Wpis z mikrobloga

@grecki: Materiał pierwsza klasa! Jako amator, który głównie biega i dodatkowo rekreacyjnie jeździ na rowerze i pływa myślałem, że taka periodyzacja mi nie potrzebna. Ale może faktycznie to ma sens? W końcu te średnio 6-8h treningu tygodniowo to już jest jakieś obciążenie dla organizmu i na zimę lepiej zmniejszyć ilość ciężkich treningów...
@hard1: zrób badania, dbaj o siebie, wbij się na siłkę. Jak nie masz celów startowych to generalne zmiany zima / lato powinny Ci wystarczyć.

Super! Czym nagrywasz?


@theartoftrolling: canon Gx7. Muszę kiedyś pobawić się ustawieniami, bo straszny ignorant sprzętowy się ze mnie zrobił ;)
@grecki: przedstawiłeś klasyczną periodyzację, jaką znamy od 56 lat odkąd Matveyev i Bompa zaczęli ją opisywać i stosować a Friel kilkadziesiąt lat później rozpowszechnił w swoich książkach. Faktycznie jest świetna dla początkujących oraz krótszych dystansów. Czy jednak uważasz, że dla pełnego IM226 tudzież nawet 70.3 dla zaawansowanego zawodnika jest ona dobra?

Co sądzisz o budowaniu bazy w zimie tak jak wspomniałeś? W polskich warunkach jak sobie wyobrażasz kilka godzin na trenażerze?
@srlslyNOT: Generalnie nie przeżyjesz mixu build->specjalizacja->build->specjalizacja->build... za długo. Musisz w pewnym momencie zrobić deload / roztrenowanie i następnie wrócić do treningów. Wtedy trening bazowy będzie super, 8 tygodni, następnie 8 buildu i 4 specjalizacji i nagle 20 tygodni zrobione. Jeżeli jesteś bardziej zaawansowany to po prostu ta baza będzie inna - pro raczej nie potrzebuje skupiać się na technice biegu ;).

Nawet światowej klasy pro robią okresy roztrenowania i później treningu
g.....i - @srlslyNOT: Generalnie nie przeżyjesz mixu build->specjalizacja->build->spe...

źródło: comment_pS7lvz66Od6b9TswcJEdambzEQcJoRQV.jpg

Pobierz
grecki: ale ja nie miałem na myśli żadnych miksów :)

Raczej chodziło mi o to, czy kolejność w periodyzacji (ta, którą opisałeś) jest jedną i jedyną i czy nie ma scenariusza, w której inna kolejność miałaby większy sens?

A gdyby najpierw robić siłę i szybkość (krótkie jazdy ale na 90-95% FTP), potem na wiosnę dopiero bazę (bo można sobie pozwolić na dłuższe jazdy i wybiegania) a specjalizacje już po tym wszystkim i