Wpis z mikrobloga

Ktoś przed Mundialem postawił taką tezę. Dyspozycja Niemców na mundialu da nam odpowiedź, czy nadchodzi zmierzch koncepcji tiki-taki. Obserwując to co się ostatnio dzieje w piłce również dochodzę do wniosku, że dobra gra w obronie i szybki atak przynosi na tyle więcej korzyści, że atak pozycyjny po prostu przestaje być na dłuższą metę skuteczny.
Jest to tym bardziej widoczne w przypadku naszej reprezentacji. Age Hareide, trener Duńczyków po naszej sromotnej porażce w Kopenhadze powiedział, że atutem naszej reprezentacji była bardzo dobra obrona i kontratak. Ważna rzecz: bez dobrej obrony nie ma kontrataku.
Co się stało od Euro 2016? Krychowiak rok nie gra, następny rok gra, ale nieregularnie. Obniża drastycznie loty. Kiedy na Euro nie popełnił żadnego błędu w ciągu 5 meczów, tak na Mundialu robi 3 błędy na 2 spotkania. Mączyński przez kontuzję nie jest w stanie zdążyć z formą i Nawałka go odstrzela. Piszczek od 2017 roku niestety prezentuje coraz gorszą formę. Jędrzejczyk, który na Euro przede wszystkim był solidny w obronie także schodzi z tego poziomu.
Aż w końcu przed Mundialem przychodzi ostateczny cios - Kamil Glik doznaje kontuzji barku. Z całej 6 odpowiedzialnej za defensywę z odpowiednią formą pozostaje tylko Michał Pazdan. Pięć na sześć elementów tej układanki!
Czego mieliśmy się spodziewać? Rozbita defensywa zawsze będzie popełniać wielbłądy.
Lewandowski przez całe eliminacje jak i przed MŚ cały czas nam próbował to powiedzieć właśnie przez tę już słynną jakość, albo przez to, że nazywał tę grupą trudną. Nie mógł wprost powiedzieć, że niektórzy zawodnicy nie dojechali. Nawet na tej konferencji z Nawałką po odpadnięciu gryzł się w język cały czas. Z jeden strony wszyscy chcą wiedzieć co się stało, a z drugiej nie chcą słuchać.
Oczywiście sam muszę się przyznać do tego, że również nie słuchałem. Żyłem Euro 2016 i uważałem, że wygramy grupę w cuglach. Myślę, że takie rzeczy uczą pokory także kibiców.

#pilkanozna #reprezentacja #mundial #mecz
P.....k - Ktoś przed Mundialem postawił taką tezę. Dyspozycja Niemców na mundialu da ...

źródło: comment_b3M8B456uJWLqNX2nzfxEWdc2tkDdr8A.jpg

Pobierz
  • 80
@Primusek: Jedna z niewielu w ostatnim czasie mądrych wypowiedzi w kwestii MŚ. Nawałka mógł stosować stare sprawdzone ustawienie, ale ono tak samo by się nie sprawdziło, bo nie było dobrych wykonawców.

Na Euro 2016 tej kadrze wszystko zagrało, na MŚ 2018 nie zagrało nic.

Najbardziej obawiam się teraz tego, że zgodnie z wolą ludu Nawałka odejdzie, a w jego miejsce przyjdzie zapchajdziura i znów będziemy oglądać gówno przez najbliższe X lat.
@borowa90 myślę że era zapchajdziur już się skończyła. PZPN ma czas żeby wybrać dobrego trenera i na pewno mają na myśli już kilku kandydatów którzy może będą mieć jakiś pomysł żeby zdjąć ten zły urok mundialu 2018 z naszych reprezentantów.
@Primusek @borowa90: Niestety, ale większość w takich przypadkach zawsze uważa, że pierwszy do odstrzału jest trener - co moim zdaniem w przypadku naszej kadry się nie sprawdzi. Przyjdzie pewnie ktoś nowy (może z zagranicy) i znowu będzie budowanie od podstaw, trener będzie musiał "nauczyć się" zawodników, a zawodnicy nowego trenera itd.. A na końcu i tak okaże się, że wymiana trenera nie pomogła, bo to nie na tej pozycji mamy w
Co do Nawałki, to pytanie brzmi czy nie wyczerpała się już ta formuła?


@jeerrry: Sam się nad tym zastanawiam i jeśli rzeczywiście w zespole nie ma już wiary w trenera to trzeba go zmienić. Z drugiej strony, ten skład i tak nadaje się do gruntownej przebudowy. Z częścią zawodników powinniśmy się definitywnie pożegnać. W każdym razie jest masa argumentów przemawiających także za pozostaniem Nawałki, na czele z takim, że ma doświadczenie
@Primusek: tylko Niemcy mają problem z formą to niekoniecznie zmierzch jakiegoś stylu gry. Oni już w sparingach się nie popisywali przed mundialem, choć kwalifikację przeszli jak piorun. Co do naszej reprezentacji to nasz lokalny styl gry bazuje na defensywie i szybkim wyprowadzeniu ataku, bo nie mamy po prostu techniki potrzebnej do ataku pozycyjnego. Na dodatek większość reprezentantów i potencjalnych reprezentantów nie jest w stanie wyjść z założonego przez przeciwnika wysokiego pressingu
@Maneharno: Ocenialibyśmy inaczej, ale nadal byśmy abstrahowali od tego co napisałem. Może byśmy się jakoś prześlizgnęli, ale 1/8 by nas brutalnie zweryfikowała. Oczywiście wolałbym dojść jednak do tej 1/8, ale to tylko gdybanie. Ja nie napisałem tego co napisałem, ponieważ Niemcy odpadli tylko taka myśl już jakiś czas siedziała mi w głowie. Porażka Niemiec była tylko impulsem do napisania tego wpisu.
Guardiola uważał, że klasyczne 9 już nie będą potrzebne. Lewandowski
@Primusek: akurat Cionek najmniej winny przy bramce jest- bardziej zawinił Piszczek który wyglada fatalnie na tyg MS (kolejna „asysta” z Kolumbia na 3-0). Co nie zmienia faktu ze jaki wynik w meczach nie był to nie umieliśmy wyjść z ŻADNA kontra a co to mówić o pozycyjnym. Także obrona to nie największy problem na tej imprezie a całokształt drużyny, taktyki i pomysłu na grę
@Primusek: przecież największy problemem było rozegranie. Zero pomysłu w środku, obrońcy musieli się brać za rozgrywanie - i to nie raz na jakiś czas tylko praktycznie non stop. Przez to nie mogli się skupić na swoich właściwych zadaniach i popełniali błędy.
@jeerrry: Bo Góralski nie sprawiłby, że defensywa by ozdrowiała. Nawałka miał wielki problem. Doszedł do wniosku, że utrzymanie przy piłce zniweluje defekty obrony. Zobacz na Hiszpanię. Kto gra na lewym skrzydle? Isco - typowy rozgrywający. Aż takich rzeczy wymaga gra w ataku pozycyjnym. Nie tylko 3 w środku, ale aż 5. Przecież tam nawet Pique i Ramos stali cały czas na połowie przeciwnika. Czasami nawet na 30 metrze przed bramką przeciwnika.
@Primusek: przecież Niemcy grali tiki-srakę, a nie tiki-takę. Strasznie wolne i przewidywalne rozgrywanie, mało gry na jeden kontakt. Poza tym tworzyli sytuacje, ale no skuteczność nie ta. Jak z 7-8m nie potrafią skończyć idealnej główki bez krycia, to troche ciężko wygrać mecz, jeśli rywal się nie położy. Do tego popsuła im się okrutnie obrona i nawet gdyby fartem wyszli, to Brazylia by ich wyjaśniła.

@utede: Dokładnie brak pomysłu. Na Euro
@Primusek: Racja, tylko pytanie dlaczego Nawałka nastawiał się na atak pozycyjny i chciał "siąść" na rywali, skoro na treningach i w trakcie meczów towarzyskich powinien zauważyć, że wielu z naszych piłkarzy z powodu braku gry w klubie brakuje czucia piłki i zwykłego piłkarskiego ogrania?