Wpis z mikrobloga

Mireczki, dzisiaj w #maszprawo o tym jak ustalić adres osoby trzeciej np. dłużnika.

Wśród możliwości mamy publicznie dostępne rejestry, czyli CEIDG i KRS. Z mniej znanych możliwości jest wniosek do MSWiA lub do gminy. Do pozyskania adresu trzeba wykazać interes prawny, czyli np. należności wynikające z niezapłaconych faktur lub z umowy pożyczki.

Szczegóły jak i co zrobić podaję w nowym artykule. Omawiam też problemy wynikające z różnicy pomiędzy zamieszkaniem, a zameldowaniem.

Miłościwie nam panujący od dawna nie wyeliminowali np. tego, że osobę prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą należy pozywać na adres zamieszkania (zazwyczaj nieznany), a nie na adres prowadzenia działalności (zawsze znany).

PO chciała swego czasu znieść obowiązek meldunkowy, ale zadanie ich przerosło. M.in. Stowarzyszenie Sędziów Iustitia sugerowało wtedy wprowadzenie rejestru adresów do doręczeń, ale pomysł upadł.

W związku z powyższym zorientowany w prawie dłużnik dysponuje niestety masą sposób na utrudnienie nam życia, dlatego warto ściągać długi najszybciej jak się da, zanim przyjdą komuś do głowy głupie pomysły.

-------------
#maszprawo - z języka przepisów na język polski o często spotykanych problemach prawnych.
-------------
Ogłoszenia parafialne
Tag #maszprawo stał się na tyle popularny, że wiele osób używa go błędnie zamiast #prawo i woła niepotrzebnie masę mireczków, którzy subskrybowali #maszprawo jako mój autorski tag. Jeśli masz do mnie pytanie wołaj mnie @LaudatorLibertatis lub użyj tagu #prawo. Jeśli widzisz nieprawidłowe użycie tagu #maszprawo zgłoś to do administracji. Moje próby kontaktu mające na celu opisanie tagu lub jego uprzątnięcie, niestety na nic się zdały.
-------------

Poprzednie wpisy:
1. Wzór umowy kupna sprzedaży samochodu zabezpieczający interesy kupującego.
2. Zmiany w prawie konsumenckim po 25.12.2014 r.
3. Konieczność spisywania umowy pożyczki przy pożyczaniu kwoty powyżej 500 zł.
4. Możliwość reklamowania wadliwego towaru nawet jeśli nie mamy paragonu.
5. Jak rozwiązać umowę powołując się na błędne przekonanie co do właściwości przedmiotu sprzedaży lub innych co do innych elementów stosunku prawnego.
6. Poradnik kupującego przez Internet. Część I: Jak zweryfikować kontrahenta?
7. Zakłócanie ciszy nocnej i uprawnienia interweniujących policjantów.
8. Poradnik kupującego przez Internet. Część II: Omówienie różnych podstaw prawnych umożliwiających podnoszenie roszczeń.
9. Alimenty na dziecko pełnoletnie.
10. Kampania Edukacyjna Tydzień Samochodu Używanego (poradniki dla kupujących).
11. Korzyści z oddawania krwi (tańsze leki i świadczenia zdrowotne poza kolejką).
12. Zatrzymanie prawa jazdy. Stare i nowe przepisy.
13. Zakładanie nielegalnych blokad na koła przez prywatne podmioty.
14. Jak walczyć ze znęcaniem się nad zwierzętami.
15. Uprawnienie kupującego do zwrotu towaru w terminie 14 dni od odbioru przesyłki.
16. Trybunał Konstytucyjny- kto i dlaczego ma rację.
17. Trzy artykuły motoryzacyjne: zaliczka przy kupnie pojazdu, kupno samochodu zabytkowego oraz próba zrobienia z przedsiębiorcy konsumenta przy kupnie samochodu.
18. Wyrok przeciwko nieuczciwemu handlarzowi samochodów.
19. Różnice między rękojmią, a gwarancją.
20. Rękojmia, podstawy odpowiedzialności sprzedawcy.
  • 42
  • Odpowiedz
@kayleigh1507: "Miejsce zamieszkania", a nie "miejsce prowadzenia DG". Siedziba dotyczy tylko osób prawnych. Tak więc jak najbardziej sąd może uznać, że przy jednoosobowej DG powód "poszedł na łatwiznę" i wskazał miejsce prowadzenia DG, a nie miejsce zamieszkania.
I nie ma podstawy prawnej, o której piszesz, że sąd sobie może sam pobrać i dlatego nie może żądać. Zresztą najlepszym dowodem na to, że jest tak jak napisałem, jest wskazana wyżej przez @
  • Odpowiedz
@LaudatorLibertatis: Masz w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej napisane, że sąd ma do tego dostęp, Ty nie masz. Równie dobrze ja mogę poprosić Cię o podstawę prawną na to, że sąd może ode mnie wymagać rzeczy, które są dla mnie legalnie nieosiągalne. I niech to nie będzie rozbite na dwa artykuły, bo jak Ty uznam, że się nie liczy ;). Tłumaczę Ci jedynie jak wygląda praktyka od strony CEIDG i jak
  • Odpowiedz
@LaudatorLibertatis: Rok temu znajomy pożyczył ode mnie około 600 funtów brytyjskich, na wszystko spisaliśmy umowę której wzór znalazłem w sieci. Znajomy nie oddał ani grosza, cały czas się dobrze bawił i imprezował aż w końcu po interwencji (dłuższa rozmowa z nim i kilkoma innymi znajomymi, pełna kultura) obiecał, że się poprawi. Cały weekend przeimprezował w najdroższych klubach a w poniedziałek wieczorem poleciał do Londynu a później wrócił do Polski.
Czy są
  • Odpowiedz
@kayleigh1507: Nie masz racji.

Po pierwsze jest legalnie osiągalne: wniosek do MSWiA co napisałem wyżej już dwa razy. Sam zresztą kilkukrotnie z tego korzystałem.

Po drugie kompetencja dla organu przyznana w jednej ustawie ma się nijak do jednoznacznie brzmiącego obowiązku nałożonego na stronę postępowania w k.p.c.

W sposób oczywisty nie mogę w artykule poprawić czegoś co ani nie ma podstawy prawnej (nadal jej nie wskazałaś; u.s.d.g. nią nie jest), ani nie
  • Odpowiedz
@LaudatorLibertatis: a co zrobić w sytuacji kiedy dłużnik zmarł? Ktoś po nim odziedziczył majątek + jego zobowiązania - jak dotrzeć do spadkobierców? Występowałem do sądów w okolicy zamieszkania delikwenta z zapytaniem czy toczyło się w jego sprawie jakieś postępowanie spadkowe, niestety nie uzyskałem odpowiedzi. Istnieją jakieś opcje?
  • Odpowiedz
@LaudatorLibertatis: Zapomniałem dodać, że mam oczywiści wyroki sądu z nakazem zapłaty, dla jednego i drugiego Pana. Myślałem, aby za pomocą tłumacza skontaktować się z najbliższym komornikiem w Niemczech, będzie on miał jakieś możliwości aby ustalić adres/miejsce pracy? jeden mieszka tam co najmniej 5 lat a drugi z 2, więc chyba muszą być gdzieś zameldowani? kompletni nie wiem jak to wygląda w tym kraju.
  • Odpowiedz
Po wyczerpaniu możliwości biurokratycznych zostają: książki telefoniczne (są na chomikuj.pl na przykład, dla wszystkich województw), firmy detektywistyczne (cena za ustalenie adresu od 800 zł wzwyż, w zależności od już posiadanych informacji o osobie) i trackery GPS na magnes (w przypadku gdy wiadomo gdzie osoba parkuje samochód gdy jest w pracy).
  • Odpowiedz
@LaudatorLibertatis: Patrzę i podtrzymuję: sąd może te dane pobrać sam i zwykle robi to jak tylko powód da znać, że o tym wie. Wtedy albo sąd sobie przypomina, że może to zrobić (tylko się nie chciało), albo dzwoni do CEIDG i pyta jak to zrobić. Sprawę można załatwiać Twoim sposobem, czyli naokoło, albo tym prostszym. Mam nadzieję, że będziesz klientom polecał prostszy sposób. Po coś ta cyfryzacja jest.
  • Odpowiedz
@LaudatorLibertatis: Z mojej też, bo nie ma sensu Ci wyjaśniać jak to działa w praktyce i że jest dużo łatwiejsze, niż Ci się wydaje. Szkoda tylko, że mirki będą czytać ten artykuł, a potem dzwonić do CEIDG z żądaniem udostępnienia im danych, będą pisać pisma do MSW albo będą kombinować z nielegalnym ich zdobywaniem. A można to załatwić jednym zdaniem. To nie jest tak, że zupełnie nie masz racji. Po prostu
  • Odpowiedz