Wpis z mikrobloga

#pasta #miud #linux

JA PIERNICZĘ JAK MNIE WPIENIAJĄ TAKIE CIOTY, NO BULWA. O JAKI JA JESTEM WIELCE HARDKOROWY LINUKSIARZ, NAJBEZPIECZNIEJSZE NA ŚWIECIE, OO JAKIE OTWARTE, PODKREŚLAM OTWARTE OPROGRAMOWANIE. ALBO "OO ZAINSTALUJĘ SOBIE SYSTEM, ALE NIE JAKIŚ NORMALNY, MUSI BYĆ W WERSJI NIGHTLY, JESTEM LEPSZY BO MAM NAJNOWSZE A WY CO NADAL WINDOWS I AKTUALIZACJE RAZ W TYGODNIU? JA UŻYWAM MINTA, NIE MOGĘ NAWET ZAMONTOWAĆ PENDRAJWA Z EXFAT, GDYBY BYŁO JESZCZE MNIEJ STEROWNIKÓW I KOMPATYBILNOŚCI TO WYCAŁOWAŁBYM STALLMANA WE WSZYSTKIE DZIURY TAKI BYŁBYM PODNIECONY, ZROBIŁBYM JESZCZE TEMAT ŻE OTWARTE I GNU I GPL. ROZUMIEM MIEĆ INNY SYSTEM, ALE ZABIJAĆ BEZPROBLEMOWE DZIAŁANIE DLA WĄTPLIWEJ PRZYJEMNOŚCI KOMPILOWANIA JĄDER? TO JAKAŚ GEJOWSKA SEKSZABAWA? NIC BULWA NIE DZIAŁA, SZUKASZ CIĄGLE ROZWIĄZAŃ PO FORACH, MOŻNA O PORÓWNAĆ Z JEŻDŻENIEM HULAJNOGĄ PO PIACHU - NIBY MOŻNA, TYLKO PO CO? PRAWDZIWE MATKOKOCHANE SZOŁ ZACZYNA SIĘ KIEDY TAKI KUC MOŻE SIĘ WYKAZAĆ, JAKIEŚ SPOTKANIE Z LUDŹMI ALBO KTOŚ GO PROSI O POMOC. CO TAM MATI, DALEJ PDFY CI SIĘ WOLNO OTWIERAJĄ? JA TYLKO OpenLeninKdeReader W WERSJI ALPHA, JA TO NIE WIEM JAK WY MOŻECIE W TYM FOXIT READERZE xD A TERAZ ZW NA MOMENCIK BO MUSZE ŚCIĄGNĄĆ DODATKOWE PAKIETY BO NIE MOGĘ PLIKU WYDRUKOWAĆ, AHH NIE MA TO JAK NAPRAWIANIE SYSTEMU PO TWÓRCACH I WALENIE KONIA DO TUXA.
  • 29
@zarowka12: Tylko zakładasz, że 99.9% Linuksiarzy merda ogonkiem jak dostanie czystego Busybox / Coreutils
Gdyby tylko to było dostępne, to by konsola pod Linuksem była tak mityczna, że szkoda gadać; to właśnie te aplikacje konsolowe tworzą Basha - nie bezpośrednio, ale pośrednio, niewiele osób używa konsoli by np. skopiować plik - mają wygodny menadżer plików (itd.)

Jeśli patrzymy na takiego czystego Basha / Shella to chyba każdy system ma - Android,
@fervi: ale Ty piszesz głupoty.
Żadne narzędzia nie tworzą basha, bo bash to powłoka systemowa. Narzędzia ewentualnie mogą tworzyć dystrybucję/ekosystem. (pomijam sam fakt gloryfikacji tej powłoki, która jest po prostu słaba.)

Jak @zarowka12 pisał wyżej, wystarczy instalacja wymaganych programów (lub skryptów w przypadku powershell), aby osiągnąć pożądany efekt.

A co do świetności skryptów bashowych na linuksie niech świadczą skrypty inicjalizacyjne np. httpd na debianie.
Nie sprawdzają poprawności konfiguracji, lecz na tępą
@jarbi: Ale Bash (Shell, że tak powiem) jest elementem - setki programów nie opierają się na Coreutils czy Busybox, a na dziesiątkach i setkach programów opierają się "zewnętrzne elementy".

Same w sobie nie tworzą Basha, bo nie są jej integralną powłoką, tylko sam język skryptowy Bash / Batch ma jedno zadanie (mniej więcej) - uruchamiać programy i je ładnie obrabiać (że tak powiem) - pobierasz plik, który przerabiasz, coś wyciągasz itd.
@fervi: chodziło mi o coś innego. To co piszesz można osiągnąć za pomocą zsh/csh/tzsh/powershella itd.
Zamiast gnu toolsów można użyć innych narzędzie (np tych z base bsd lub tych dostępnych w ramach .NET/visual w powershellu).

Osobiście tylko dodam, że swego czasu był problem, bo linux jako domyślnego interpretera używał właśnie basha, który pozwalał na tyle samo głupot, na jakie pozwala PHP. Skutkowało to dużą ilością skryptów, które nie działały sensownie na
@jarbi: Ta, możesz też osiągnąć za pomocą Pythona, C++ itd. wiem, rozumiem (napisz sobie funkcjonalność)

Tylko aplikacje pod Linuksem sprawiają, że nie musisz programować - bo programów masz od cholery i ciut ciut, tylko wykorzystujesz gotowy kod
@jarbi: Tylko ty ogólnie mówisz, że - faktycznie, nie ma dużo rzeczy w PowerShell, ale bierzemy .Net i klepiemy - tylko to już podchodzi pod pewien cheating, bo to już poza Shella wychodzimy