Wpis z mikrobloga

100 kolejno ponumerowanych więźniów zostaje skazanych na śmierć. Aby uniknąć kary, każdy z więźniów, po kolei, podchodzi do szafy mającej 100 skrytek: w każdej z nich jest karteczka z numerem 1-100. Aby przeżyć, każdy więzień, mając 50 prób, musi znaleźć karteczkę ze swoim numerem. Więźniowie nie mogą się ze sobą komunikować po tym, gdy pierwszy z nich zacznie otwierać skrytki. Jaką strategię powinni oni przyjąć, aby zmaksymalizować swoją szansę na przeżycie?

Próbując całkowicie losowo, każdy więzień ma 50% szans na wyciągnięcie kartki, więc szansa na przeżycie wynosi (1/2)^100 ~ 0,0000000000000000000000000000008.

#matematyka #zagadki #zagadkilogiczne
M.....k - 100 kolejno ponumerowanych więźniów zostaje skazanych na śmierć. Aby unikną...

źródło: comment_3hYb31rAa6xLyXzCL0e3GJ8Uw0ljLqIX.jpg

Pobierz
  • 73
  • Odpowiedz
@MaIutkiCzlowiek: Wydaje mi się, że moje rozwiązanie jest prawidłowe. Liczby w skrzynkach są losowe, więc każdy z więźniów musi otworzyć unikalny zestaw skrzynek żeby zoptymalizować szanse powodzenia i moje rozwiązanie to zapewnia. Rozwiązanie zagadki które wkleiłeś daje po prostu przykład innego systemu, który robi dokładnie to samo, co ja opisałem i w mojej opinii ma taką samą szansę powodzenia. Udowodnij mnie źle.
  • Odpowiedz
@MaIutkiCzlowiek: Mam zastrzeżenia do stwierdzenia "jeśli najdłuższy cykl jest długości <= 50, każdemu uda się znaleźć swoją kartkę".

Nieprawda. Nadal jest duża szansa na nietrafienie. Powiedzmy, że są cztery cykle, wszystkie o długościach 25. Kartka jest w jednym z nich, a sprawdzić można jedynie 50 kolejnych kartek. Na trafienie mamy szansę równą 1/4+1/3=7/12=58%, a nie 100% jak w powyższym stwierdzeniu.
  • Odpowiedz
@Wykopaliskasz: zaczynanie od skrytki ze swoim numerem gwarantuje, że wybieramy właściwy cykl (tj. ten, w którym natrafimy na swój numer). Nie istnieje opcja, że przelecimy cały cykl i nie znajdziemy swojej kartki.
  • Odpowiedz
@PanQbs: Myślisz w ten sam sposób, co ja przed chwilą. W tym rozumowaniu jest błąd. Mi pomogło zaczęcie rozpisywania dowolnego przykładu.

@pirus: Najkrótszy czas byłby, gdyby wszystkie cykle były długości 1, czyli numer szuflady odpowiadałby numerowi w środku.
  • Odpowiedz
@MaIutkiCzlowiek: Przekonałeś mnie. A i nawet tłumaczenie nie jest takie złe jeśli ktoś nie chce na siłę dorabiać jakiś schematów pozakonkursowych. Ogólnie w zadaniu chodzi o to, aby więźniowie nie otwierali w większości tych samych skrytek.
  • Odpowiedz