Ja jestem dla siebie jedynym morałem Mam mózg i mam serce i duszę i ciało

 •  

  Trochę o piecu z Rievaulx, polemika z @Towarzysz_Moskwin

  Nie ma znaczenia czy ten wpis będzie dobry czy nie, robię go z tego powodu, że do tego się zobowiązałem, napisałem coś do czego ktoś się odwołał i uznał, że moje koncepcje są nieprawidłowe. Lub inaczej - moje koncepcje w opinii @Towarzysz_Moskwin i innych członków neuropa są nietrafne z tej racji, że piszę je nie kto inny niż Ja. Nie ukrywam, mam minimalną ilość szacunku dla mojego interlokutora dla którego polityka na wykopie jeśli nie jest sprawą najwyższą to kluczową i jest niczym walka dusz. Dlatego nie oczekuję czystej dyskusji ani nawet zrozumienia, pragnę jedynie prawdy i meritum ante omnes. Prawda bowiem nas wyzwoli.

  Przejdźmy do wpisu @Towarzysz_Moskwin. Uznaje on

  No i mamy pierwszy poważny zgrzyt. Otóż wedle badań archeologicznych piec powstały przed kasacją zakonu był piecem proto-blast furnice co stwierdzona na podstawie badań żużlu. Jako że wykopaliska nie były prowadzone jakiekolwiek porównania wydajności nie są jeszcze możliwe (o ile kiedykolwiek będą) a porównanie do XIX pieców jest zwyczajną fantazją autora. Jeżeli już można go do czegoś porównywać to do właściwego pieca szybowego zbudowanego w 1570 30 lat po rozwiązaniu zakonu.

  Po pierwsze - pierwszy poważny zgrzyt ponieważ piec powstał przed kasacją zakonu? Fascynujące, że sam o tym piszę ponieważ piec był własnością zakonu aż do jego kasacji. Dwa - jest to fantazja autora naprawdę?

  I uwaga! Ten sam autor na którego @Towarzysz_Moskwin - Gerrego McDonalda uważa, że

  The iron ore left in the slag at Laskill has been identified by Gerry McDonnell (archeometallurgist of the University of Bradford) as more refined than anything else at the time, suggesting a much more efficient blast furnace technology than otherwise existed – perhaps as advanced as a modern blast furnace

  Czy Pan McDonald dokonał poważnego zgrzytu na który powołuje się @Towarzysz_Moskwin? Sam nie wiem, może Gerry McDonald się myli? Ale wtedy cała narracja @Towarzysz_Moskwin o tym jaki fantazjujący jest mój wpis łamie się w posadach.

  A więc udowodniliśmy, że sam piec mógł dorównywać piecom z XIX wieku jak pisałem a nawet (jak uważa uczony na którego @Towarzysz_Moskwin się powołuje) do współczesnych pieców hutniczych. To nawet więcej niż oczekiwałem moi drodzy!

  Zresztą odpowiedź @Towarzysz_Moskwin na argument o możliwościach pieca jest niewystarczająca bo opisuje - uwaga - dokument Gerrego McDonalda o piecu i szybie w okolicach opactwa. Tak proszę Państwa to ten sam McDonald który uważa, że piec jest "as more refined than anything else at the time, suggesting a much more efficient blast furnace technology than otherwise existed – perhaps as advanced as a modern blast furnace"

  Popłyńmy dalej. @Towarzysz_Moskwin pisze, że kłamię o popadnięciu w ruinę zakonu. Odpiera argument pisząc o tym, że ziemie zakonu zostały odebrane przez diuka i wznowił pracę wydobywcze "The project is investigating the monastic iron working landscape from the foundation of Rievaulx Abbey in 1131 to the Dissolution of the Abbey in 1538. The Abbey lands were taken over by the Earl of Rutland who continued mining and smelting iron. The ironworks continued, a blast furnace was built in 1570, with finery and chafferies."

  Ba! Sugeruje mi kłamstwo kiedy pisze, że "Piec został zniszczony w 1538 roku przez głupotę anty-katolickiego motłochu. Jakim cudem tak wielkie przedsiębiorstwo zarządzane przez zakon popadło w ruinę?" Parę rzeczy naprostujmy. Po pierwsze - zakon popadł w ruinę. Nie ma co do tego żadnych wątpliwości skoro wpadł w ręce diuka a zakonników rozgoniono. Ale co z piecem hutniczym? No wcale zniszczeniem zakonu nie było zniszczenie pieca, który został odbudowany prawie 30 lat później bez technologii zakonników. Piec zbudowany w 1570 roku nie dorównywał wcześniejszemu. Diuk zresztą nie przykładał tak wielkiej wagi do rozwoju metalurgicznego tego miejsca i w końcu zaprzepaścił owe technologie - Henry "Stamped Out Industrial Revolution"', David Derbyshire, The Daily Telegraph (21 June 2002) How the Catholic Church Built Western Civilization, Thomas Woods, (2005), ISBN 0-89526-038-7

  Nie tylko protestenci niczego nie zburzyli "przedsiębiorstwo" pod ich opieką rozwineło się na tyle że zbudowano piec szybowy z prawdziwego zdarzenia.

  Zero dowodów tym bardziej, że dotychczas źródła Pana Gerrego McDonalda jak i jego kolegów których odnajduję w takim badaniu - R. W. Vernon, G. McDonnell and A. Schmidt - 'An integrated geophysical and analytical appraisal of early iron-working: three case studies' Historical Metallurgy opisują, że to właśnie schizmatycy (może zbyt poważnie ich określiliśmy mianem protestantów) tacy jak anglikanie ostatecznie doprowadzili do upadku pieca i zaniku technologii metalurgicznych. No ale po co powoływać się na badaczy (patrz - McDonalda, Schmidta i Vernona) którzy uważali, że

  The destruction of the abbey at Rievaulx by King Henry VIII during the Reformation put an end to this blast furnace and its advanced technology.

  Potem przechodzimy do krytyki wątku historycznego zawartego w moim wpisie. @Towarzysz_Moskwin nazywa je "histerycznymi bzdurami" które "nie mają związku z prawdą historyczną" to trochę zabawne bo wszystko co opisałem w owych dwóch akapitach pokrywa się z prawdą historyczną od Anny Boleyn przez jej ścięcie (ścięcie Anny to bzdura historyczna?) aż do rozganiania zakonów (rozganianie zakonów to bzdura historyczna?) Napisałem też, że dziesiątki tysięcy miejsc pracy upadło. To na pewno nie jest prawda historyczną według @Towarzysz_Moskwin skoro lista upadłych zakonów i manufaktur jest olbrzymia. Oto cała lista - https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_monasteries_dissolved_by_Henry_VIII_of_England

  Dalej pisze @Towarzysz_Moskwin "Jw wierutna bzdura nie posiadająca żadnego oparcia w faktach (pomijając to że nie był on żadnym diukiem). Earl przejął majątek a sam piec działał do 1570 kiedy został zastąpiony lepszym i ponownie przebudowany w 1577. Całe przedsiębiorstwo działało nieprzerwanie do końca wojny domowej w 1651"

  Po pierwsze nie został zastąpiony lepszym, po drugie, pierwszy został zaorany a zakonników wygnano a na ich miejsce próbowano przyprowadzić pracowników. No ale historia wojny domowej to już inna historia.

  Poprosił bym o źródło tych rewelacji myślę że autor troszkę się zagalopował z tymi setkami statków pełnych węgla ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  Napisałem "możliwe kilkaset statków z węglem" co nie jest takie niemożliwe biorąc pod uwagę jak potężny był to piec. Jak jednak piszę używając słowa "może" jest to spekulacja.

  Dalej idziemy do wpisu @Towarzysz_Moskwin w którym sugeruje on, że Irlandia mimo pozostania katolicką rozwijała się wolniej niż uwaga! Wielka Brytania. Co z tego, że Irlandia była bantustanem Anglii, czymś w rodzaju kolonii. Rozwijali się oddzielnie tak samo jak Birmingham i Londym - przecież to różne kraje prawda?

  Bibliografia:
  * R. W. Vernon, G. McDonnell and A. Schmidt, 'An integrated geophysical and analytical appraisal of early iron-working: three case studies' Historical Metallurgy 31(2) (1998), 72-5 79.
  How the Catholic Church Built Western Civilization, Thomas Woods, (2005), ISBN 0-89526-038-7
  'Henry "Stamped Out Industrial Revolution"', David Derbyshire, The Daily Telegraph (21 June 2002)

  Obserwuj #ockham

  #wiara #katolicyzm #chrzescijanstwo #mirkomodlitwa #4konserwy #nauka #hutnictwo #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #historia #gruparatowaniapoziomu #katolicyzm #kosciol #wiara #naukowcywiary
  pokaż całość

  źródło: wykop.pl

 •  

  Wiesz ze wyścig był dobry gdy na koniec nie słyszysz
  PARAPAPA GRAZIE RAGACI TUTTI FRUTTI ARIWEDERCZI ROMA AS CHUJOCZITA
  A tag #f1 topi się w żółci i zgłaszasz noobow za rasizm(。◕‿‿◕。)

 •  

  Zastanawiam się czemu nie mam tagu #mecz na czarnolisto skoro ja piłki nie oglądam. hmm

  +: Freakz
 •  

  Jesli VP nie przejdzie fazy New Challenger w Londynie to będzie major w Polsce bez polskiego teamu, bo nie wydaje mi sie żeby jakiś polski team było stać na przejście open quali do minora>closed quali> i awans do finału minora. XD
  #csgo

 •  

  Jak tam pytania na AMA gotowe?

  Ja tak myślę i w sumie to nie mam nic

  To co mnie interesuje to nie odpowie bo to tajne rzeczy i kontrakty zabraniają.
  Inne pytania typu "co ci odjebało żeby jechać na gównorajd zaraz przed sezonem" Też raczej nie odpowie. #f1

 •  

  #polityka #tklive #polska

  Czy są jakieś dowody, że Iwona Wyszogrodzka to @Andreth ? Dowody, nie domysły bo gdzieśtam jakaś zbiórka kiedyś była i ktoś uważa, że jak dała link do zbiórki to na bank ona jest organizatorem xD

 •  

  Dzisiaj nawet TVN24 wspomniał o tym że Elon wyzwał nurka od pedofilów. Zaskoczyło mnie to trochę bo sam TVN kręcił hype o tym że sam wielki Elon Musk leci ratować dzieci, więc nie spodziewałem się słów krytyki w TVN a tu proszę. Szanuje.

  Swoją drogą przyznacie, że jest komiczno-żenujące że szef jednej ze światowych firm siedzi na TT i wyzywa obcych ludzi w internecie xD

  Wyobrażacie sobie takiego Billa Gatesa który atakuje każdego kto krytykuje Windowsa? xD

  kurwa zrób lepszy system operacyjny a nie krytykujesz zboczeńcu

  Ciekawe jest to że taki miliarder, który może robić setki ciekawych rzeczy w życiu siedzi na Twitterze i śmieszkuje, wyzywa ogólnie to spędza sporo czasu w necie. Wygląda na to że człowiek wyjdzie z przegrywu ale przegryw z człowieka nigdy. Nawet gdy masz miliardy dolarów na koncie.

  Oczywiście ciągle słychać jak Eloniarze usprawiedliwiają swojego guru mówiąc że no trzeba mu dziękować że chciał coś robić że łódki byłyby dobre ale czasu nie wystarczyło.

  Hmm no tego nie wiemy. Myślę że jedyny sposób żeby to sprawdzić to wylosować 12 osób z tagu #spacex 13 osobom będzie Looz jako trener i mentor. Wysłać ich do Tajlandii do jaskini i po prostu pozwolić Elonowi działać. Wtedy wszystko będzie jasne( ͡° ͜ʖ ͡°)
  #elonmusk
  #heheszki
  pokaż całość

  •  

   @smyl: Lot na księżyc jest największym sukcesem ludzkości i będzie imponujące nawet za 100 lat

   40 lat zastoju
   To jest typowy dogmat eloniarzy, którzy nie chcą i nie postrzegają takich projektów jak np Cuuriosity Rosetta New horizone i wiele innych za rozwojowe.

   Dla eloniarzy liczy się tylko spacex i P.O.T.Ę.Ż.N.Y Falcon który i tak jest słabszy od tego co robiła NASA 40 lat temu więc wtf

   Owszem. Mój argument o wysłaniu kabrioletu jest hiperbolom, ale nie mogłem się powstrzymać gdy widzę pierdololo o "40 latach zastoju"

   No i dla jasności bo widzę że nadal nie rozumiesz. Ja nie mówię, że Musk nic nie robi. Mówię, że Musk nie tyle ile wmawiają nam jego wyznawcy i cała #kosmicznapropaganda ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   pokaż całość

  •  

   o tak jak pisać że Ryanair jest nieistotny bo 100 lat temu też latano samolotami a loty trwały nawet krócej.
   Dla lotnictwa jako takiego czy dla całej ludzkości, owszem jest nieistotny

   @kvvach: tylko koszt FH za lot to 90 mln dolarów a Saturna V to miliard.
   Latamy w kosmos już jakiś czas oczywiste że jest to coraz tańsze. To normalna ewolucja a nie rewolucja jak wmawiają eloniarze.

   Koszt lotu ma znaczenie dla komercyjnych zastosowań i dla ewentualnej branży turystycznej.
   Dla ewentualnej misji załogowej na Marsa traci to na znaczeniu bo koszt i tak jest absurdalny. Dla geo spoko

   Co do budżetu NASA to pamiętajmy że to jednostka państwowa, jej finanse zależą od polityków.
   Obecnie NASA jest zaniedbane bo senat woli włożyć $$ w armię wywiad lub wydatki publiczne, ale gdy koniunktura się odwróci, gdy kosmos zacznie być znowu modny i zacznie się drugi wyścig kosmiczny, to NASA będzie miała nieograniczony budżet bo tego będzie wymagać rywalizacja z Chinami/Rosją Póki co NASA nie jest priorytetem w finansach USA

   @GokuMK:
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (37)

 •  

  Senat Rzymski EPILOG
  #lacunafabularniesenatrzymski #lacunafabularnie

  -----------------------------------------------------------------------

  - Nie mamy słów, by wyrazić naszą wdzięczność czcigodni konsulowie Rzymu.

  - Nasze ustalenia spotkają się z ogromnym oporem zarówno Senatu, jak i innych urzędników, ale nie mamy innego wyjścia, jeżeli chcemy zatrzymać tę niekończącą się spiralę konflików - odparł w zadumie Sulla Młodszy Flawiusz.

  - Służymy wszelką pomocą. Wszyscy członkowie Federacji chcą tego samego - pokoju i możliwości rozwoju. Wasza demokracja również rodziła się w bólach. Wszyscy znają historię Tarkwiniusza Pysznego.

  - Kartaginie też taki układ odpowiada? - zapytał Aureliusz August

  - Czcigodny Aureliuszu, wciąż opłakujemy śmierć dziesiątek tysięcy naszych rodaków. Biorąc pod uwagę ostatnie wydarzenia nie możemy prosić o nic więcej.

  - Senacie, na pewno ci się to nie spodoba...

  (...)

  Minęło 5 lat od tamtych wydarzeń. Miasta greckie, możnowładcy kartagińscy oraz Rzym zdecydowali o utworzeniu nowych republik na wzór rzymskiej według klucza handlowego oraz ponadpaństwowy organ o nazwie Organizacja Republik Zjednoczonych, który strzec miał pokoju w rejonie Morza. Z zachodnich terytoriów Kartaginy utworzony Republikę Iberyjśką ze stolicą w Palmie. Wschodnie miasta dawnej Kartaginy - Berenika, Cyrenejka i Aleksandria wraz z greckim Knossos utworzyły Republikę Czterech Miast. Z ziem miasta Kartaginy, wciąż ożywianej Utiki, Girby, Leptis Magny oraz Sycylii i Lakuny utworzono Nową Kartaginę, w której władzach poza Fenicjanami zasiadają również tymczsaowo przedstawiecie Republiki Rzymskiej. Greckie miasta utworzyły Republikę Grecką oraz Helladę i choć podział jest nieco sztuczny, to ma zapobiec uzyskaniu przez jedno państwo niesprawiedliwej przewagi gospodarczej i militarnej. Południowo-wschodnie miasta greckie uznając, że misja Federacji została zakończona, utworzyły Republikę Eirene na cześć ukutego nowego porządku świata. Alalie, choć formalnie zostało republiką, znajduje się w ścisłych związkach z Rzymem.

  Najważniejszym punktem porozumienia pokojowego było jednak rozwiązanie Senatu Rzymskiego na okres 15 lat, aby umożliwić wymianę pokoleniową składu, który to został uznany przez międzynarodową komisję za winnego wywołania konfliktu z użyciem broni alchemicznej. I choć Rzym zorganizował niezliczone uroczystości żałobne na terenie całego Rzymu, a nawet podejmowane były indywidualne, finansowane z prywatnych majątków działania przez niektórych senatorów, to jedynym sposobem na zmianę wizerunku Rzymu było odcięcie się od organu, który zatwierdził zbrodnię w Genui.

  Przeprowadzone śledztwa wykazały, że za decyzję o ataku gazowym pod Luną odpowiada Minister Wojny Kartaginy, stracony później w wyniku procesu przed Międzynarodowym Trybunałem w Mesynie. Za atak w Krotonie odpowiedzialna była załoga piracka pod dowództwem rzymskiego niewolnika Septimusa Primusa. Nie udało się ustalić, kto był jego mocodawcą, ponieważ niewolnik zginął w tym samym ataku gazowym. "Atak" w Utice był z kolei błędem, popełnionym przez jednego ze sługów Dydony, który przypadkiem upuścił pochodnię w składzie ze Łzami, znajdującym się pod pałacem Królowej, czym doprowadził do zapłonu śmiercionośnej substancji, zabijając ponad 215 000 osób.

  Zbrodnie te wydają się na tyle bezsensowne, że po przeprowadzeniu setek rozmów z urzędnikami rzymskimi, greckimi i kartagińskimi, międzynarodowy trybunał stwierdził, że wojna mogła się skończyć wraz ze śmiercią Peryklesa. Zarówno miasta greckie, jak i Dydona, nie planowali konfliktów zbrojnych, a wszelkie spory chcieli załatwiać drogą dyplomatyczną. Nie wiadomo, co bardziej przyczyniło się do konfliktu między Rzymem a Kartaginą, czy duma królowej Kartaginy, czy buta Senatu Rzymskiego. W związku z tragiczną śmiercią królowej neleżało jedynie rozwiązać sprawę Senatu.

  Większość byłych senatorów zaszyła się w swoich posiadłościach, dalej prowadząc swoje interesy i spędzając wieczory z urodziwymi niewolnicami. Część z nich doszła jednak do wniosku, że ich misja polityczna nie dobiegła jeszcze końca, co Rzym przyjął z radością.

  Lucius Licinius Lisaros objął stanowisko konsula Rzymu do spraw wewnętrznych. Wraz z Aureliuszem Augustem sprawnie kierowali Republiką, dbając o jej interesy i prowadząc swoich obywateli do poprawy jakości ich życia.

  Quintis Lusius Segestes zgodnie z postanowieniami traktaku pokojowego objął stanowisko konsula Nowej Kartaginy do spraw reform państwowych. Jego celne spostrzeżenia i mądrość, będąca źródłem niekończączych się pomysłów pozwoliła stworzyć sprawną administrację wielonarodowego państwa, a Senat Nowej Kartaginy, zadowolony z jego pracy, co roku przedłużał jego kadencję.

  Amelinius Akumulatus nie pogodził się z ustaleniami konferencji pokojowej i tylko ze względu na oddanie Republice wprost nie nazwał konsulów zdrajcami. Postanowił wynieść się z Rzymu i założyć nową osadę na wschód od Ragusy, tworząc administrację według własnego pomysłu. W ciągu pięciu lat do Amelinii przybyło 8 000 osasdników, czyniąc osadę godną odnotowania na mapach rzymskich i zagranicznych kartografów.

  Marek Terencjusz Cygni po powolnym wspinaniu się na kolejne szczeble międzynarodowej kariery politycznej został w tym roku wybrany na roczną kadencję przewodniczącego Organizacji Republik Zjednoczonych z siedzibą w Utice. Choć jego kandydatura wzbudzała kontrowersje w związku z pochwałą agresywnej polityki międzynarodowej, Marek Terencjusz dał się poznać również jako dyplomata pokoju, sprawiedliwie rozstrzygając międzynarodowe spory.

  Spiritus The Bonusus zdecydował się służyć Rzymowi w jego granicach, dołączając do kadry Akademii Rzymskiej i szkoląc adeptów w sztuce dyplomacji i naukach pięknych. Część absolwentów jego kierunków znalazło pracę w administracji rzymskiej, podczas gdy zdecydowana większość powróciła do pracy w rolnictwie.

  Anonus Matikius, Skawiusz Kappacjan oraz Maximus Solvius Columella stali się bohaterami głośnej afery, gdy okazało się, że doprowadzali delfickie kapłanki do intymnych zbliżeń w różnych diabelskich konfiguracjach, podczss gdy te były odurzone bagiennymi ziołami. Formalnie nie spotkała ich za swój wybryk żadna kara, oficjalnie ze względu na obawy o naruszenie dobrych stosunków między republikami grecką i rzymską, a tak naprawdę z powodu statusu majątkowego byłych senatorów, który umożliwia im wkładanie czego chcą w co chcą.

  Kaeso Juventius Florentius zdecydował się wybrać inną ścieżkę i zaprojektował oraz zbudował najsłynniejszy na całym świecie Circus Juventius obok założonej przez siebie osady Monza. Kompleks cyrkowo-teatralny stał się najważniejszym centrum kulturalnym północnego Rzymu, a czerwony proporzec z poderwanym czarny koniem na żółtej tarczy - symbol rodziny Florentiusów stał się symbolem rozpoznawalnym na całym świecie.

  Stahus Stahoslavus Grubszy pierwotnie wyruszył na misję dyplomatyczną do Republiki Iberyjskiej, mając w planach wspieranie reform ustrojowych. Jednak po pięciu latach jego największą spuścizną na tych terytoriach było 15 iberyjskich i fenickich bękartów.

  Basileus Valkorion Sithious skupił się na pracy w Ośrodku Współpracy Rzymsko-Kartagińskiej imienia Pomponiusza Nettyniusza. Za główny cel swojej pracy postawił sobie stworzenie systemu adopcyjnego i rodzin zastępczych dla sierot ostatnich wojen między Kartaginą, Atenami i Rzymem.

  Haterusz Ceminus wraz z przedstawicielami Republiki Eirene pracuje nad reformami administracyjnymi w Helladzie. Za główny cel postawił sobie hamowanie tendencji zjednoczeniowych z Republiką Grecką oraz uzależnianie wymiany handlowej Hellady od bardziej oddalonych republik rzymskiej, nowokartagińskiej i iberyjskiej.

  Octavianus Flavius Matho po latach okazał się być Septimusem Arietesem, przywódcą piratów maltańskich, byłym niewolnikiem rzymskim, odpowiedzialnych za zabójstwo i podszycie się pod senatora Octavianusa Flaviusa Matho, atak na statek poselski Ateńskiej Gildii Kupieckiej oraz podbicie Balearów. Uznany współwinnym tragedii w Krotonie został wraz z towarzyszami skazany na karę śmierci.

  Recurrentes Maleficus zdecydował się na karierę wojskową. Na stanowisku trybuna wojskowego odpowiadał za system szkolenia nowych rekrutów, jednak za jego kadencji nie było mu dane sprawdzić swoich nowowyszkolonych żołnierzy w boju, trudno jest więc ocenić realną jakość szkolenia. Wśród rekrutów cieszył się opinią "cynicznego sadysty".

  -----------------------------------------------------------------------
  Nie zapomnij wypełnić ankiety na temat przygody.

  Jeżeli chcesz zostać zawołany do następnej edycji gry, zapisz się do spamlisty
  pokaż całość

  źródło: mapafinal.png

  •  

   Kaeso Juventius Florentius zdecydował się wybrać inną ścieżkę i zaprojektował oraz zbudował najsłynniejszy na całym świecie Circus Juventius obok założonej przez siebie osady Monza. Kompleks cyrkowo-teatralny stał się najważniejszym centrum kulturalnym północnego Rzymu, a czerwony proporzec z poderwanym czarny koniem na żółtej tarczy - symbol rodziny Florentiusów stał się symbolem rozpoznawalnym
   Fajny easter egg. Dzięki. Do zobaczenia w następnej grze
   @lacuna:
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (33)

 •  

  Senat Rzymski GŁOSOWANIE 24G
  #lacunafabularniesenatrzymski
  (głosowanie potrwa co najmniej do 17.07 g.22:00)

  -----------------------------------------------------------------------

  - Głos zabierze trybun wojskowy Arturus Klawius

  - Szanowni senatorowie. Znaleźliśmy w Utice ciała królowej Dydony, alchemika Parosa oraz senatora Pomponiusza Nettyniusza. Odnaleźliśmy również składowisko z resztkami beczek, wypełnionych najprawdopodobniej Łzami Hadesa, które były źródłem chmury, która wytruła całe miasto i większość naszych żołnierzy w Utice. Możnowładcy kartagińscy oraz przedstawiciele Federacji Eirene przekazali nam zaproszenie na konferencję pokojową w Syrakuzach. Senatorom zostawiamy decyzję o przyjęciu zaproszenia oraz o składzie delegacji.

  -----------------------------------------------------------------------

  To ostatnie głosowanie w tej edycji gry. Debata poniżej jest opcjonalna.

  -----------------------------------------------------------------------

  Lucius Licinius Lisaros - Optymaci: [komentarz Lisarosa niżej]

  Quintis Lusius Segestes - Popularzy: [komentarz Awerege niżej]

  -----------------------------------------------------------------------

  Podejmij decyzję, plusując po jednym komentarzu na każde głosowanie.

  -----------------------------------------------------------------------
  Jeżeli nie chcesz widzieć postów tego typu, wrzuć tag #lacunafabularnieczarnolisto na czarno

  Jeżeli chcesz zostać zawołany do następnej edycji gry, zapisz się do spamlisty
  pokaż całość

  •  

   Potwierdza się to co mówiłem wcześniej Kartagina a konkretnie sama Dydona świadoma swojej porażki postanowiła zadać Rzymowi ostatni cios. Nie interesował jej los cywilów, kobiet dzieci czy nawet własnych żołnierzy. Liczyła się tylko zemsta na Rzymie.

   Jeśli senat wyślę delegacje chce być jej częścią chce spojrzeć Kartaginczykom w twarz

  • więcej komentarzy (14)

 •  

  Senat Rzymski GŁOSOWANIE 23G

  #lacunafabularniesenatrzymski
  (głosowanie potrwa co najmniej do 17.07 g.22:00 lub do uzyskania 50%+1 głosów)
  Zapis debaty 23D tutaj

  -----------------------------------------------------------------------

  Przystępujemy do głosowań dotyczących ostatnich wydarzeń. Informuję również, że podjęte zostały śledztwa, wnioskowane przez senatorów w debacie.

  -----------------------------------------------------------------------

  Podejmij decyzję, plusując po jednym komentarzu na każde głosowanie.

  -----------------------------------------------------------------------
  Jeżeli nie chcesz widzieć postów tego typu, wrzuć tag #lacunafabularnieczarnolisto na czarno

  Jeżeli chcesz zostać zawołany do następnej edycji gry, zapisz się do spamlisty
  pokaż całość

  źródło: mapawojna7.png

 •  

  Senat Rzymski DEBATA 23D
  #lacunafabularniesenatrzymski
  (debata potrwa co najmniej do 17.07 g.12:00)

  -----------------------------------------------------------------------

  - Arturusie - powiedział bardzo cicho Gajusz Oktawiusz, po czym wykonał delikatny ruch ręką w jego kierunku. Trybun wojskowy wszedł na mównicę blady jak ściana.

  - Senatorowie. Doszło do wielkiej bitwy połączonych wojsk rzymskich z południa przeciwko wszystkim siłom Kartaginy na północy. Bitwa szła zdecydowanie po myśli sztabu, zaskakująco dobrze radzili sobie ochotnicy, którzy mieli być mięsem armatnim, a walczyli jak równy z równym przeciwko Kartagińczykom. Armia kartagińska zarządziła odwrót, a sztab zdecydował... zdecydował, żeby gonić wroga i kompletnie go unicestwić.

  Blady i spocony Arturus Klawius kontynuował.

  - Wroga armia weszła na teren kontrolowanego przez siebie miasta Luna. Nasze wojska zostały wciągnięte w walki uliczne. Część armii rozpoczęła okrążanie miasta. Całkowite zwycięstwo było kwestia godzin... lecz wtedy stało się coś...

  Oczy trybuna zrobiły się czerwone i wilgotne. Usta próbowały wypowiedzieć słowa, ale nie wydobywał się z nich żaden dźwięk. Trybun wziął w końcu głęboki wdech.

  - Zostaliśmy zaatakowani Łzami Hadesa. Wszyscy przebywający w Lunie - wrogowie, mieszkańcy, nasi żołnierze... mężczyźni, kobiety, dzieci... wszystkie żywe stworzenia... W Lunie poległ również konsul Scypion August, który osobiście dowodzł grupą pościgową. Na szczęście nie cała armia rzymska została zgładzona w tym niszczycielkim ataku. 12 000 żołnierzy okrązających miasto zdążyło w porę uciec na północ przed śmiercionośną chmurą. Zabezpieczyli oni wszystkie miasta rzymskie, podbite przez Kartagińczyków i oczekują na dalsze rozkazy, chociaż ich morale jest zdruzgotane.

  - Czy to koniec złych informacji Arturusie? - zapytał zszokowany Gajusz Oktawiusz

  - Oblężenie Utiki przedłużało się. Według wywiadu w mieście przebywała królowa Dydona i nie planowała ewakuacji ze względu na poczucie bezpieczeństwa za silnymi i wysokimi murami miasta. Miasto jednak podzieliło los Luny, co jest jeszcze większą tragedią dla naszego świata, ponieważ Utika była jednym z większych miast na świecie. Atak gazowy pod Utiką kosztował życie 4 000 naszych żołnierzy. Utika jest teraz martwym miastem, a ostatnie siły kartagińskie w tym rejonie zostały zniszczone. Nie wiemy jaki los spotkał królową Dydonę, ale żaden statek nie opuszczał portu, a ucieczka drogą lądową była niemożliwa z powodu gazu. Prawdopodobnie śmierć poniósł również senator Pomponiusz Nettyniusz, który wbrew woli Senatu udał się do Kartaginy negocjować pokój. Poszukujemy ciał zarówno królowej, jak i senatora oraz alchemika Parosa.

  Arturus Klawius kontynuował raport bez okazywania już jakichkolwiek emocji.

  - Trzeci zanotowany atak Łzami Hadesa wydarzył się na terenie miasta Kroton. Nie przebywały w tamtym obszarze żadne wojska rzymskie, ale ludność również w tym mieście została całkowicie wytępiona. Rzym opłakuje śmierć prawie 5 000 obywateli rzymskich i 30 000 Greków. Nie wiemy kto stał za atakami gazowymi, ale możemy się tylko domyślać, kto jest odpowiedzialny.

  - Czy chociaż informacje polityczne są choć odrobinę pozytywne? - drążył przewodniczący Senatu

  - Federacja Wschodnia w obliczu ostatnich wydarzeń zmieniła nazwę na Federację Eirene, dokonali również reformy administracji oraz szykują nową siedzibę parlamentu w jednym z miast centralnego regionu. Salona i Ragusa zapłaciły 5 000 000 sestercji wykupu za zbudowaną infrastrukturę oraz umocnienia wzdłuż wybrzeża i przyłączyły się do Federacji. Olimp, Thasos i Kardia również przyłączyły się do Federacji, stawiając pod znakiem zapytania nasz sojusz w przypadku ewentualnego konfliktu zbrojnego. Kartagina straciła z kolei na rzecz Federacji Massalię i Alalie na Korsyce. Coraz więcej miast w obawie przed atakami alchemicznymi chce odcięcia się od polityki mocarstw i formułuje rozległy pacyfistyczny sojusz z Grekami. Jeżeli chodzi o Mesynę i Syrakuzy, Federacja Eirene ogłosiła, że decyzja tych miast o odłączeniu się od Rzymu musi zostać uszanowana, a Syrakuzy są jednym z kandydatów do zostania siedzibą parlamentu Federacji. Dodatkowo Federacja wysłała posłów do innych "nowych" miast rzymskich, oferując im dołączenie do Federacji.

  Arturus wyciągnął kolejną mapę

  - Naszymi sojusznikami wciąż pozostają Delfy i Ateny. Ich połączone wojska z sukcesem wyparły armię kartagińską, która nie stawiała zbyt dużego oporu i ewakuowała się z Peloponezu, prawdopodobnie w wyniku wydarzeń w regionie stołecznym Kartaginy. Patras i Sparta podobnie jak Ateny zadeklarowały walkę po naszej stronie do końca wojny.

  - Dziękuję Arturusie. Odczytany zostanie teraz list od Federacji Eirene, skierowany do rzymskich urzędników. Pierwotnie adresatami mieli być konsulowie, ale ponieważ zarówno Trajan Augustulus jak i Scypion August nie żyją, zgodnie z prawem zostaną odczytane w senacie.

  Zagubiona Republiko. Ostatnie wydarzenia pokazały, że senat rzymski nie respektuje ani praw boskich, ani życia ludzkiego. Obrzydliwe rzymskie ataki odwetowe w Utice i Krotonie pokazały, że Senat nie cofnie się przed nikim, by zostać światowym hegemonem. Jeżeli Senat nie zostanie powstrzymany, Rzym będzie rządził jedynie trupami! Apelujemy o rozsądek i prosimy. Nie, błagamy Was konsulowie o objęcie władzy dyktatorskiej i zakończenie tego senackiego szaleństwa. Nie chcemy zniszczenia Republiki, respektujemy prawo Rzymu do Italii, ale nie zgadzamy się na masowe mordowanie niewinnych. Zreformujcie państwo i usiądźmy wszyscy ponownie do rozmów pokojowych - Rzym, Kartagina i Federacja Eirene. Zakończmy to szaleństwo.

  - Głos zabierze teraz edyl kurulny Kwintus Krameris

  - Dziękuję. Szanowni senatorowie. Budżet Rzymu jest bezpieczny, mamy 30 000 000 sestercji nadwyżki i generujemy około 2 000 000 sestercji nadwyżki miesięcznie. Jednak w wyniku ostatnich wydarzeń obserwujemy masową emigrację obywateli z terenów Italii na Sardynię i do zachodnich miast, należących obecnie do Federacji Eirene. Skala zjawiska jest potężna również ze względu na działania Federacji, która sponsoruje emigrację wszystkim chętnym, wykorzystując do tego swoją flotę. Okręty wojenne obsadzone są przez marynarzy cywilnych i płacą wszystkie opłaty portowe, działają więc zgodnie z prawem. Zwracam się tutaj do Senatu z prośbą o zatrzymanie tego procederu, gdyż w ciągu zaledwie dwóch tygodni z terenów Republiki wyemigrowało między 40 000 a 50 000 obywateli. Spodziewamy się nasilenia tego zjawiska w przypadku zwiększenia cywilnych flot Federacji.

  - Przyszło nam żyć w naprawdę skurwiałych czasach... - westchnął ciężko Gajusz Oktawiusz

  -----------------------------------------------------------------------

  Lucius Licinius Lisaros - Optymaci: [komentarz Lisarosa niżej]

  Quintis Lusius Segestes - Popularzy: [komentarz Awerege niżej]

  -----------------------------------------------------------------------

  W tym wątku prowadzicie jedynie debatę nad propozycjami. Aby zgłosić własną, należy zebrać poparcie minimum 10 senatorów lub zgłosić ją jako przewodniczący lub rzecznik stronnictwa. Wszyscy zostaniecie zawołani również do głosowania.

  Przypominam również, że nie trzeba mnie wołać do komentarzy w debatach, śledzę wątki na bieżąco. Jeżeli nie masz pomysłu na imię w grze, skorzystaj z generatora

  -----------------------------------------------------------------------
  Jeżeli nie chcesz widzieć postów tego typu, wrzuć tag #lacunafabularnieczarnolisto na czarno

  Jeżeli chcesz zostać zawołany do następnej edycji gry, zapisz się do spamlisty
  pokaż całość

  źródło: mapawojna7.png

  •  

   Kaeso Juventius Florentius - niezależny
   Straszne czasy, straszne bestialstwo...... Za to bestialstwo odpowiada Kartagina.

   Przypominam ze to Dydona chroniła alchemika to Kartagina dokonała tego alchemicznego ataku.
   Nie wiemy czy i jak duze zapasy łez Hadesa posiada Wróg.

   Nie możemy tak tego zostawić dlatego proponuje

   Zwołać szczyt z udziałem Aten i Federacji Eiffy i wspólnie ustalić plan rozbioru Kartaginy
   Pozwoli to zabezpieczyć resztę łez oraz je zniszczyć do czego każdy z rozbiorców byłby zobowiązany odpowiednim paktem o zakazie broni alchemicznej.

   Proponuje także zorganizować kilka dni żałoby za poległych w ataku. Świątynie odprawią modlitwy i złożą ofiary bogom. A gdy Kartagina zostanie unicestwiona zorganizujemy wielkie igrzyska by obywatele mogli wreszcie odpocząć.
   Proszę o poparcie senatu
   pokaż całość

  •  

   Kaeso Juventius Florentius - niezależny

   Wnoszę także o przeznaczenie miliona sestecji na jednorazowy dodatek do żołdu dla dzielnych synów armii Rzymu. Niech wiedzą że republika ich docenia

  • więcej komentarzy (15)

 •  

  Senat Rzymski DEBATA 22D
  #lacunafabularniesenatrzymski
  (debata potrwa co najmniej do 15.07 g.12:00)

  -----------------------------------------------------------------------

  - Witam ponownie posłów, którzy miesiąc temu ewakuowali się z Rzymu przed rozpoczęciem debaty. - zaczął uszczypliwie Gajusz Oktawiusz - Jeżeli wpadliście tylko podpisać listę obecności i znowu wiać, uprzejmie informuję, że panuje dość spory tłok na szlakach na południe. Niemniej próbować można... odczytany zostanie teraz list Senatu Federacji Wschodniej.

  Senacie Rzymski! Okryliście się hańbą, używając broni prosto z piekieł nie tylko wobec obcych wojsk i niewinnych mieszkańców Korsyki, ale i wobec własnej armii i własnym obywatelom. Udowodniliście, że Waszymi jedynymi pobudkami jest chęć siania zniszczenia i wygranej za wszelką cenę. Federacja Wschodnia nie spocznie, póki Senat w obecnym składzie nie zostanie rozwiązany, a specjalnie powołany na to wydarzenie międzynarodowy trybunał kapłański nie skaże was za zbrodnie przeciwko naturze. Chcemy tutaj jednocześnie podkreślić, że naszą intencją nie jest zniszczenie Rzymu, ani jego obywateli. Pragniemy pokoju i harmonii, o którym Wy, plugawcy, z pewnością zapomnieliście.

  - Widzę, że nasze greckie królowe dramatu zaczynają się denerwować. Odczytany zostanie teraz list przedstawicieli miast Mesyna, Syrakuzy, Salona i Ragusa

  Senacie Rzymski! Nie potrafimy bezczynnie patrzeć na to, jak ściągacie republikę na skraj wojny totalnej. Nie chcemy być częścią tego piekielnego planu, dlatego zdecydowaliśmy się ogłosić secesję i zamierzamy przyłączyć się do Federacji Wschodniej, gdzie nasz głos będzie słyszany i nie będziemy podporządkowani totalnej władzy. Wnosimy o zatwierdzenie naszej decyzji, w przeciwnym razie wystąpimy o zbrojną ochronę ze strony Federacji.

  - Co tu się... Arturusie, czas na Twój raport.

  - Dziękuję Gajuszu Oktawiuszu. Szanowni senatorowie. Zacznę od informacji wojskowych, potem skupimy się na polityce.

  1. Na północy w związku z wycofaniem się wojsk straciliśmy Istrię, Parmę, Bononię i Lunę. Armia kartagińska jest już tylko kilkadziesiąt kilometrów od Rzymu. Na granicy frontu ustawiliśmy nowowyszkoloną armię, złożoną z ochotników, liczącą 13 000 żołnierzy.

  2. Armia spod Rzymu starła się z wojskami kartagińskimi w tamtym rejonie. Po krótkiej bitwie kartagińczycy wycofali się, a armia dokonała udanego odbicia Sypusu z rąk fenickich.

  3. Połączona armia północna i południowa ruszyły do odbijania straconych miast na południu. Najpierw starła się z połączonymi wojskami kartagińskimi z całego regionu, masakrując je pod Taranto, następnie po błyskawicznym odbiciu Brentezjonu przeniosła się pod Velię, gdzie rozbita i zdemoralizowana armia została wysłana w mgnieniu oka do piekła. Armia Rzymska straciła zaledwie 2 000 żołnierzy, niszcząc 13 000 armię wroga. Jeżeli to nie jest pokaz siły i możliwości naszej armii, to ja już nie wiem co.

  4. Flota wykorzystała nieuwagę wroga i dokonała desantu wojsk z Sycylii do Kartaginy. Niestety w trakcie powrotu została zaskoczona przez wrogą flotę. Nasze statki znacznie przegrały bitwę przy minimalnych stratach szybkich i zwrotnych okrętów Kartaginy. Na całe szczęście flota wroga nie podjęła pościgu, ale zrobi to prawdopodobnie w najbliższym czasie.

  5. Wojska wylądowały w Kartaginie, jednak ze względu na małe doświadczenie naszej armii w takich manewrach ponieśliśmy dość znaczne straty. Kartaginę ostatecznie udało się zdobyć, ale królowa Dydona zbiegła z pałacu. Nie znaleźliśmy również alchemika Parosa, który najprawdopodobniej został ewakuowany lub wcześniej zabity. Armia oblega teraz Utikę.

  6. Trwają ogromne zawirowania polityczne w regionie. Epirus i Kardia odmówiły udziału w walce przeciwko Kartaginie i ogłosiły przyłączenie się do Federacji Wschodniej. Połączone wojska Delf, Olimpu i Thasos dokonały skutecznego uderzenia na stacjonujące w Atenach siły pokojowe i z pomocą lokalnej ludności uwolniły Ateny z jarzma kartagińskiego. Ateńczycy, choć wyniszczeni wojną, zaoferowali walkę po naszej stronie do końca trwającego konfliktu.

  7. Problemy wewnętrzne nie omijają również Kartaginę. Po serii druzgocących porażek ich armii pięć miast zdecydowało się wypowiedzieć posłuszeństwo Dydonie i również przyłączyło się do Federacji Wschodniej. W przeciwieństwie do miast rzymskich, które są znacznie bardziej uzależnione od Stolicy, miasta te posiadały własną armię i budżet, przez co zmiana barw państwowych była znacznie łatwiejsza. W dodatku Baleary zostały najechane przez zorganizowaną grupę piratów. Jesteśmy niemal przekonani, że to ta sama grupa piratów, która ma w swoim posiadaniu Łzy Hadesa, skradzione ateńskim posłom. Zlokalizowaliśmy ich siedzibę na Malcie i choć ich siły są mizerne, obecnie nie mamy możliwości poradzenia sobie z ewentualnymi akcjami, jakie mogą podejmować. Zaleceniem sztabu jest wysłanie Kartagińczykom zdobytych przez nas informacji wywiadowczych na ich temat i zostawienie im wolnej ręki do rozprawienia się z nimi.

  - Dziękuję Arturusie, całkiem dużo informacji do przetrawienia...

  -----------------------------------------------------------------------

  Lucius Licinius Lisaros - Optymaci: [komentarz Lisarosa niżej]

  Quintis Lusius Segestes - Popularzy: [komentarz Awerege niżej]

  -----------------------------------------------------------------------

  W tym wątku prowadzicie jedynie debatę nad propozycjami. Aby zgłosić własną, należy zebrać poparcie minimum 10 senatorów lub zgłosić ją jako przewodniczący lub rzecznik stronnictwa. Wszyscy zostaniecie zawołani również do głosowania.

  Przypominam również, że nie trzeba mnie wołać do komentarzy w debatach, śledzę wątki na bieżąco. Jeżeli nie masz pomysłu na imię w grze, skorzystaj z generatora

  -----------------------------------------------------------------------
  Jeżeli nie chcesz widzieć postów tego typu, wrzuć tag #lacunafabularnieczarnolisto na czarno

  Jjeżeli nie wypełniłeś jeszcze ankiety nt. gry, zrób to teraz

  Jeżeli chcesz zostać zawołany do następnej edycji gry, zapisz się do spamlisty
  pokaż całość

  źródło: mapawojna6.png

 •  

  Elton John z mężem i dziećmi, Neil Patrick Harris z mężem i dziećmi, pozdrawiają z wakacji ^^
  https://www.instagram.com/p/BlEQXSYhhDw/
  #lgbt #zwiazki #milosc #homoseksualizm #rodzina #dzieci #neuropa

  źródło: 20188.PNG

 •  

  Jak ktoś wam powie że Baby Driver to super genialny film to nie wierzcie. #film to takie 6/10 max

 •  

  Train do domu dzisiaj wyjątkowo wcześnie zajechał #csgo

 •  

  #moderacjacontent znowu atakuje

  Znany wulgarny spamer Looz chory na zapalenie opon muskowych zaatakował mnie bo śmiałem śmieć krytykować czarodzieja od PR Elona Muska.

  Oczywiście dla @Moderacja to nie jest atakowanie ani nic. Ot udajemy że nie widzimy, może za 2 dni coś zrobimy, ale teraz to trzeba usuwać kosmonautę i cycki szanownej moderatorki Anny Steckiej

  #moderacja
  pokaż całość

  źródło: Looz.PNG

  +: VrubeL
 •  

  za każdym razem kiedy ktoś powie słowo gender umiera jedna Cywilizacja Białego Człowieka( ͡° ͜ʖ ͡°)

  #neuropa #shitwykopsays

  źródło: lol.png

 •  

  Dobra. Cicho. Teraz czas na najważniejsze pytanie.
  Czy @oskarek89 będzie teraz kibicem #juventus ?
  #cr7

 •  

  #lgbt no hej, ktos mi polecil ten serwis i tag, czy sa tu spoko ludzie?

 •  

  Własne wydobyto dwóch kolejnych chłopców z zalanej jaskini. dzisiaj akcja się zakończy i cała drużyna i trener wrócą do domu.

  Udało się to dzięki najlepszym nurkom którzy używali zwykłych butli z tlenem i masek do nurkowania.
  Spytacie zdziwieni ale JAK TO? Obyło się bez superultra technologii #spacex i pierwszego człowieka na Marsie Elona Muska?

  No ja też jestem w szoku. Nie rozumiem jak specjaliści od nurkowania jaskiniowego mogli uznać że wynalazek Boring company jest chuja warty bo to ciasna jaskinia a ci tu jakąś trumnę do targania chcą dawać xD

  https://www.wykop.pl/link/4405651/elon-musk-tworzy-mini-lodzie-podwodne-aby-ratowac-dzieci-w-tajlandii/
  Myślę że ci ludzie po prostu nie rozumieją geniuszu Elona. Przykre to :(

  #elonmusk
  pokaż całość

 •  

  Moderacja usunęła OPowi wpis za nienawiść, a teraz kręci aferę na główną wołając plusujących usunięty wpis. XD

  @moderacja to chyba nadaje się na bana, co?
  https://www.wykop.pl/link/4407747/afera-cenzura-na-wykopie/
  #neuropa #bekazprawakow #polityka #bekazpodludzi pokaż całość

  źródło: spadlo.JPG

 •  

  Witam,
  ile by ta książka była warta?
  Z 1907, więcej zdjęć w komentarzach.

  #antyki
  #starocie
  #ksiazki

  źródło: fromapp.jpg

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika kvvach

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.