Wpis z mikrobloga

Jakiś czas temu na tagach #bekazkatoli i #ateizm latał obrazek z rzekomymi cytatami św. Tomasza z Akwinu...
Na nieszczęście gimboateistów postanowiłem przyjrzeć się sprawie bliżej ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

Cytaty

„Zarodek płci męskiej staje się człowiekiem po 40 dniach, zarodek żeński po 80. Dziewczynki powstają z uszkodzonego nasienia lub też w następstwie wilgotnych wiatrów.”

"Wartość kobiety polega na jej zdolnościach rozrodczych i możliwości wykorzystania do prac domowych"

„Kobiety są błędem natury… z tym ich nadmiarem wilgoci, temperaturą ciała świadczącą o cielesnym i duchowym upośledzeniu… są rodzajem kalekiego, chybionego, nieudanego mężczyzny”


Św. Tomasz z Akwinu nigdy nie powiedział tych słów!!!

W oryginale mówi on coś takiego:
Zdaniem Filozofa [Arystoteles]: „Kobieta Jest to mężczyzna niewydarzony”. Lecz w pierwszym ustanowieniu rzeczy nic nie powinno być niewydarzone i niedoszłe. A więc w owym pierwszym ustanowieniu rzeczy kobieta nie powinna być powołana do bytu.
Według filozofa[Arystoteles] odniesieniu do natury partykularnej kobieta jest czymś niedoszłym i niewydarzonym. Czemu? Bo tkwiąca w nasieniu siła czynna zmierza do utworzenia czegoś doskonałego: podobnego do siebie co do płci męskiej. A że rodzi się kobieta, dzieje się to albo z powodu słabości siły czynnej, albo z powodu jakiejś niedyspozycji materii, albo też spowodowało to coś z zewnątrz, np. wiatry południowe, o których [Filozof] pisze, że są wilgotne. Natomiast w odniesieniu do natury powszechnej kobieta nie jest czymś niewydarzonym, ale z zamierzenia natury jest przeznaczona do dzieła rodzenia. A to zamierzenie natury powszechnej zależy od Boga, który jest powszechnym twórcą natury. I dlatego, ustanawiając naturę, powołał do bytu nie tylko mężczyznę, ale i kobietę - Tomasz z Akwinu, Summa Teologiczna, Człowiek, Q92, Art 1

Św. Tomasz mówi tutaj o poglądzie Arystotelesa, że kobieta jest błędem natury, gdyż według filozofa – męskie nasienie powinno zamienić się w mężczyznę, a nie w kobietę. Tomasz jedyny mówi o tym, co uważa Arystoteles. Tomasz z Akwinu jednak nie uważał kobiet za błąd natury powszechnej, gdyż Bóg chciał ją ustanowić, dla niego zarówno mężczyzna jak i kobieta jest człowiekiem i zostali stworzeni na podobieństwo Boga. Zwalcza poglądy, że kobieta nie powinna zostać stworzona przez Boga.

Zarzuty:
1. Zdaniem Filozofa: „Kobieta jest to mężczyzna niewydarzony”. jakby pojawiająca się wbrew zamiarowi natury. Lecz w stanie niewinności nic niezgodnego z naturą nie mogłoby się wydarzyć w rodzeniu człowieka. A więc kobiety nie rodziłyby się.
2. Każdy twórca rodzi czy do siebie, chyba żeby doznał przeszkody co podobne albo z powodu braku siły, albo z powodu nieprzystosowania materii; tak np. ogień mały nie zdoła strawić drzew surowych. W rodzeniu zaś siła czynna jest w mężczyźnie. A ponieważ w stanie niewinności nie byłoby żadnego braku siły ze strony mężczyzny ani nieprzystosowania materii ze strony kobiety i dlatego wydaje się, że zawsze rodziliby się chłopcy.

Odpowiedź:
W stanie niewinności nie brak było niczego, co należy do zupełności ludzkiej natury. Otóż jak na doskonałość wszechświata składają się różne stopnie rzeczy tak również i na doskonałość ludzkiej natury składa się różność płci. Dlatego też w stanie niewinności obie płci byłyby powołane do życia drogą rodzenia.
1. Jak wyżej powiedziano, kobieta zwie się „mężczyzną niewydarzonym”, gdyż jest wbrew zamiarowi partykularnej natury, nie zaś że jest wbrew zamiarowi powszechnej natury.
2. Zrodzenie dziewczynki ma za przyczynę nie tylko brak siły czynnej lub nieprzystosowanie materii - jak mniema zarzut. Niekiedy bowiem zdarza się to z jakiejś ubocznej zewnętrznej przyczyny; ot tak, jak to np. Filozof mówi: „Wiatr północny przyczynia się do zrodzenia chłopców, zaś wiatr południowy do zrodzenia dziewcząt”. Niekiedy zaś powoduje to myślenie duszy, które łatwo wywołuje zmianę w ciele. A zwłaszcza mogło się to wydarzyć w stanie niewinności, kiedy to ciało bardziej było poddane duszy: do tego stopnia, że o odrębności płci w potomstwie stanowiłaby wola rodziciela.- Tamże ST 99, Arykuł 2

Rzekomy cytat Tomasza: "Wartość kobiety polega na jej zdolnościach rozrodczych i możliwości wykorzystania do prac domowych" - Jest niemal niemożliwe, by Tomasz to powiedział, gdyż był wielkim zwolennikiem dziewictwa.

"A właśnie zbożne dziewictwo wstrzymuje się od przyjemności płciowych w tym celu, by tym swobodniej oddawać się kontemplacji Boga. Mówi o tym Apostoł: „Niewiasta niezamężna i dziewica myśli o tym, co Pańskiego jest, aby była święta ciałem i duchem. Zamężna zaś myśli o rzeczach światowych, jakby się podobać mężowi”. Pozostaje zatem, że dziewictwo jest nie czymś występnym, lecz raczej czymś chwalebnym." ST, Umiarkowanie, Z 152, Art. 2

#wiara #religia #filozofia #4konserwy #mirkomodlitwa #mikromodlitwa #historia #ciekawostkihistoryczne #bekazateistow #naukowcywiary #gruparatowaniapoziomu
H.....a - Jakiś czas temu na tagach #bekazkatoli i #ateizm latał obrazek z rzekomymi ...

źródło: comment_DfefAVO52zUwvfQNYbnB7xwQ6zTx3qtq.jpg

Pobierz
  • 77
Dlatego tez najlepsze co możemy zrobić to obnażać ich kłamstwa i głupotę. Są zwykłym kółkiem wzajemnej adoracji - zamiast postować ciekawe wpisy, prowadzić dyskusję z argumentami to wstawiają swoje memesy jak ten tutaj.


@Hans_Landa: Podobnie, jak w tej żałosnej "publicznej debacie politycznej" - siebie warte są oba obozy. Gdy ktoś zweryfikuje wojującego teistę plusuję, gdy ktoś zweryfikuje wojującego ateistę - też zaplusuję, bo jestem (staram się, wiadomo) wolny od ideologii mącącej
@Brzytwa_Ockhama znam znaczenie słowa przeszacować, ale nie używa się w języku polskim konstrukcji "przeszacować coś nad coś". Jest ona bezsensowna. Wydaje się poprawna jedynie dlatego, że jest podobna do konstrukcji "przedłożyć coś nad coś"