liście. Statek Gildii został zaatakowany przez piratów, rezydujących w centralnej części Morza. Piraci założyli rzymskie bandery i celowo zaatakowały statek u wybrzeży Sycylii, by Grecy mogli ich dostrzec. Nie wiemy, kto był inspiratorem tej mistyfikacji. Na pokładzie statku prawdopodobnie znajdował się ładunek z Łzami Hadesa, zrabowany przez piratów lub zatopiony wraz ze statkiem. Poszukiwania alchemika Parosa trwają.

  -----------------------------------------------------------------------

  Lucius Licinius Lisaros - Optymaci: [komentarz Lisarosa niżej]

  Quintis Lusius Segestes - Popularzy: [komentarz Awerege niżej]

  Remus Młodszy Augustulus - Abolicjoniści: [uwięziony]

  Hardrabal Nufi - Noworzymianie**: Ahem... Agresja Peryklesa, wymierzona w naszych niedoszłych sojuszników jest doskonałą informacją dla Rzymu. Podczas gdy wojska skupione są na walkach we wschodniej i centralnej części Morza, powinniśmy dyskretnie przetransportować wojska z portu w Genui i dokonać desantu pod Utiką, by następnie triumfalnie wkroczyć do stolicy i zamortyzo... zamar... co tu jest napisane? Aaa, zamordować! Zamordować królową. Tak.

  -----------------------------------------------------------------------

  W tym wątku prowadzicie jedynie debatę nad propozycjami. Aby zgłosić własną, należy zebrać poparcie minimum 10 senatorów lub zgłosić ją jako przewodniczący lub rzecznik stronnictwa. Wszyscy zostaniecie zawołani również do głosowania.

  Przypominam również, że nie trzeba mnie wołać do komentarzy w debatach, śledzę wątki na bieżąco. Jeżeli nie masz pomysłu na imię w grze, skorzystaj z generatora

  (Noworzymianie to NPC i jest ich w Sejmie 14 (zmiana +2) - w odróżnieniu od innych NPC mogą głosować i robią to zawsze na początku głosowania zgodnie z instrukcjami od swoich mocodawców)

  -----------------------------------------------------------------------
  Jeżeli nie chcesz widzieć postów tego typu, wrzuć tag #lacunafabularnieczarnolisto na czarno
  pokaż całość

  źródło: mapawojna1.png

  •  

   Lucius Licinius Lisaros - Optymaci

   Nie rozumiem ostatnich poczynać Senatu. Wszystko wskazuje na to, że wypuścimy Remusa Młodszego Augustulusa, który próbował korumpować Senatorów, zgromadził olbrzymią fortunę w niewyjaśniony sposób i chciał wywołać u nas olbrzymią inflację dodrukiem pieniądza. Ale już Trajan Augustuls, którego jedyną winą było to, że został oszukany, ma zostać stracony. Bogowie!

   Przegłosowaliśmy gwałtowną rozbudowę armii. Ale skąd wziąć na nią środki? Ofertę naszej gildii Senat odrzucił. Pomysł z konfiskatą olbrzymiego majątku Augustulusów jak widać nie przejdzie. Zaś teraz dąży się do konfliktu z Atenami i ichniejszą Gildią, choć wyraźnie widać, że ktoś nas wrabia w konflikt z nimi.

   Optymaci nie mogą bezczynnie na te poczynania i proponują następująco:
   1. majątek rodu Augustulusów przejdzie pod zabezpieczenie i nadzór Rzymu, by nie posłużył do niecnych celów
   2. do Gildii w Atenach zostanie wysłana delegacja z wyjaśnieniem incydentu z zatopieniem ich statku

   Uderzenie przez nas na południu jest wręcz oczekiwane przez naszych wrogów nie będzie miało żadnego efektu zaskoczenia. Za to propozycja Noworzymian już tak...
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (8)

 •  

  Kiedyś Grzesio Bronowicki w pojedynkę zatrzymał Belgię, a teraz Belgia rozjeżdża Brazylię. Polska > Bronzylia
  #mecz

 •  

  piękna główka xD

  a właściwie to ręka ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  #mecz