Wpis z mikrobloga

#oswiadczenie

Wielki #!$%@? w dupę mikrosoftowi za tę całą jazdę z devem na windows phone. Ponad cztery dni temu zachciało mi się ogarnąć do tego środowisko. Zacząłem z Visual Studio 2015, win8 i zajebiście szybko chodzącym pecetem.
Niestety, do tworzenia aplikacji na WP trzeba mieć win 8.1. No dobra, patrzę, w storze jest, za darmo, spoczko, ściągnie się, zainstaluje i profit.
Nie.
Po dwóch dniach #!$%@? się z instalacją win 8.1 (błędy z dupy, tl;dw -google całe fioletowe), w końcu się udało. Potem już tylko instalacja SDK i wsio?
Nie.
Potem instalujesz pierdylion pobocznych aplikacji, sprawdzasz obsługę HyperV, bo bez tego nie odpali emulator WP8 (a raczej nawet go nie zainstalujesz). No, to okazuje się, że wszystkie wymagania spełniasz, ściągasz i instalujesz kolejny pierdylion aplikacji, w końcu przychodzi czas na upragniony emulator.
Nie.
Potrzebujesz Windowsa 8.1 PRO. (którego juz nie można kupić) Masz zajebisty procesor w swoim laptopie za ~4k, ram tyle, że można grać w kości, spełniasz wszystkie wymagania do włączenia hyperV, oprócz PRO.
Babrasz się w instalację dwóch pierdylionów rzeczy, kończysz z zamulającym pecetem (teraz nawet przy pisaniu ścina), dwoma pierdylionami aplikacji, których nie użyjesz, bo nie masz PRO, mnóstwem straconego czasu i #!$%@? czystą nienawiścią w oczach.
Wcale się, #!$%@?, nie dziwię, że na WP8 jest tak mało aplikacji. Instalacja środowiska zajmuje więcej czasu.

Aha, dla porównania, ile czasu zajęła mi konfiguracja (od zera) środowiska do pisania na Androida?
<1h
iOSa?
<1h

Nienawidzę teraz mojego, dotychczas pięknego, laptopa, nienawidzę tego #!$%@? systemu, nienawidzę kafelek (do tego pozmieniały się ich kolory), nienawidzę wszędobylskiego "pomagania w ulepszaniu systemu" i #!$%@? logo windowsa na pasku. Przecież mam, #!$%@?, klawiaturę.

Budzik na 9:00, dobranoc.

Tl;dr



#windowsphone #windows #gorzkiezale #dev #imaginecup
  • 17
@Kofels: Dlaczego w ogóle konkretna wersja systemu, której nie można kupić, jest wymagana do instalacji czegoś, co normalnie potrafi chodzić na każdym systemie ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@Noct: Na razie pierwszy lepszy wpis jaki znalazłem na ten temat mówi o konieczności użycia 64-bitowej wersji Pro.

Ciekawsze, że pod iosa [...] mogę pisać nawet z bakłażana.

Nie wiem co chcesz przez to powiedzieć, sugerujesz że dasz radę to zrobić bez OSX (a więc i w konsekwencji Maca)?

Wymuszanie użycia win10?

To tylko w przypadku developowania UWP.
@Kofels: Nie chcę tyle płacić za sprawdzenie, czy dana aplikacja będzie mi odpowiadać.

@Marmite: Nie rozumiem sensu konieczności posiadania wersji pro. Sensu ze strony microsoftu. Musisz wydać więcej, żeby pomóc im w rozwijaniu ubogiej oferty aplikacji?

Nie wiem co chcesz przez to powiedzieć, sugerujesz że dasz radę to zrobić bez OSX (a więc i w konsekwencji Maca)?

Xamarin.
Xamarin


@Noct: Bardzo fajnie, że istnieją takie rozwiązania - ale sam dobrze wiesz, że to nie jest zasługa Apple. Przecież im to nawet nie jest na rękę. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Kofels: Zależy jak do tego podejść. Z jednej strony masz więcej aplikacji, z drugiej mniej kupionych maków...

Btw, jest sens kombinowania z virtualboxem z WP?
Z jednej strony masz więcej aplikacji, z drugiej mniej kupionych maków...


@Noct: Nie siedzę w devie mobile, ale z tego co wiem - przynajmniej kiedyś - Apple nie chętnie patrzyło na aplikacje stworzone inaczej, niż przy użyciu Xcode + iOS SDK. Innymi słowy nie lubili żadnych wrapperów.

Btw, jest sens kombinowania z virtualboxem z WP?

@Noct: patrz wyżej ;]
Xamarin.

@Noct: Ale to czekaj, w końcu mówimy o natywnych rozwiązaniach czy o wrapperach? Pod Xamarinem też da się pisać na WP, czy to również wymaga Windowsa 8.1 Pro + VS?

Nie rozumiem sensu konieczności posiadania wersji pro. Sensu ze strony microsoftu.

Sens jest taki, że Home ma być wersją dla jakichś naprawdę niewymagających użytkowników. Może to tylko moje zdanie, ale ja zawsze to wersję Pro traktowałem jako taką "podstawową" a
@Marmite: VS to nie problem, pisanie pod WP też. Problemem staje się kompilacja/debug bez emulatora urządzenia z WP. Komputer, który kupiłem miał preinstalowany win8.
@piachu: Co mają zdolności programistyczne do posiadanej wersji OSa? Czarnolistuj mnie od razu, bo argumenty masz z dupy.
@Ginden: Właśnie to zrobiłem, hello world działa na ajfonie 5.