Wpis z mikrobloga

@phila_eagles: czytałem, że dolniaki nie są tak chętne do rozmnażania tak jak drożdże górnej fermentacji. Pytanie czy ta metoda będzie wystarczająco efektywna.
Nie chce dowiedzieć się po miesiącu, że drożdże zrobiły bałagan zamiast pilsa :P
Słyszałem z kolei że FMki płytko odfermentowują i nie są zbyt fajne. Także co wybrać?
@phila_eagles: kij wie, po ludziach można spodziewać się wszystkiego xD
@korkoczong: spokojna Twoja rozczochrana, mam nawet ogrzewanie w lodówce i sterowanie przez wifi xD
@TOP___BK: myślałem, żeby wziąć właśnie te :) Skoro @LowcaAndroidow też je poleca to muszą być dobre. Widziałem na butelkach, że polski kraft na nich leci.
Jest duża różnica między tymi sucharami a płynnymi od FM? Macie porównanie? Bo różnica w cenie jest duża (
@bonifacy_pankracy: no niby różnica cenowa jest, ale pamiętaj że na płynnych zrobisz większy starter, a sucharków musiałbyś np kupić dwie-trzy paczki (do dolniaków sie więcej sypie, zwłaszcza jakichś koźlaczków/porterów bałtyckich). ja porównania nie mam, robiłem tylko na w34/70 ale byłem zadowolony (nawet jak mi temperatura uciekła)
@TOP___BK czytałem dawkowanie to wychodzi paczka na 10 litrów więc 3 paczki muszę kupić. Z gestwy na bank pójdzie porter ale przy trzecim pokoleniu nie powinno być problemu z fermentacją. Temperaturę przypilnuję więc powinno wyjść zacnie :)
@bonifacy_pankracy: W34-70 to są bardzo dobre drożdże, trudno o lepsze do dolnej fermentacji. Płynna wersja to jest generalnie ten sam szczep i efekty takie same/podobne, a dużo więcej pierdzielenia i zamieszania, zwłaszcza jak musisz jeszcze zainwestować w sprzęt. Kup 1 paczke W34-70 i zrób na początek lekkie piwo (desitka 9-10*blg) a następnie zbierasz gęstwę i robisz co chcesz. Na jednej paczce sucharów można sporo warek przeferme
ntować.
@bonifacy_pankracy : Warzyłem pilsa 3 tygodnie temu na sucharach W34-70. Brzeczka 18 litrow, 12 BLG. Drozdze rehydralizowalem i zadalem w okolicach 25 stopni. Po 3 tygodniach w 11 stopniach zeszly do 3,5 BLG. W sobote zlewalem na cichą, piwo mimo iż młode już mi smakowało. Polecam te suchary ;-).
@jmyung mam lodówkę że sterowaniem przez WiFi. Tutaj nie ma kompromisów ( ͡ ͜ʖ ͡)

@pacbox ja właśnie chcę uniknąć zadawania drożdży w temperaturze powyżej 15*C. Z tego co mówił Czesław Dziełak bardzo ważna jest temperatura zadania drożdży. Dzięki za opinie o tych ziomkach :)

@korkoczong kupię że 3 paczki ze względu na to że robię większe warki niż 20l. Tym bardziej ze ponad miesiąc trzeba czekać
@bonifacy_pankracy to jak masz lodówkę to elegsncko! Ja zadałem 1 paczkę drożdży na 25L i to było zdecydowanie za mało. 2 paczki sucharów przy dobrze natlenionej brzeczce powinno być ok.
Powoli myśl nad mieszadlem, bo w sumie 3 paczki wychodzą już cenowo jak płynne drożdże.