Wpis z mikrobloga

[ #hydepark #cywilizacja #historia #religia #kosciol #ateizm #neuropa #4konserwy ]

Komentarz znaleziony na Joemonster odnośnie wielokrotnie przekopiowywanego obrazka:

"Ten wykresik który przedstawiłeś to mrzonka ,,wojujących ateistów." Jeśli się choć chwilę nad nim pochylić i przeanalizować okaże się, iż jest on bałamutny do granic możliwości. Najzabawniejsze jest to, że twórca tej grafiki sam korzysta (może o tym nie wie?) z dorobku chrześcijaństwa, zaznaczając choćby na osi odciętych - 1 CE - symbol naszej ery liczony od narodzin Chrystusa (#!$%@?ąc od tego czy faktycznie istniał). Co ciekawe ten wykres sugeruje że rzymska nauka po przejęciu greckiej schedy (około 150-70 lat p.n.e.) wciąż przyspiesza - ale zaraz… czy od pierwszej połowy pierwszego wieku n.e. nie następuje przypadkiem ekspansja chrześcijaństwa w rejonie całego Cesarstwa Rzymskiego? Autor chyba nie zauważył tego faktu - nieświadomie, wbrew sobie samemu lub z rozpędu zasugerował nam, iż chrześcijaństwo nie było czynnikiem hamującym rozwój nauki Rzymu. Ba! Rzym wciąż przyspiesza co widać po krzywej wykresu. Chrześcijaństwo staje się religią panującą w 313r. a na grafice nie ma znaków spowolnienia (Autorze! Nie postarałeś się!) W 476r. Cesarstwo Zachodniorzymskie upada pod naporem barbarzyńców (w przeciwieństwie do Bizancjum, które ze spuścizną po Ces. Zach. [i chrześcijaństwem!] przetrwa jeszcze milenium), mamy regres i tzw. ,,wieki ciemne." Czemu wieki ciemne? Jak wiemy z historii z tego okresu mało wiemy :) Ale czy ten ,,zastój?" jest spowodowany chrześcijaństwem samym w sobie? Czy może jest następstwem najazdu barbarzyńców? Sądząc po załamaniu krzywej Autor (znów, mimowolnie!) wskazuje na barbarzyńców. Do tego dokłada koncepcję, iż ,,chrześcijańskie wieki ciemne" trwają aż do renesansu, a nauka cofa się o ponad 1000 lat, aż przed poziom (uwaga) egipski! Zresztą - jeśli już przy ,,wiekach ciemnych" jesteśmy - jest to umowna nazwa fragmentu epoki. Autorowi oprócz istnienia Bizancjum umknął choćby renesans ,,wieków ciemnych" czyli okres panowania dynastii Karolingów. Do tego dochodzą drobne szczegóły jak brak epoki baroku, do ,,nowoczesnej nauki" przy okazji wrzucono epokę przemysłową. Krzywa wykresu oprócz ,,christian dark age" jest krzywą wykresu wykładniczego - niby czemu? Są ku temu jakieś przesłanki? Krzywa powinna mieć raczej kształt nieregularnej sinusoidy zmierzającej ku górze. Druga, przeźroczysta krzywa powstała tylko i wyłącznie na zasadzie gdybania - gdyby babcia miała wąsy…

Od paru lat na nacie krąży ten graficzny paszkwil, nikt nie postarał się o jego rzetelne doprecyzowanie. Autor chciał wykpić chrześcijaństwo, ale że jest amatorem, uzyskał odwrotny efekt. Oczywiście to nie przeszkadza ,,wojującym" - toż to dla nich miód. Pasuje do ich idei, a że nie zgadza się z faktami? Cóż… tym gorzej dla faktów. Pada to na podatny grunt, przyklaskują temu ignoranci i joemonsterowy ,,ludź nauki" hedrox. Przyznaj hedroxik - chyba nie przystoi ,,ludziowi nauki" powielanie takich amatorskich bzdur? Zachowaj przynajmniej pozory trzymania poziomu. Gdziekolwiek ten poziom jest... Pozdrawiam niewierzący."

Dyskutujcie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
A.....e - [ #hydepark #cywilizacja #historia #religia #kosciol #ateizm #neuropa #4kon...

źródło: comment_tcQuxTptHDohtp9JnmFlFrvnsDMS8rRo.jpg

Pobierz
  • 56
@okkszakaraka: Oczywiście, dlatego podczas tzw. "wieków ciemnych" to w klasztorach odbywała sie nauka, a nie jak wcześniej u prywatnych nauczycieli (niewolników). Odkrycia nie były nagłaśniane, skoro gawiedź nie potrafiła liczyć, pisać ani czytać, to po #!$%@? im wiedza po Starozytnych Grekach? Kurde, zapędziłem się, większośc powinna być skierowana do OPa ( ͡ ͜ʖ ͡)
@Arbiter_Elegantiae: Nie wiem czy jest większy sens na dyskutowanie jeśli zaczyna się od tak absurdalnie bzdurnego obrazka :) Jedyne co można zrobić to zabić śmiechem i ewentualnie odesłać do materiałów edukacyjnych. Choćby zebranych ze świetnego subreddita r/AskHistorians. Swoją drogą wzajemne relacje nauki i religii na przestrzeni wieków to temat całkiem ciekawy i zdecydowanie nie pozwalający na czarno-biały podział (którego prezentowaniu winne bywają obie strony).

Tak odnosząc się już bardziej pośrednio -
@Arbiter_Elegantiae: Ja od siebie dodałbym jeszcze że w okresie potęgi Imperium Rzymskiego nauka nie rozwijał się prawie w ogóle. Rzymianie byli takim pasożytniczym narodem wykorzystującym osiągnięcia innych. Tempo wzrostu naukowego i technicznego było w średniowieczu dużo wyższe niż w Rzymie. Wiele rzeczy uznawanych powszechnie za rzymskie wynalazki istniało już wcześniej a Rzymianie je tylko udoskonalili lub szerzej rozpowszechnili.
@zakowskijan72: Oczywiście dlatego kwestionują dzieła Flawiusza czy użyte przez niego sformułowanie znaczy Jezus Chrystus czy może coś innego ( ͡ ͜ʖ ͡) Ciekawe jak by wyglądał KK gdyby to Szymon Mag okazał się Mesjaszem
kwestionują dzieła Flawiusza


@grzegorz-zielinski: nie ... nic nie kwestionują, ale jest jeden szczegół:

Józef Flawiusz ur. 37, zm. po 94

Czy koleś mógł widzieć Jezusa?

- nie.

Zatem opierał się na opowiadaniach słój wie kogo i jako dowód historyczny niestety ssie porównywalnie jak książka o Spidermanie.
Józef Flawiusz ur. 37, zm. po 94


Czy koleś mógł widzieć Jezusa?


- nie.

Zatem opierał się na opowiadaniach słój wie kogo i jako dowód historyczny niestety ssie porównywalnie jak książka o Spidermanie.


@deck: Małe pytanie - czy uważasz, że istniał ktoś taki, jak król Franków Chlodwig?
@OjciecMarek: jeśli chodzi o twarde dowody historyczne na jego istnienie mogę go oczywiście poświęcić... Homera też...

Ja nie piszę, że Jezus nie istniał - nie!

Po prostu nie ma dowodów historycznych na jego istnienie.

Istniał pewnie i to nie jeden.

- ba! Nawet dziś jest to popularne imię w Meksyku czy tam w innej dziurze.
@deck: Przywołałem go, bo jego istnienie jest poświadczone źródłowo znacznie gorzej od Chrystusa. Znamy go wyłącznie z Liber pontificalis i powstałych ponad sto lat po jego śmierci Historii Grzegorza z Tours. Dla odmiany, istnienie Chrystusa poświadczają wspomniany wyżej Józef Flawiusz, Publiusz Korneliusz Tacyt, Ewangelie (czy ci się to podoba, czy nie, Ewangelie typowym narracyjnym źródłem historycznym). Możemy, rzecz posta, wyjść z założenia, że ktoś taki, jak Jezus Chrystus z Nazaretu