Wpis z mikrobloga

Pytanie do katolików:
co was przekonuje do tego, że właśnie wasza wiara jest prawdziwa?
wierzący często podają np. argument kosmologiczny
ale nawet jeśli uznamy, że faktycznie Bóg był przyczyną wszystkiego to dlaczego miałby to być właśnie ten w którego wierzą katolicy?

no offence, po prostu nurtuje mnie to pytanie
#wiara #katolicyzm #kosciol #ateizm #chrzescijanstwo
  • 55
  • Odpowiedz
@adamuseq przyznam że przeczytałem jedynie pierwszy akapit artykułu z wiki, ale ogólnie o cudach:

o ile to nie są po prostu zjawiska których jeszcze nie potrafimy wyjaśnić, to skąd wiadomo że to akurat katolicki bóg je powoduje? przecież to że to się wydarzyło w Hiszpanii to czysty przypadek (lub nie?) ale cuda zdarzają się w każdej religii, i przedstawiciele tamtych religii twierdzą że to ich bóg jest tego powodem
  • Odpowiedz
ale cuda zdarzają się w każdej religii, i przedstawiciele tamtych religii twierdzą że to ich bóg jest tego powodem


@tlaziuk:
Mt 7,15-20

15 Strzeżcie się fałszywych proroków, którzy przychodzą do was w owczej skórze, a wewnątrz są drapieżnymi wilkami7. 16 Poznacie ich po ich owocach. Czy zbiera się winogrona z ciernia, albo z ostu figi? 17 Tak każde dobre drzewo wydaje dobre owoce, a złe drzewo wydaje złe owoce. 18 Nie
  • Odpowiedz
@michu12345: ogólnie, jeśli nie znasz, to posłużę się przykładem cudów dokonywanych przez Jezusa, bo tam widać to wyraźniej. Uzdrawiał, wskrzeszał (Łazarza) po to, żeby uwiarygodnić się jako Mesjasz - czyli po to, żeby ludzie UWIERZYLI -> zbliżyli się do Boga. Ciężko mi tak z pamięci trzaskać cudami dokonanymi za pośrednictwem świętych, do głowy przychodzą mi rzeczy z działalności św. Jacka (tak, tego od pierogów ;) ) - chodzenie po wodzie, uzdrawianie,
  • Odpowiedz
@jack-lumberjack: Mt 7,15-20


to jest takie relatywne, przecież każda szanująca się religia dogmatyczna ma w swojej świętej księdze napisane że to ich bóg jest tym jedynym, a reszta to fałszywi prorocy, diabły wcielone, pomioty piekielne itp.

gdzieś czytałem że chrześcijaństwo uznaje religie naturalne jako religie oświecone (? nie wiem czy nie przekręciłem nazwy), chodzi o to że w przeciwieństwie do reszty objawionych, religie naturalne wyznają tak na prawdę Jahwe, ale o
  • Odpowiedz
@RedWizard: ale przed chwilą pisałeś, że interesują Cię fakty i historia. Te wskazują, że po pierwsze bardzo mało wiadomo na temat działalności apostołów po śmierci i domniemanym zmartwychwstaniu Jezusa a po drugie miażdżąca większość z nich trzymała się żydowskiego życia i nawet jeśli poświęcała się działalności misjonarskiej to robiła to wśród żydowskiej diaspory. Na Bliskim Wschodzie chrześcijaństwo judaizowało (albo raczej miało wspólne podłoże kulturowe)o wiele mocniej i jeszcze w trzecim wieku
  • Odpowiedz
@RedWizard: co do Pawła to zacytuje sam siebie:

Bezpośredni wpływ Pawła na współczesne mu chrześcijaństwo jest ciężki do ocenienia. Nie wiadomo ile założonych przez niego wspólnot przetrwało, a jeśli już przetrwały to na ile znały one jego teologię i pozostawały jej wierne? Czy np. wspólnota efeska kiedykolwiek zapoznała się z treścią listu do Rzymian? Albo czy ewentualne wspólnoty założone na Zachodzie były w ogóle w stanie przeczytać cokolwiek z twórczości Pawła?
  • Odpowiedz
@RedWizard: i żebyśmy się źle nie zrozumieli, to że semickie bliskowschodnie chrześcijaństwo było bardziej zbliżone do tradycji żydowskiej to nie znaczy, że kochali się z żydami.

PS. W sumie nie dziwię sie, że zacząłeś pisać o tych apostołach bo widzę, że polska Wiki podaje chrześcijańskie legendy o nich bez żadnych zastrzeżeń i tak na przykład Andrzej był wg polskiej wiki pierwszym biskupem Konstantynopola, podczas gdy historycy maja problem jak pogodzić nie
  • Odpowiedz